Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dlaczego Alphabet jest większy od Apple, czyli o tym, że giełda wycenia przyszłość, a nie dane historyczne

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Największy finansowy news wczorajszego wieczoru jest taki, że Apple straciło miano najbardziej wartościowej giełdowej spółki na świecie na rzecz spółki Alphabet (spółka matka Google).

 

Do tej pory od lat pozycję lidera okupowało Apple, które w szczycie hossy 2015 r. było warte ponad 770 mld USD. Był taki moment na początku 2015 r., gdy Apple nie dość, że było liderem, to była dwa razy większe od drugiego wówczas Exxona. Analitycy ścigali się wówczas w domysłach, czy Apple będzie pierwszą spółką w historii, której kapitalizacja przekroczy 1 bilion dolarów.

W 2015 roku Apple spada, Alphabet rośnie

Od tamtej pory cena akcji Apple (z uwzględnieniem ostatniego splitu 7:1) spadła ze 130 dolarów do poniżej 100 dolarów. Kapitalizacja spółki z wyżej wymienionych 770 mld USD spadła do 539 mld USD. W tym samym czasie, największy konkurent Apple, czyli Alphabet miał fenomenalny rok na giełdzie. W 2015 roku cena jego akcji wzrosła o ponad 42%!

 

Rys. 1. Kurs Apple

źródło: stooq.pl

 

Rys. 2. Kurs Alphabet

źródło: stooq.pl

 

Jeszcze wczoraj na zakończenie sesji giełdowej Alphabet był warty 517 mld USD. Tuż po jej zakończeniu gigant z Mountain View podał wyniki finansowe, które zostały przez rynek odebrane entuzjastycznie. W tzw. notowaniach „after hours” kurs Alphabetu rósł o ponad 8%. Dało to wycenę spółki na poziomie około 558 mld dolarów. Oznacza to zmianę na prowadzeniu w konkurencji najbardziej wartościowa spółka giełdowa świata. Od teraz pierwszy jest Alhabet, a Apple „tylko” drugie. Ostatni raz Apple było mniej warte od Google’a w 2010 roku, jeszcze przed premierą pierwszego iPada. Dla porządku, ta zmiana prowadzenia wymaga potwierdzenia podczas dzisiejszej sesji giełdowej w Stanach, ale to wydaje się jedynie formalnością.

Wyniki finansowe

Wyniki finansowe obydwu spółek, za ostatni kwartał, są następujące:

 

  • Apple 74,5 mld USD przychodu i 18,4 mld USD zysku
  • Alphabet 21,3 mld USD przychodu i 6 mld USD zysku

 

Porównując te liczby, przynajmniej na pierwszy rzut oka, można próbować zadać pytanie jak to jest możliwe, że Alphabet jest większy od konkurenta, skoro to Apple zarabia ponad trzykrotnie więcej! Porównanie samych wartości nominalnych jest niczym innym tylko dowodem niezwykłej finansowej potęgi Apple, która osiąga wyniki, o których cały świat może jedynie pomarzyć.

 

Jako wytłumaczenie tego faktu należy przytoczyć stare inwestorskie powiedzenie, że giełda wycenia przyszłość, a nie wyniki historyczne. Okazuje się, patrząc na dynamikę wzrostu, że Apple hamuje i ma coraz większe problemy ze sprzedażą większych ilości swoich flagowych produktów, w tym przede wszystkim iPhone’a, a Alphabet nabiera wiatru w żagle.

 

Apple:

  • dynamika przychodów r/r +2%
  • dynamika zysku netto r/r +1%

 

Alphabet:

  • dynamika przychód r/r +17,8%
  • dynamika zysku netto r/r +29,9%!!!

 

Dla pełnego obrazu należy podać jak wygląda sprzedaż kluczowych produktów Apple:

  • iPhone 74,8 mln sztuk (rok temu 74,5 mln, +0,04%)
  • iPad 16,1 mln sztuk (rok temu 21,4 mln, –25%)
  • Mac 5,3 mln sztuk (rok temu 5,5 mln, –4%)

 

Liczby mówią same za siebie. Alphabet jest na bardzo dużej fali wzrostowej. Apple (głównie przez silnego dolara) ma z kolei spore problemy z utrzymaniem poziomów dotychczasowej sprzedaży. W prognozie na kolejny kwartał Apple samo zapowiedziało spadek przychodu spółki w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Będzie to najprawdopodobniej także pierwszy kwartał od premiery iPhone’a w 2007 roku, gdy jego sprzedaż spadnie.

Nie jest więc przypadkiem zmiana na prowadzeniu w konkurencji najbardziej wartościowa giełdowa spółka świata. Giełdowa wycena spółek to przecież wycena przyszłych oczekiwanych wyników, a nie tych historycznych.

Są więksi od Apple’a i Alphabetu

Przy okazji, należy zwrócić uwagę, że co prawda Alphabet jest aktualnie najbardziej wartościową giełdową spółką na świecie, ale do przodownictwa na świecie jeszcze wciąż mu daleko. Za światowego lidera uznaje się Saudi Aramco (arabska spółka zajmująca się wydobyciem ropy naftowej, odpowiada za około 10% światowego wydobycia), które jest wyceniane według różnych szacunków między 1,3 biliona a 10 bilionów dolarów.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Dlaczego Alphabet jest większy od Apple, czyli o tym, że giełda wycenia przyszłość, a nie dane historyczne
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie