Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Niedźwiedzie zdominowały rynki. Może być już tylko lepiej?

Inwestorzy, którzy dopatrują się zależności między styczniem a całym rokiem, nie mają zbyt wielu powodów do optymizmu. Paradoksalnie, to właśnie te złe nastroje mogą przyczynić się do wzrostów.

 

Nastroje inwestorów są coraz gorsze, co jest równie dobrze widoczne w największej gospodarce świata. Udział niedźwiedzi wśród inwestorów w USA wyniósł 45,2%, najwięcej od 2013 roku. Po drugiej stronie barykady, udział byków jest najniższy od 2005 roku, wynosząc 17,9%. Jest to reakcja na bardzo słaby początek stycznia na giełdach. Dodając do tego jeszcze tak zwany efekt stycznia, czyli jaki styczeń taki cały rok, mamy przepis na kolejny spadkowy rok na giełdzie. Styczeń się jednak jeszcze nie skończył, a kumulacja negatywnych nastrojów daje nadzieję na odbicie. Niewykluczone zatem, że za dwa tygodnie będziemy mogli powiedzieć: trudny, ale wzrostowy styczeń, zwiastunem wymagającego, ale wzrostowego roku.

 

Po bardzo słabych odczytach z Chin w pierwszym tygodniu Nowego Roku, kolejne dane płynące z tego kraju okazały się być lepsze niż oczekiwano. Chodzi tu o import i eksport. Co prawda, handel Chin wciąż odnotowuje ujemne dynamiki, jednak eksport w grudniu 2015 roku spadł o 1,4% przy oczekiwaniach na poziomie 8%, a import zmniejszył się o 7,6% przy prognozach rzędu 11,5%. Z kolei w Polsce karty wciąż rozgrywają politycy. Przyszły tydzień może być szczególnie istotny dla banków. Dzisiaj, to jest 15 stycznia 2016 roku, mają zostać przedstawione szczegóły projektu prezydenckiej ustawy pomocy dla frankowiczów. Po drugie, ustawa o podatku bankowym czeka już tylko na podpis prezydenta.

 

INI WIG20

 

W drugim tygodniu grudnia poprzedniego roku udział niedźwiedzi wśród polskich inwestorów odnotował najwyższą historycznie wartość – 47,8%. Wówczas na giełdzie wyznaczony został lokalny dołek i pojawiły się wzrosty. W minionym tygodniu udział niedźwiedzi osiągnął wartość 46,6%, co może być zwiastunem kolejnego odbicia, a WIG20 ma dużą przestrzeń do wzrostów. Pierwszym potencjalnym zasięgiem odbicia może być domknięcie luki na poziomie 1 860 punktów, a nieco wyżej ostatni lokalny szczyt na poziomie 1 900 punktów.

 

INI wyniki

 

Udział byków wśród inwestorów wyniósł 31,7%, co pokazuje utrzymującą się wiarę inwestorów i oczekiwanie na odwrócenie trendu spadkowego. Wydaje się, że na to przyjdzie im jeszcze długo poczekać, choć patrząc na skalę przeceny rok 2016 może okazać się lepszy niż poprzedni.

 

INI indeks

 

Indeks INI ponownie zanurkował, osiągając wartość minus 14,9 pkt. proc. Na taką możliwość wskazywaliśmy w poprzednich komentarzach. Trzykrotny, następujący po sobie spadek indeksu poniżej wartości 0 pkt. proc. jest silnym prognostykiem na zmianę obowiązującego trendu. Z drugiej strony należy sobie zdawać sprawę z tego, że polska giełda oderwała się od praw rynkowych, a na scenie dominuje polityka i nie zanosi się na to, aby w najbliższych tygodniach miało się to zmienić. Można jednak mieć nadzieję, że w 2016 roku polityka stopniowo będzie schodzić na dalszy plan.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Niedźwiedzie zdominowały rynki. Może być już tylko lepiej?