Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ocieplenie nastrojów na GPW, ale na jak długo?

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, od dołka z dnia 20 stycznia, WIG20 zyskał niemal 8%. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie w tym tygodniu w badaniu INI odnotowano najgorsze wyniki w historii, udział niedźwiedzi wyniósł 51,7%, a indeks INI spadł do poziomu minus 22,1 pkt. proc. W połączeniu z analizą techniczną i skrajnym wyprzedaniem na GPW, okolice 1 650 punktów na WIG20 mają szansę okazać się twardym dnem, a zarazem zakończeniem trendu spadkowego.

 

Brexit, czyli potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dołączył do bieżących problemów decydentów z Europy. Trwają negocjacje w sprawie wypracowania porozumienia. Przypomnijmy, że Wielka Brytania domaga się między innymi zamrożenia wypłaty świadczeń socjalnych dla migrantów z innych państw UE, czyli uruchomienie tak zwanego „hamulca awaryjnego”, czy też ograniczenia unijnej biurokracji. W tej sprawie zaplanowane jest referendum, które w przypadku dojścia do porozumienia mogłoby się odbyć nawet w czerwcu 2016 roku. W listopadzie ubiegłego roku pojawił się pierwszy sondaż, który wskazał przewagę głosów za wyjściem Wielkiej Brytanii ze strefy euro.

 

Bank Japonii dołączył do innych banków centralnych, które zdecydowały się na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Zabieg ten ma na celu ożywienie wzrostu gospodarczego. Bank podtrzymał program luzowania ilościowego, czyli wpompowania w gospodarkę 80 bln jenów, a w razie potrzeby jest gotowy na dalsze działania. Taka decyzja potwierdza ogólną tendencję wśród banków centralnych, które starają się pobudzić swoje gospodarki, co w założeniu powinno się przełożyć również na lepsze zachowanie giełd.

 

INI WIG20

 

Wracając do wykresu WIG20, w czwartek nastąpiło wybicie powyżej maksimum z dnia 13 stycznia bieżącego roku, co daje pretekst bykom do kontynuowania odbicia. Mogłoby ono być kontynuowane do poziomu 1 859 punktów, co pozwoliłoby zamknąć lukę powstałą na przełomie roku 2015 i 2016. Potencjalny poziom można wyznaczyć również na poziomie  1 910 punktów, czyli szczytów z końca grudnia poprzedniego roku.

 

INI wyniki

 

W badaniu zakończonym w dniu 4 lutego, udział byków wyniósł 41,5%. Optymiści zanotowali znikomą przewagę nad niedźwiedziami, bo aż 38,2% ankietowanych opowiedziało się za kontynuacją trendu spadkowego w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. W Stanach Zjednoczonych dominującymi siłami pozostają niedźwiedzie i osoby opowiadające się za trendem bocznym, a na dalsze wzrosty liczy zaledwie 27,5% ankietowanych.

 

INI indeks

 

Indeks INI wyniósł 3,3 pkt. proc. w badaniu z minionego tygodnia, po trzech tygodniach pozostawania pod kreską. Z punktu widzenia badania INI, daje to podstawy do prognozowania kontynuacji odbicia w najbliższych tygodniach. Jednak zważywszy na otoczenie wokół polskiej giełdy, trudno mówić o trwałej zmianie trendu na wzrostowy. Wciąż obowiązują ryzyka, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Od lutego funkcjonuje podatek bankowy, a coraz bliżej na horyzoncie rysuje się ewentualna pomoc dla frankowiczów, której koszty dla sektora bankowego w pesymistycznym wariancie są szacowane przez analityków nawet na 45 mld zł. Jeśli dojdzie do rozchwiania sektora bankowego, to odbije się ono nie tylko na giełdzie, ale i na całej gospodarce. A sektor bankowy to tylko jeden obszar, w którym można upatrywać ryzyka na przyszłość.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Ocieplenie nastrojów na GPW, ale na jak długo?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie