Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy odbicie to dobry moment na zakup spółek energetycznych?

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Drugi dzień z rzędu na polskiej giełdzie dominuje zieleń. Również drugi dzień z rzędu przed szereg wysuwają się spółki energetyczne. Do połowy sesji Tauron rośnie o 5,1%, Energa o 5,2%, PGE o 3,2%, a Enea o 4,1%. Czy kryzys na spółkach energetycznych został zażegnany?

 

Ze stwierdzeniem, że spółkom energetycznym należy się solidnie odbicie, zgodziłaby się zapewne większość inwestorów. Jednak pomimo dobrej passy tego segmentu w ciągu ostatnich dwóch sesji, nie można zapomnieć, że inwestycja w te spółki wciąż wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Należy tu wskazać na ryzyko polityczne, związanie z niewiadomym zaangażowaniem tych spółek w ratowanie polskiego górnictwa, a w związku z tym z niepewnością co do planowanych inwestycji, a co ważniejsze dla inwestorów, niepewności co do dywidendy. Nie sprzyjają temu również sprzeczne informacje pochodzące z obozu rządowego, gdzie z jednej strony pojawiają się wypowiedzi, że spółki energetyczne nie muszą wykazywać zysków, a zatem wypłacać dywidend, a z drugiej strony planuje się zwiększenie przychodów budżetowych z tytułu dywidend. Wszystkie te niejasności zniechęcają inwestorów do inwestycji i zaangażowania większego kapitału. Niekorzystnie prezentuje się również sytuacja na wykresach spółek energetycznych.

Tauron

Ze wszystkich spółek energetycznych, największe odbicie wyrysowało się na wykresie Tauronu. Z pozytywnych sygnałów można wskazać jeszcze na zaburzenie sekwencji coraz niższych szczytów i dołków. Jednak jeśli wzrosty na tym walorze mają być kontynuowane, kurs akcji musi skutecznie przebić poziom 3 zł, na który zbiega się linia oporu i linia trendu spadkowego. Jeśli kurs akcji będzie dalej poruszał się bokiem w kanale 2,50 zł – 3 zł, to zgodnie z podstawami analizy technicznej bardziej prawdopodobne będzie wybicie w kierunku dominującego trendu, a więc wybicie dołem w kierunku nowego minimum.

 

Tauron PE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

PGE

Podobna sytuacja, do tej opisywanej powyżej, wyrysowała się na wykresie PGE w okresie sierpień-grudzień 2015 roku. Kurs wszedł w konsolidację 13 zł – 15 zł, przy czym została zaburzona sekwencja coraz niższych szczytów i dołków. Mimo to, kurs zatrzymał się na linii trendu spadkowego, po czym szybko zostało wybite dolne ograniczenie kanału, a kurs

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Czy odbicie to dobry moment na zakup spółek energetycznych?