Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kolejna spółka dokona odpisów na aktywach. W Tauronie wyniosą one ponad 3,5 mld zł

© sakkmesterke - Fotolia.pl

Po wczorajszej sesji, to jest 15 lutego bieżącego roku, Tauron poinformował raportem bieżącym o efektach zrealizowanych testów na utratę wartości. Odpisy w segmencie Wytwarzanie wyniosą 3,56 mld zł i obniżą skonsolidowany wynik netto za 2015 rok o 2,92 mld zł.

 

W komentarzu dodano, że odpisy nie wpłyną na wynik EBITDA, interpretowany przez Tauron jako wynik EBIT powiększony o amortyzację i o odpisy na aktywa niefinansowe. Odpisy dotyczą majątku wytwórczego spółki w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła – bloków energetycznych, bloków opalanych biomasą i kogeneracyjnych. W przypadku jednostkowego sprawozdania finansowego, odpisy wyniosą 4,93 mld zł i w takiej samej kwocie wpłyną na jednostkowy wynik netto za 2015 rok. Dotyczą one odpisów z tytułu utraty wartości akcji i udziałów w współkach TAURON Wytwarzanie S.A. i Tauron Ciepło Sp. z o.o. Podane wartości są tylko szacunkami, a ostateczne dane zostaną przedstawione z raporcie rocznym, planowanym na 9 marca 2016 roku.

 

Konieczność dokonania odpisów wynikała przede wszystkim ze względu na utrzymującą się niekorzystną sytuację rynkową dla wytwórców energii, a także wynikającą z niej potrzebę bardziej konserwatywnych prognoz kształtowania się cen energii elektrycznej oraz ograniczenia wolumenów w przyszłości. Konieczne może być dokonanie dalszych odpisów z powodu utrzymywania się negatywnych trendów. Celem częściowego zniwelowania wpływu niekorzystnych warunków, Tauron rozpoczął prace nad aktualizacją strategii korporacyjnej. W ramach tego procesu rozpoczęto między innymi przegląd portfela inwestycyjnego, mający na celu weryfikację projektów inwestycyjnych. Finalizowane są prace nad nowym Programem Poprawy Efektywności na lata 2016-2018. Planowane jest także osiągnięcie synergii wewnątrzorganizacyjnych poprzez uproszczenie modelu zarządzania.

 

Kilka dni wcześniej, 10 lutego bieżącego roku, Tauron poinformował, że będzie chciał zmienić warunki emisji obligacji, między innymi zwiększając próg, przy którym możliwy będzie wcześniejszy wykup. Odnosi się on do wskaźnika dług netto do wyniku EBITDA i w obecnych zapisach wynosi on 3,0, planowane jest jego zwiększenie do 3,5. Spółka tłumaczyła chęć takiej zmiany dopasowaniem treści warunków emisji obligacji do zapisów pozostałych umów finansowania.

 

Dodać do tego jeszcze można, że zgodnie z polityką dywidendową spółki, na rekomendację zarządubędą miały wpływ w szczególności następujące czynniki: „wysokość zysku netto wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu finansowym, aktualny koszt pozyskania finansowania dłużnego oraz możliwości rynkowe pozyskania takiego finansowania, jak również bieżące potrzeby inwestycyjne oraz planowane akwizycje i wymogi prawa”.

 

Kurs akcji Tauronu znajduje się w trendzie spadkowym, który w ciągu dwóch ostatnich miesięcy wyhamował. Podczas wczorajszej sesji kurs wybił górą z formacji trójkąta, jednak podczas dzisiejszej sesji (16.02) powrócił w jego zakres, testując dolne ograniczenie. Do godziny 11:00 przecena sięgała 4,6%. Z punktu widzenia analizy technicznej formacja trójkąta staje się coraz mniej istotna, gdyż kurs akcji jest coraz bliżej jej końca. Z nieco szerszej perspektywy, silny opór wyznacza poziom 3 zł i dopiero jego skuteczne przebicie będzie optymistycznym sygnałem. Póki co, dominuje trend spadkowy i bardziej prawdopodobne wydaje się testowanie ostatnich dołków przy cenie 2,50 zł czy nawet 2,35 zł.

 

Tauron PE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Tauron Polska Energia S.A.

 

Więcej:

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Kolejna spółka dokona odpisów na aktywach. W Tauronie wyniosą one ponad 3,5 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie