Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wysokie rekomendacje dla Orlenu i Lotosu od DM BOŚ

© vetkit

W odtajnionym raporcie analitycznym z 13 stycznia 2016 roku, analitycy DM BOŚ rekomendują kupowanie akcji PKN Orlen. Akcje płockiego koncernu wycenili na 90 zł. Zalecenie „kupuj” wystawili również dla walorów Lotosu, dla których oszacowali wartość na poziomie 33,5 zł.

 

Analitycy DM BOŚ wobec PKN Orlen oczekują w 2016 roku osiągnięcia zysku netto w kwocie 4,4 mld zł oraz ponad 8 mld zł zysku EBITDA. Dodają też, że prognoza wydaje się konserwatywna, ze względu na silną sezonowość oraz ewentualny powrót na pokład petrochemii w Litvinowie w II poł przyszłego roku. Obecna kapitalizacja spółki to ok. 27 mld zł, co oznacza niewiele ponad trzykrotność prognozowanej, rocznej EBITDA. W samym IV kw. 2015 roku specjaliści spodziewają się 1,9 mld zł zysku EBITDA (wg LIFO). Zaznaczają, że obecne warunki makroekonomiczne, jeśli nadal będą porównywalne w obecnym roku, powinny działać silnie na korzyść realizacji prognoz. W raporcie podkreślono, że prognozy DM BOŚ w zakresie zysków są około 15-20% wyższe od konsensusu Bloomberga i nie jest wykluczone, że analitycy będą musieli istotnie podwyższyć swoje konserwatywne szacunki dla Orlenu. W latach 2016-2017 prognozowana stopa dywidendy według autorów raportu może wynieść 4-5%, co będzie oznaczało zbliżony poziom do średniej wśród konkurentów.

 

„Przyglądając się perspektywom spółki nie możemy oprzeć się wrażeniu, że w konstelacji giełdowych spółek o dużej kapitalizacji PKN będzie gwiazdą świecącą najjaśniej w 2016 roku. W oparciu o nasze niezmienione prognozy finansowe dla spółki podtrzymujemy 12-miesięczną wycenę docelową dla walorów PKN do 90,0 zł na akcję.”

 

Analitycy podzielili się również swoimi przemyśleniami na temat pomysłu fuzji Lotosu, PGNiG i Orlenu, który rozważany jest przez Skarb Państwa. Uważają ten pomysł za mało prawdopodobny w najbliższej przyszłości. Bardziej możliwy ich zdaniem jest scenariusz połączenia Lotosu i Orlenu. Taki alians mógłby skutkować znaczącą poprawą EBITDA (o 0,5-1 mld zł rocznie), w głównej mierze dzięki wyższym marżom hurtowym i paliwowych detalicznych w powiązaniu z konkurencją cenową i monopolizacją rynku. Jednak taka fuzja może prowadzić do wzrostu cen na polskim rynku paliw, ze względu na osłabienie konkurencji.

 

Techniczny obraz kursu akcji Orlenu jest bardzo klarowny. Ukształtowany trójkąt lada moment zostanie wybity, a kierunek wybicia wygeneruje ważny sygnał w perspektywie krótkoterminowej.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

W raporcie dotyczącym Lotosu już na początku autorzy zaznaczyli, że atrakcyjność inwestycyjna koncernu z Gdańska jest słabsza w porównaniu z Orlenem. Wskazują tutaj na znaczną ekspozycję na sektor wydobywczy oraz duży dług denominowany w dolarze. Lotos według DM BOŚ ma zarobić na czysto w 2016 roku 590 mln zł oraz 1 978 mln zł na poziomie EBITDA. Prognozy te są zbliżone do konsensusu wg Bloomberga. W samym IV kw. 2015 roku przewidywany zysk skorygowany EBITDA wg LIFO ma wynieść prawie 425 mln zł, a wynik netto ma być ujemny w kwocie ponad 430 mln zł. W raporcie zaznaczono, że Lotos nie wypłaci dywidendy w latach 2016-2017.

 

„Wśród spółek rafineryjnych Lotos nie jest naszym faworytem, aczkolwiek mamy wrażenie, że na tle innych spółek o dużej kapitalizacji walory Lotosu wydają się zdecydowanie lepszą inwestycją w 2016 roku. W końcu Lotos nie jest spółką wydobywczą, bankiem ani spółką energetyczną.”

 

„Pragniemy zauważyć, że nadal uważamy Lotos za dobrą inwestycję na rosnącym rynku. Jeśli założymy, że w niedalekiej przyszłości polski rynek akcji będzie nadal zachowywał się gorzej od globalnych indeksów, to naszym zdaniem roztropniej byłoby wybrać inne spółki rafineryjne z naszej listy porównywalnych podmiotów (…). Jednakże w przypadku, gdy nasz rynek akcji miałby potencjał, by wyprzedzić rynki globalne, wtedy być może wysoka dźwignia finansowa Lotosu mogłaby okazać się przydatna” – czytamy w raporcie DM BOŚ

 

Patrząc na wykres akcji Lotosu widoczny jest kanał spadkowy trwający od sierpnia ubiegłego roku. Jego górne ograniczenie wypada obecnie na poziomie ok. 27,7 zł, a dolne w okolicy 24 zł.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: DM BOŚ

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

Zobacz więcej

Wysokie rekomendacje dla Orlenu i Lotosu od DM BOŚ