Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy ceny miedzi i węgla osiągnęły dno? Perspektywy nie są najlepsze

„Główną przyczyną spadku cen miedzi jest spowolnienie chińskiej gospodarki, co przekłada się na oczekiwania dotyczące popytu na surowiec. Widoczna jest reakcja producentów, którzy zastanawiają się nawet, które kopalnie można chociaż tymczasowo zamknąć. Podobne przyczyny można wskazać w odniesieniu do spadków cen węgla” - mówiła Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ, w programie Gość Rafała Irzyńskiego.

 

Od szczytu hossy w 2011 roku, kiedy ceny miedzi osiągnęły poziom 10 000 dolarów za tonę, ich cena spadła do dzisiaj nawet do poziomu 4 400 dolarów za tonę. Przekłada się to bezpośrednio na notowania KGHM, który należy do spółek mających jedne z najwyższych kosztów wydobycia miedzi na świecie. Spółka podjęła jednak działania, mające na celu poprawę swojej konkurencyjności, do czego przyczyniła się między innymi inwestycja w kopalnie w Chile. W rozmowie poruszono również tematy takie jak:

 

  • Przyczyny spadku cen miedzi i perspektywy na 2016 rok
  • Reakcja producentów na spadek cen miedzi
  • Potencjalna interwencja władz Chin i skup miedzi
  • Konkurencyjność KGHM na tle kosztów wydobycia
  • Przyczyny niskich cen węgla i perspektywy na 2016 rok

Inwestorzy.tv


Poprzednie odcinki programu Gość Rafała Irzyńskiego

 

Dorota Sierakowska - analityk surowcowy DM BOŚ    Marcin Stebakow, DM BPS - odzieżówka
 

 

 

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Czy ceny miedzi i węgla osiągnęły dno? Perspektywy nie są najlepsze
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie