Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Albert „Longterm” Rokicki: Postawiłbym na akumulację spółek dywidendowych

Albert „Longterm” Rokicki odpowiadał na pytania zadane przez internautów dotyczące bieżącej sytuacji na rynku, banków, spółkek energetycznych i przyszłości giełdy w 2016 roku. Poniżej materiał wideo, a także skrót pytań i odpowiedzi.

 

Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym materiale.

Inwestorzy.tv


 

Skrót pytań i odpowiedzi

 

0:35 – Dlaczego nasza giełda jest tak beznadziejnie słaba?

Albert „Longterm” Rokicki: Wynika to ze spadku cen surowców kluczowych dla polskiej gospodarki, a także polityki, której nie powinniśmy się aż tak obawiać.

 

3:10 – Ile jest już zdyskontowane w cenach banków odnośnie podatku bankowego?

A„L”R: Uważam, że większość obaw jest już w cenach ponieważ zazwyczaj dołek w takich sytuacjach wypada w chwili, kiedy oficjalnie ogłoszona jest dana wiadomość.

 

4:18 – Gdzie jest dno miedzi?

A„L”R: Bardzo dużo zależy od dolara amerykańskiego, który moim zdaniem może się osłabiać w najbliższej perspektywie.

 

5:05 – Czy rok 2016 będzie wreszcie rokiem Polski?

A„L”R: Tak, rok 2016 może być rokiem Polski! Jednak niekoniecznie musi to być widoczne zaraz na początku roku. Warto wspomnieć również o pozytywnym nastawieniu do Polski dużych banków inwestycyjnych, jak chociażby Goldman Sachs, który jako pierwszy odważył się powiedzieć, że rynki wschodzące są już ciekawym tematem inwestycyjnym. Z kolei pod względem wskaźnika ceny do zysku skorygowanego o inflację Polska jest piątym najtańszym rynkiem na świecie.

 

8:00 – Gdzie lokować swoje pieniądze poza akcjami, aby zdywersyfikować skutecznie portfel?

A„L”R: Dobrym pomysłem wciąż mogą być nieruchomości przy tak niskich stopach procentowych. Nie można natomiast zapominać o poduszce bezpieczeństwa, zabezpieczeniu części posiadanego kapitału.

 

9:12 – Jak widzisz przyszłość spółek energetycznych w Polsce?

A„L”R: Polskie spółki energetyczne są bardzo tanie porównując z zagranicznymi odpowiednikami. Są to bardzo pewne biznesy, spółki postrzegane jako sektor defensywny i gdyby nie polityka pomoc dla kopalń byłyby to bardzo ciekawe tematy inwestycyjne nawet na obecną chwilę. Jeśli spółki energetyczne nie zostaną obciążone kolejnymi kosztami to są bardzo interesujące na bardzo długi termin.

 

10:40 – Czy nadeszła już pora na zakupy po niskiej cenie?

A„L”R: Nie odważyłbym się jeszcze na takie stwierdzenie. Na razie nie widać aby kapitał zagraniczny czy polskie fundusze inwestycyjne skupowały akcje z rynku. Jeśli musiałbym coś sugerować, to postawiłbym na systematyczne kupowanie spółek dywidendowych.

 

11:56 – Jak zostaje się ekspertem w świecie giełdy?

A„L”R: Mówiąc żartem, zapytajmy jurorów z „Tańca z gwiazdami”.

 

12:50 – Czy zgodzisz się z tezą, że przetasowanie w koszyku walutowym SDR krótkoterminowo umocni jena i osłabi dolara?

A„L”R: Według mnie jest to przełomowa decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Możliwe wydaje się, aby na przekór rynkowi euro umocniło się do dolara nawet do poziomu 1,20. 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Albert „Longterm” Rokicki: Postawiłbym na akumulację spółek dywidendowych
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie