Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skarb Państwa zmusi banki do umorzenia długu JSW?

© determined - Fotolia.pl

Gazeta Giełdy „Parkiet” podała dziś informację, że obligatariusze JSW dostaną ultimatum – albo zgodzą się zredukować zadłużenie węglowej spółki lub zamienią je na akcje, albo jastrzębska firma zbankrutuje.

 

Obligacje JSW posiadają PKO BP, Bank Gospodarstwa Krajowego, fundusz z grupy PZU oraz ING BSK. Zgodnie z ostatnim raportem finansowym JSW, na koniec września 2015 roku wartość długu z tytułu obligacji spółki dominującej wynosiła 1 382 mln zł. Górnicza spółka emitowała obligacje w 2014 roku, a pozyskane środki przeznaczyła na zakup kopalni Knurów-Szczygłowice, notabene by pomóc pogrążonej w tarapatach finansowych Kompanii Węglowej. Dodatkowo JSW ponosi obecnie dodatkowe koszty finansowe w związku z silnym umocnieniem dolara do złotówki, a z puli 1 382 mln zł wszystkich obligacji, w dolarze zostały wyemitowane obligacje na kwotę 163,75 mln USD. JSW już od wielu miesięcy rozmawia z obligatariuszami na temat restrukturyzacji długu. Na dzień dzisiejszy JSW zobowiązała się przed obligatariuszami do zawarcie umowy restrukturyzacyjnej w terminie do 30 czerwca 2016. Jednak górnicza grupa nadal nie potrafi wyjść z finansowych tarapatów. Zmieniający się co chwilę zarząd nie dokonuje właściwych procesów redukujących koszty. Inna sprawa, że pod silną presją związków zawodowych, spółka nie jest w stanie dostosować struktury strony kosztowej do przychodowej w otoczeniu rynkowych, niskich cen węgla koksowego i koksu.

 

Z nieoficjalnych informacji, na które powołuje się „Parkiet” wynika, że państwowe spółki mają odkupić od JSW część majątku. Trwa już proces sprzedaży ciepłowni skupionych w zależnej Spółce Energetycznej Jastrzębie. Nabywcą ma być PGNiG Termika. Dodatkowo  dwie kolejne państwowe instytucje - Agencja Rozwoju Przemysłu i Polskie Inwestycje Rozwojowe mają zaangażować się w proces sprzedaży mniejszościowych udziałów w zależnych spółkach JSW niezwiązanych z wydobyciem węgla.

 

Niewątpliwie umorzenie części długu dla JSW byłoby korzystne i pozwoliłoby zdjąć ze spółki widmo wniosków o upadłość ze strony największych wierzycieli. Skarb Państwa pomagając spółce musi być ostrożny, by nie zostać posądzony o niedozwoloną pomoc publiczną. Drugie rozwiązanie w postaci zamiany długu na akcje ze strony JSW też byłoby korzystne (zamienia się kapitał obcy na kapitał własny), jednak w tym rozwiązaniu zostałby rozwodniony akcjonariat. O ewentualnej emisji akcji, rynek spekulował już od wielu miesięcy, jednak przedstawiciele spółki za każdym razem stanowczo zaprzeczali o takiej możliwości.

 

Wydaje się, że nawet jeśli JSW upora się z problemem obligacji, to nie będzie to koniec dylematów grupy. Spółka musi przejść restrukturyzację z porządnego zdarzenia. Od dawna specjaliści mówią o potrzebie zamknięcia nierentownych kopalń, zmniejszeniu wielkości zatrudnienia i ścięciu kosztów wynagrodzeń załogi, w których za dużą część odpowiadają przeróżne dodatki.

 

Rynek nie reaguje dziś na doniesienia „Parkietu”. Kurs akcji nadal pogrążony jest w trendzie spadkowym i jest bliski osiągnięcia rekordowych minimów w okolicy 8,65 zł. Najbliższym oporem jest bariera 10 zł.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny analityk SIIPatrząc ze strony akcjonariusza i obecnego poziomu kursu akcji JSW, rozwiązanie umorzenia długu ze strony obligatariuszy mogłoby być bardzo korzystne dla wyceny akcji. Natomiast reakcja kursu na scenariusz konwersji długu na nowe akcje zależałaby od parametrów tej operacji i ceny emisyjnej akcji.

 

Głębokie cięcia kosztowe w grupie JSW są niezbędne od dawna. Dalsza zwłoka to tylko tworzenie dalszych długów. Dotychczas dokonane zmiany restrukturyzacyjne, jak przesunięcie wypłaty 14-tej pensji wraz z odsetkami, zaliczyłbym bardziej do żartów na tle faktycznych potrzeb. W przypadku górniczego, nieefektywnego przemysłu, jak historia wielokrotnie już pokazała, nagromadzone długi spłacane są przez wszystkich Polaków z budżetu. Tym razem ma być tak samo, a środki wyłożą poprzez umorzenie długów spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Ciekawe co na to powiedzą ich mniejszościowi akcjonariusze? Zadaję pytanie w imię czego po raz kolejny mamy, jako pozostała część społeczeństwa, zrzucać się na górnictwo? W imię solidarności i związków zawodowych? A co w ostatnich latach dały nam związki zawodowe? To już wolę, aby to twarde prawa rynku decydowały, a nie politycy i związkowcy.

 

Źródło: Gazeta Giełdy „Parkiet”, JSW

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

CD Projekt nie rozpieszcza inwestorów w ostatnich dniach. Najpierw mocna przecena po doniesieniach o problemach z Cyberpunkiem 2077, a teraz wyniki finansowe słabsze od oczekiwań.

Zobacz więcej

Skarb Państwa zmusi banki do umorzenia długu JSW?