Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Powrót na stanowisko prezesa w KGHM

© Gajus - Fotolia.pl

Rada Nadzorcza KGHM, na posiedzeniu w dniu 3 stycznia 2016 roku, zadecydowała o odwołaniu Herberta Wirtha z funkcji prezesa, po 6,5 latach prowadzenia spółki. Jego następcą został Krzysztof Skóra.

 

Krzysztof Skóra był prezesem KGHM w latach 2006-2008, czyli za czasów poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jest Radnym Sejmiku Dolnośląskiego. Z zarządu KGHM odwołani zostali także Jarosław Romanowski, Pierwszy Wiceprezes Zarządu, Marcin Chmielewski i Jacek Kardela, Wiceprezesi Zarządu. Na ich miejsce powołani zostali Mirosław Stanisław Biliński na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju, i Jacek Rawecki na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Korporacyjnych.

 

Rada Nadzorcza w KGHM została zmieniona w dniu 18 stycznia bieżącego roku, na NWZA zwołanym przez Skarb Państwa. Zmieniono wtedy sześciu członków RN, z czego cztery przyjęte kandydatury zgłosiło MSP, a dwie OFE PZU „Złota Jesień”. Już wtedy spekulowano, że w dość szybkim czasie nastąpią zmiany w składzie zarządu spółki. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

Przed nowym prezesem stoi wiele wyzwań, głównie ze względu na dekoniunkturę na rynku miedzi. Pisaliśmy o tym w artykule Koniec złotej ery KGHM-u. Przypomnijmy, ze od szczytów hossy w 2011 roku, kiedy cena miedzi osiągnęła poziom 10 tys. dolarów za tonę, a KGHM odnotował rekordowe zyski w wysokości 11,1 mld zł, dzisiaj cena miedzi spadła w okolice 4,6 tys. dolarów za tonę. W 2012 roku wprowadzony został podatek od kopalin, który płaci tylko KGHM w Polsce. Jeszcze z końcem 2015 roku mówiło się o zniesieniu tego podatku, jednak z ostatnich wypowiedzi ministra skarbu, Dawida Jackiewicza, wynika, że są prowadzone prace nad zmianami w tak zwanym podatku miedziowym. Po więcej odsyłamy do wspomnianego artykułu.

 

Na początku dzisiejszej sesji kurs akcji otwarł się luką wzrostową, a w ciągu pierwszych minut KGHM zyskiwał ponad 4%. Na wykresie jednak wciąż dominuje trend spadkowy. Po spadkach do poziomu 51 zł, kurs akcji odbił, a obecnie zbliża się do oporu przy cenie 60 zł. Skuteczne przebicie tego poziomu będzie pozytywną informacją, jednak z punktu widzenia analizy technicznej ważniejsze będzie wybicie ponad cenę 65,50 zł, ostatniego lokalnego szczytu, co zaburzy tendencję coraz niższych szczytów i dołków. Za mocniejszym odreagowaniem na spółce wskazywać dojście do ważnego wsparcia przy poziomie w okolicach 50 zł.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Powrót na stanowisko prezesa w KGHM
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie