Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czego się spodziewać po wynikach PGNiG? Spółka publikuje szacunki na 2015 rok

© juanjo tugores - Fotolia.pl

PGNiG podał raportem bieżącym w dniu 10 lutego 2016 roku wstępne szacunki wyników osiągniętych przez spółkę w IV kw. i całym 2015 roku. Zgodnie z nimi, spółka pokaże słabsze wyniki niż przed rokiem.

 

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w IV kw. 2015 roku spółka wypracowała 9,77 mld zł przychodów ze sprzedaży i około 0,77 mld zł wyniku EBITDA. Odpisy aktualizacyjne, pomniejszające wynik EBITDA, oszacowano na około 0,84 mld zł. Dotyczą one między innymi odpisu zapasu gazu wysokometanowego (około 0,22 mld zł), środków trwałych w budowie (około 0,36 mld zł), czy też ujemnego wyniku na realizacji instrumentów zabezpieczających (około 0,11 mld zł). W komunikacie podano, że wysokość odpisu na zapas gazu wysokometanowego była wynikiem utraty kaloryczności gazu w PMG Wierzchowice oraz wyceny rynkowej zapasów gazu wysokometanowego w oparciu o prognozowane ceny sprzedaży.

 

Wstępne szacunki wyników na cały 2015 rok to 36,5 mld zł przychodów i około 6,1 mld zł wyniku EBITDA. W porównaniu do wyników uzyskanych w 2014 roku, daje to wzrost przychodów o 6,4% (34,3 mld zł), przy jednoczesnym spadku wyniku EBITDA o 3,2% (6,3 mld zł). Tym samym, na podstawie wstępnych szacunków, marża EBITDA spadła rok do roku z 18,4% do 16,7%.

 

Raport wynikowy za 2015 rok, poddany weryfikacji przez biegłego rewidenta, planowany jest na 4 marca 2016 roku.

 

W dniu 11 grudnia 2015 roku Rada Nadzorcza PGNiG odwołała z funkcji prezesa spółki Pana Mariusza Zawiszę. W dniu 10 lutego 2016 roku, raportem bieżącym poinformowano, że w skład nowego zarządu na kadencję kończącą się w dniu 30 grudnia 2016 roku powołano:

  • Pana Piotra Woźniaka – Prezes Zarządu PGNiG (rezygnacja z funkcji Członka RN), 
  • Pana Bogusława Marca – Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, 
  • Pana Janusza Kowalskiego – Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych, 
  • Pana Łukasza Kroplewskiego – Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju, 
  • Pana Macieja Woźniaka – Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych. 

 

Podano także, że Pan Waldemar Wójcik, wybrany przez pracowników w dniu 3 kwietnia 2014 roku, nadal pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu.

 

Podczas dzisiejszej sesji, to jest 11 lutego, kurs akcji spadał o 3% do godziny 10:00. Po dynamicznych wzrostach z początku 2015 roku, które wywindowały cenę z 4 zł do 7 zł, kurs wybił dołem z kanału bocznego, najpierw zatrzymując się przy cenie 5 zł (zgodnie z zasięgiem, określonym przez szerokość kanału – 1 zł), a następnie 4,50 zł. Na wykresie widoczny jest wyraźnie negatywny sentyment do spółki, co obrazuje schemat coraz niższych szczytów i dołków. Pierwszym pozytywnym sygnałem będzie wybicie ponad lokalny szczyt, który obecnie rysuje się przy poziomie 5,35 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PGNiG S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Czego się spodziewać po wynikach PGNiG? Spółka publikuje szacunki na 2015 rok
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie