Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

22 lata temu na akcje Banku Śląskiego zapisało się 800 tysięcy osób

Dla wielu inwestorów to jest historia jak ze średniowiecza. Ale nie zmienia to faktu, że już nigdy później nic bardziej spektakularnego, przynajmniej jeżeli chodzi o debiuty, na giełdzie się nie wydarzyło.

 

25 stycznia 1994 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Banku Śląskiego. To była wówczas kulminacja pierwszej giełdowej hossy zakończonej z hukiem w marcu tego samego roku. To była także ostatnia prywatyzacja przed krachem. Rynek IPO dużych państwowych prywatyzowanych spółek później właściwie nie istniał aż do 1997 roku kiedy to na giełdzie zadebiutował Bank Handlowy.

 

W ofercie publicznej akcje Banku Śląskiego kosztowały 500 tysięcy złotych. Na pierwszym notowaniu z kolei akcje wyceniono aż na 6 mln 750 tysięcy złotych, co oznacza przebitkę aż 1350%!!! Trzeba mieć na uwadze, że są to wartości przed denominacją, co oczywiście nie zmienia wysokości wzrostu.

 

Do dzisiaj niepobitym rekordem jest skala zainteresowania akcjami Banku Śląskiego wśród inwestorów indywidualnych. Na akcje Banku Śląskiego zapisało się ponad 820 tysięcy inwestorów. Doprowadziło to do ogromnych redukcji zapisów. Inwestorzy dostali tylko po 3 akcje.

 

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że wskutek opóźnień z przekazywaniem świadectw depozytowych z Biura Maklerskiego Banku Śląskiego do pozostałych biur, spora grupa inwestorów indywidualnych nie mogła sprzedać akcji na pierwszym, ani na kolejnych notowaniach. Gdy wszyscy inwestorzy mogli już swobodnie dysponować swoimi akcjami ich kurs giełdowy wynosił już „tylko” 3 mln zł.

 

O tym jak absurdalnie wysoka była przebitka na debiucie świadczy fakt, że ten kto kupił akcje banku na pierwszym notowaniu po wspomnianej cenie 6.750.000 zł do dzisiaj przez 22 lata zarobił raptem 85%.

 

ING

źródło: stooq.pl

 

I już na koniec bardzo dziękuję Pawłowi Biedrzyckiemu ze Strefy Inwestorów, który mnie zainspirował do przypomnienia tej historii.

Źródło: Pb.pl, Gazetaprawna.pl

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

22 lata temu na akcje Banku Śląskiego zapisało się 800 tysięcy osób
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie