Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dobry tydzień na uspokojenie rynków

Za nami najgorszy pierwszy tydzień roku na światowych giełdach od kilkunastu lat. Indeks MSCI ACWI (który zrzesza 23 najważniejsze indeksy giełdowe krajów rozwiniętych i 23 indeksy krajów rozwijających się) zanotował ponad 6-procentową przecenę. Trudno więc o trudniejszy start dla inwestorów. Pytanie, czy jest to krótkoterminowe zamieszanie czy potwierdzenie gorszego okresu wciąż pozostaje otwarte.

 

W tym kontekście inwestorzy szczególnie obserwować będą publikowane w środę nad ranem dane z Chin. To właśnie informacje stamtąd kierują obecnie światowymi indeksami. W zeszłym tygodniu poznaliśmy słabe PMI - według agencji liczących te wskaźniki chiński przemysł wciąż podlega recesji (wartość wskaźnika PMI w tym przypadku wciąż znajduje się poniżej 50 pkt.), z kolei jeśli chodzi o usługi, sytuacja uległa znaczącemu pogorszeniu - PMI spadł z 51,2 do 50,2 pkt.

 

Nie oddaje to jednak horroru, jaki przeżyli chińscy inwestorzy. Indeks Shanghai Composite spadł o około 10%, a sesja w giełdowa w zeszłym tygodniu przerywana została dwukrotnie (w czwartek trwała mniej niż 30 minut). Tym razem dane mogą dolać oliwy do ognia lub uspokoić sytuację. W środę publikowane są bowiem bardzo ważne informacje dotyczące kondycji chińskiej gospodarki - import i eksport, oraz naturalnie bilans handlowy.

 

Bilans handlowy Chin

 

Wielkość importu spada nieprzerwanie od końca 2014 roku w tempie około 14% rocznie. Tym razem za grudzień prognozowany jest spadek w wysokości 11,5% w porównaniu do grudnia 2014. Takie dane jasno wskazują niestety na zadyszkę drugiej największej gospodarki na świecie i z pewnością nie poprawią nastrojów inwestorów.

 

Poza tym nadchodzący tydzień powinien być spokojny, przynajmniej biorąc pod uwagę to, co znajduje się w kalendarzu makroekonomicznym. Szczególnie spokojny będzie tradycyjnie poniedziałek, kiedy jedynym wartym uwagi wydarzeniem okaże się najprawdopodobniej przemówienie członka FED - Lockharta. Dyrektorzy stanowych oddziałów FED przemawiać będą zresztą niemal codziennie (za wyjątkiem czwartku) a w ich wypowiedziach warto szukać wszelkich wskazówek co do tempa podnoszenia stóp procentowych, gdyż jest to obecnie, w przypadku USA, sprawa najważniejsza.

 

Wielka Brytania - przetwórstwo przemysłowe

 

We wtorek poznamy informację z brytyjskiego przemysłu, jednak znacznie ważniejszym wydarzeniem dla brytyjskich inwestorów będzie czwartek, kiedy to swoje posiedzenie kończy Bank Anglii. Termin pierwszej podwyżki w tym kraju odsunął się po ostatnim posiedzeniu w czasie, toteż teraz inwestorzy będą szukali potwierdzenia lub zaprzeczenia tej zmiany. Mimo to, BOE nadal ma być drugim głównym bankiem centralnym, który podniesie koszt pieniądza w kraju. Prognozy na decyzję podczas posiedzenia pozostają niezmienione (8 za utrzymaniem stóp, 1 za podwyżką) i choć w tej kwestii nie powinno się nic zmienić, to dla nas znacznie ważniejsze będą słowa zawarte w komunikacie z posiedzenia oraz naturalnie to, co powie Mark Carney.

 

Środa, poza wspomnianym trzęsieniem w Chinach powinna okazać się spokojna, podobnie zresztą jak czwartek, kiedy jedynym ważnym wydarzeniem okaże się opisana wcześniej konferencja BOE.

 

Piątek to zaś napływ informacji zza Oceanu. Chociaż z pewnością nie będzie w nich widać wpływu grudniowej podwyżki, to jednak głównie właśnie pod kątem reakcji na zacieśnienie warunków monetarnym analitycy i inwestorzy rozpatrywać będą wszelkie dane napływające z USA. Wciąż pamiętamy bowiem reakcję rynku na dynamiczny wzrost stóp procentowych w okresie 2004 - 2006, co okazało się jednym ważniejszych czynników, które doprowadziły w konsekwencji silnego kryzysu. Ścieżka poziomu stóp procentowych o tym samym nachyleniu najprawdopodobniej wywołałaby podobne problemu, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że rynki były uzależniane od zerowych stóp procentowych przez równo 7 lat.

 

Piątkowe dane pokażą nam jednak, jak amerykańska gospodarka przygotowana jest na normalizację polityki monetarnej. Zarówno wypowiedzi członków FED, jak i analiza najważniejszych wskaźników gospodarczych dla Stanów Zjednoczonych wskazują, że największa gospodarka świata nie tylko przetrawi pierwszą podwyżkę, ale i że mogła być ona nieco spóźniona. To właśnie może sprawić, że FED zmuszony będzie do przeprowadzenia szybszych podwyżek, niż jest to według jego członków właściwe.

 

USA - wskaźnik sentymentu

 

Z tego też powodu, poza oczywistymi odczytami, które należy w piątek obserwować - PPI i bazowe PPI, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa - ważną informację opublikuje Uniwersytet Michigan, który od lat prezentuje ważny wskaźniki wyprzedzające - Consumer Sentiment oraz Consumer Expectations. Dotychczasowe wartości obydwu wskaźników wskazują, że amerykańscy konsumenci znajdują się w dobrej kondycji, a ich oczekiwania ulegają poprawie. Na to również wskazują prognozy - odczyty za grudzień mają się okazać lepsze od listopadowych.

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Dobry tydzień na uspokojenie rynków