Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

„Sprzedaj” dla PGNiG z wyceną 4 zł za akcję

Źródło: www.pgnig.pl

W raporcie z dnia 20 stycznia tego roku, analitycy DM BOŚ obniżyli wycenę jednej akcji PGNiG z 4,76 zł do 4 zł. Za główną przesłanką pogorszenia zyskowności spółki mają stać spadające ceny surowców.

 

„Mamy silnie pesymistyczne nastawienie do segmentu wydobywczego PGNiG. Ostatnie spadki cen ropy i gazu są wyraźnym sygnałem możliwego pogorszenia wyników tego segmentu w 2016 roku. Zalecamy inwestorom pogłębioną analizę zdolności segmentu wydobywczego do generowania EBITDA, by byli w stanie ocenić całościowo przyszłą EBITDA spółki” – napisano w raporcie DM BOŚ.

 

Skorygowana wielkość EBITDA biznesu wydobywczego w latach 2013-2014 wyniosła średnio 3,9 mld zł. W 2015 r. DM BOŚ przewiduje wynik w kwocie 2,7 mld zł, a w całym 2016 roku poniżej 1,9 mld zł. Specjaliści uważają też, że dobrym wynikiem byłoby utrzymanie wolumenu wydobycia w obecnym roku na poziomie 2015 roku. W sytuacji utrzymania się w kolejnych latach zysku EBITDA segmentu wydobywczego na poziomie do 2 mld zł rocznie, widać wyraźnie, że nie ma możliwości nawet zbliżenia się do konsensusu według Bloomberga na poziomie 6,2-6,7 mld zł w latach 2016-2018. Autorzy raportu dodają, że w bliskiej przyszłości konsensus ten będzie obniżony. Dla segmentu obrotu negatywnie mogą odbić się ewentualne dalsze spadki cen gazu europejskiego, trwająca liberalizacja polskiego rynku gazu, rosnąca konkurencja cenowa oraz możliwe spadki wolumenu gazu. Prognozowana wielkość długoterminowa roczna na poziomie EBITDA to ponad 800 mln zł. Z kolei segment dystrybucji ma generować rocznie 2,1 mld zł EBITDA.

 

Oficjalna prognoza wyników finansowych dla PGNiG w rekomendacji DM BOŚ zakłada w 2015 roku przychody o wartości 36,0 mld zł, EBITDA 6,3 mld zł i zysk netto 2,4 mld zł. W 2016 roku mają to być już niższe poziomy - odpowiednio 28,0 mld zł, 5,2 mld zł oraz 1,8 mld zł. W oparciu o te założenia zakładany poziom wskaźnika C/Z w 2015 roku ma wynieść 8,5, a w roku 2016 już 14,4.

 

Prognozy dla samego IV kw. 2015 roku zakładają pokazanie przez PGNiG niższej o 11% skorygowanej EBITDA w kwocie 1,6 mld zł. Oczekiwane jest ujęcie odpisu na utratę wartości aktywów wydobywczych na kwotę 600 mln zł.

 

Rekomendację dla spółki obniżyli również analitycy Erste, z „redukuj” do „sprzedaj”, ustalając cenę docelową na poziomie 4,2 zł.

 

Od listopada 2015 roku kurs akcji PGNiG spadł z historycznego maksimum z okolic 7 zł nawet do 4,50 zł. Przebicie wsparcia na poziomie 5 zł otwiera drogę do testowania poziomu 4 zł. Warto zwrócić uwagę, że obecnie właśnie w okolicach 4 zł przebiega linia trendu wzrostowego zapoczątkowana w 2008 roku. Bliżej można wyznaczyć lokalne wsparcie na poziomie ostatniego dołka przy cenie 4,43 zł. Pozytywnym sygnałem będzie skuteczne przebicie oporu na poziomie 5 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna
 Źródło: stooq.pl

 

Źródło: DM BOŚ

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

„Sprzedaj” dla PGNiG z wyceną 4 zł za akcję
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie