Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

„Ostatnia czternastka” w JSW przesunięta. Kurs akcji na historycznych minimach

© Nightman1965 - Fotolia.pl

Zarząd JSW doszedł do porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie wypłaty czternastej pensji za 2015 rok. Zostanie ona wypłacona do 1 czerwca 2016 roku wraz z odsetkami z tytułu przesunięcia wypłaty z dnia 15 lutego, obowiązującego w poprzednich latach.

 

Ustalono, że „czternastka” zostanie wypłacona na zasadach stosowanych przy wyliczaniu nagrody na 2014 rok. Przypomnijmy, że będzie to ostatnia czternasta pensja w ciągu najbliższych trzech lat. We wrześniu ubiegłego roku zawarto porozumienie, na mocy którego począwszy od 2016 roku zostaje wstrzymana m.in. wypłata 14-tki i deputatu węglowego, natomiast do tzw. Nagrody Barbórkowej nie są uprawnieni pracownicy administracji oraz ci, z którymi w okresie obrachunkowym pracodawca rozwiązał umowę o pracę. Spółka poinformowała również, że podjęła decyzję o niewypłacaniu deputatu węglowego emerytom. Porozumienie zostało zawarte na trzy lata i szacuje się, że pozwoli ograniczyć koszty o około 2 mld zł w latach 2016-2018.

 

Dzień wcześniej, to jest 13 stycznia bieżącego roku, spółka poinformowała, że w 2015 roku zatrudnienie zmniejszyło się o 2 041 osób, z tego 1 639 pracujących pod ziemią i 402 na powierzchni. Tym samym łączne zatrudnienie na koniec roku wyniosło 24 315 pracowników. W 2016 roku zatrudnienie powinno się zmniejszyć o kolejne 1 612 osób, wyłącznie z powodu naturalnych odejść. Spółka w dalszym ciągu nie ma zamiaru przyjmować nowych pracowników, a niedobory powstałe w skutek nieuzupełniania zatrudnienia mają zostać zrealizowane poprzez ich zlecanie spółce SiG, należącej do grupy kapitałowej.Przypomnijmy, że spółka wciąż jest w trakcie negocjacji z wierzycielami, którzy zobowiązali się do powstrzymania od wykonywania swoich praw na skutek braku dokonania emisji obligacji przez JSW na międzynarodowych rynkach kapitałowych do dnia 30 lipca 2015 roku. Chodzi tu o możliwość żądania wcześniejszego wykupu obligacji wynikającą z umowy Programu Emisji Obligacji na kwotę 700 mln zł i 163,75 mln dolarów, zawartej w dniu 30 lipca 2014 roku. Obecne ustalenia zobowiązują spółkę między innymi do uzgodnienia i podpisania umowy restrukturyzacyjnej do dnia 1 lipca 2016 roku.

 

W dniu 17 grudnia 2015 roku Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Prezesa Zarządu JSW Pana Tomasza Gawlika, który jest związany ze spółką od 26 lat. Przypomnijmy, że został on trzecim prezesem spółki w 2015 roku. Po strajkach załogi na początku ubiegłego roku, do dymisji podał się wieloletni prezes, Pan Jarosław Zagórowski. Jego następca, Pan Edward Szlęk, odszedł z początkiem września, po niespełna pięciu miesiącach prezesury, za powód podając swój stan zdrowia. Z życiorysem obecnego prezesa można zapoznać się w raporcie bieżącym spółki, dostępnym w tym miejscu

 

Z początkiem 2016 roku kurs akcji JSW spadł poniżej dołka z sierpnia ubiegłego roku, wyznaczając tym samym nowe historyczne minimum przy cenie 8,66 zł. Przebijając z impetem wsparcie na poziomie 10 zł, trudno wskazać na podstawie analizy technicznej jak nisko kurs akcji może się jeszcze osunąć. Pewną podpowiedzią może być natomiast rekomendacja DM BOŚ z dnia 13 grudnia 2015 roku, w której analitycy wycenili wartość akcji JSW na 7,50 zł.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

„Ostatnia czternastka” w JSW przesunięta. Kurs akcji na historycznych minimach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie