Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Chiny wciąż w centrum uwagi

Trzeci tydzień roku będzie bardzo ważny dla inwestorów na świecie. Po ponad dwutygodniowych spadkach jest bowiem szansa, że czynniki, które ciągną giełdy w dół, przynajmniej na chwilę ustąpią. Mowa oczywiście o informacjach z Chin - na początku tygodnia poznamy kluczowe dane dla tej gospodarki i będą to ostatnie (planowane) wiadomości przed końcem stycznia.

 

Tydzień rozpoczniemy na wysokich obrotach, gdyż jako pierwsze ważne dane napłyną właśnie informacje z Chin (wtorek). Poznamy zarówno szalenie istotne wiadomości o wielkości PKB w 2015 roku, dynamice produkcji w grudniu, a także wielkości inwestycji, którą, szczególnie w obecnych czasach, należy bacznie obserwować.

 

Chiny - wzrost gospodarczy

 

Spowolnienie w Chinach jest faktem i choć jego wystąpienie nie powinno nikogo zaskakiwać, to zarówno skala spadku dynamiki PKB jak i tego konsekwencje napawają inwestorów największymi obawami. W okresie 2003 - 2008 druga największa gospodarka na świecie rosła w tempie średnio 11,5% rocznie. Zgłaszała tym samym ogromny popyt na towary zza granicy, a że wzrost opierał się na rządowych inwestycjach infrastrukturalnych, znaczna część tego popytu dotyczyła przede wszystkim surowców, maszyn i części czy pojazdów.

 

Razem ze spadkiem prędkości wzrostu PKB do wartości poniżej 7% rocznie spadła również wielkość importu, a więc popytu na zamawiane wcześniej produkty. To doprowadziło do spektakularnej bessy na rynku surowców, a także problemów krajów gospodarczo związanych bezpośrednio i pośrednio z Chinami. To zaś wywołało ogólnoświatowy spadek wzrostu PKB i inflacji i znacznie utrudniło pracę banków centralnych i rządów wielu krajów, które w jakiś sposób próbowały załagodzić sytuację. Z tego też powodu doniesienia z Chin (a szczególnie dane o PKB) są przez inwestorów tak bacznie obserwowane.

 

Od wtorku zaś chińska gospodarka powinna dać nam odpocząć, gdyż następne ważne dane poznamy dopiero 31 stycznia. Niewykluczone jednak, że z Dalekiego Wschodu napływać będą nieplanowane, negatywne informacje (w postaci działań tamtejszego banku centralnego - PBOC, czy spadków na chińskich parkietach).

 

Publikacja danych z Chin to nie koniec gospodarczych wrażeń, jakie czekają na inwestorów. W planach mamy bowiem dwie konferencje banków centralnych podczas których zapaść mogą ważne decyzje, a także szereg szacunkowych odczytów PMI z najważniejszych europejskich gospodarek.

 

Zanim jednak poznamy te informacje, we wtorek Eurostat poinformuje o ostatecznym tempie inflacji w grudniu zeszłego roku. Jej szacunkowa wartość okazała się gorsza od prognoz i stąd też jej ogólny wydźwięk da argumenty tym z członków EBC, którzy chcieliby dalej luzować politykę monetarną.

 

Strefa euro - inflacja

 

Dane te po części wpłyną więc na czwartkowe wydarzenia. Tego dnia kończy się bowiem posiedzenie EBC i miejsce ma zarówno ogłoszenie decyzji, jak i konferencja prasowa. Oczekiwania względem jego dalszych działań są jednoznaczne - Draghi zaskoczył negatywnie w grudniu i stąd też wciąż mówi się o podjęciu kroków w celu dalszego luzowania polityki monetarnej.

 

EBC ma jeszcze miejsce by to zrobić - można obciąć stopę depozytową o kolejne 10 pb (to pociągnęło by rentowności obligacji jeszcze mocniej w dół), lub rozszerzyć wielkość skupu aktywów o dalsze kilka miliardów euro. Choć w czwartek najprawdopodobniej nie podjęta zostanie żadna decyzja, to jednak Mario Draghi wskazać powinien, czy EBC jest w stanie zdecydować się na kolejne kroki w najbliższych miesiącach.

 

Nieco wcześniej, bo w środę wieczorem swoje posiedzenie kończy inny bank centralny - Bank Kanady. Kanada jest krajem, w który niskie ceny ropy biją bardzo mocno, co doprowadziło do dwóch obniżek stóp procentowych w 2015 roku. Mówi się, że BOC w konsekwencji obniży je nawet do poziomu zera (z obecnych 0,5%), co by oznaczało, że tania ropa nie tylko wywołuje znaczne problemy, ale i bank ten nie uważa, by jej cena miała w najbliższym czasie rosnąć.

 

Kanada - stopy procentowe a ropa

 

Bardzo ciekawy tydzień zamkną zaś informacje o wskaźnikach PMI w strefie euro. Są to dane szacunkowe, stąd też wywrą znacznie większy wpływ na rynki niż ich późniejsze potwierdzenie (o ile to drugie znacząco się nie odchyli). Z prognoz wynika, że sytuacja w Eurolandzie ma pozostać stabilna, choć słaba, szczególnie w przypadku usług, dla których PMI stabilizuje się w okolicach 54 punktów. Pomimo niższej wartości PMI dla przemysłu, sytuacja w tej części europejskiej gospodarki wygląda nieco lepiej, gdyż wartość wskaźnika ulega stałej poprawie.

 

Również polscy inwestorzy nie będą mieli w tym tygodniu na co narzekać. Oprócz dynamiki inflacji bazowej, którą poznamy już o 14:00 w poniedziałek, w czwartek dowiemy się także jak kształtuje się koniunktura zarówno jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną jak i produkcję przemysłową.

 

Polska - koniunktura gospodarcza

 

Prognozy mówią o spadku dynamiki produkcji do 5,6% rocznie oraz wzroście dynamiki sprzedaży detalicznej do 3,5% rocznie. To nie sytuacja gospodarcza Polski ma jednak znaczenie. Dla inwestorów znacznie ważniejsze są doniesienia ze świata polityki, jako że te już od wielu miesięcy ciągną polską giełdę i walutę w dół. Doprowadziły także do obniżenia ratingu krajowego długu przez najbardziej znaną agencję ratingową - Standard&Poor’s. Pomimo ogromnego sprzeciwu ze strony zarówno Ministerstwa Finansów jak i Ministerstwa Rozwoju, agencja S&P zdaje się mieć wiele racji, zwracając uwagę na fakt, że niestabilna sytuacja polityczna negatywnie przełoży się na koniunkturę w gospodarce.

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Chiny wciąż w centrum uwagi