Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Albert „Longterm” Rokicki: Najprostsze rozwiązania są najlepsze

Kolejny odcinek programu „Pytania do Longterma”. Albert Rokicki odpowiadał na pytania internautów dotyczące spółki Amica i wpływu kursu walut na jej wyniki, kluczowych wskaźników fundamentalnych przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, taniej ropie, Orlenie i Lotosie, a na koniec o energetyce i Tauronie. Poniżej materiał wideo, a pod nim skrót pytań i odpowiedzi.

 

Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym odcinku „Pytań do Longterma”.

Inwestorzy.tv


Skrót pytań i odpowiedzi

 

0:30 – Jak zawirowania związane z kursami walut wpływają na zyski takiej spółki jak na przykład Amica? Z jednej strony korzystny kurs funta, euro, z drugiej tani rubel.

Albert „Longterm” Rokicki: Rosja odpowiadała jeszcze w 2013 za 25% sprzedaży spółki. Od tego czasu Amica zdywersyfikowała swoje źródła przychodów, a Rosja stanowi już mniej niż 20%. Spadek kursu rubla rekompensuje z nawiązką zwiększenie sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej.

 

2:54 – Analizując spółki, jakie wskaźniki bierzesz pod uwagę? Które są kluczowe dla Ciebie, gdy podejmujesz decyzję o długoterminowej inwestycji?

A„L”R: Uważam, ze najprostsze rozwiązania są najlepsze. Mam 12 kluczowych kryteriów, z którymi można zapoznać się na moim blogu longterm.pl. Są nimi między innymi C/Z, C/WK, C/ZO (zysk operacyjny), niskie zadłużenie mierzone wskaźnikiem Capital Gearing, czy ROE i ROA.

 

4:50 – Skoro uważasz, że ropa zalicza właśnie swoje wieloletnie dołki, dlaczego jednocześnie zgadzasz się z rekomendacjami BOŚ dla PKN Orlen i Lotosu, przy założeniu, że ropa będzie drożeć?

A„L”R: Bazuje na obecnych cenach ropy, które przeszły krach w ciągu ostatnich dwóch lat, spadając o 70%. Oszczędności w długim terminie wynikające z zakupu tego surowca, także z nowych źródeł jak Iran, będą gigantyczne.

 

7:51 – Co sądzi Pan o spółce Tauron? Obecnie jest bardzo tania, C/WK 0,25, nie jest zbytnio zadłużona, ale od pewnego czasu jest w mocnym trendzie spadkowym.

A„L”R: Cała energetyka jest uwikłana w pomysły polityków na ratowanie kopalń. Uważam, ze można to wykorzystać jako okazję, ponieważ elektrownie nigdy nie zbankrutują, ludzie zawsze będą potrzebowali prądu. 

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Albert „Longterm” Rokicki: Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie