Chat with us, powered by LiveChat

Rynek dobrze przyjął kandydaturę prof. Małgorzaty Zaleskiej na prezesa GPW

Skomentuj artykuł
© Minerva Studio - Fotolia.com

Rynek dobrze zna kandydatkę na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych prof. Małgorzatę Zaleską i pozytywnie przyjmie jej nominację – uważa analityk HFT Brokers Mateusz Adamkiewicz. Co nie znaczy, że nowa prezes GPW będzie miała łatwe zadanie. Ceny akcji na polskiej giełdzie od kilku miesięcy spadają, debiutów jest bardzo mało, a zagrożenia wewnętrzne i międzynarodowe są poważne.

 

Profesor Zaleska jest kandydatką Ministerstwa Skarbu Państwa, który jest największym udziałowcem GPW, więc jej nominacja wydaje się przesądzona. Na rynku kandydatura ta została dobrze przyjęta. Małgorzata Zaleska od dwóch dekad związana jest z polskim rynkiem kapitałowym.

 

– Rynek przyjmuje tę kandydaturę spokojnie. Jest to osoba znana w środowisku, mająca odpowiednie wykształcenie i kompetencje, aby znaleźć się na tym stanowisku – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers. – Wcześniej już miała doświadczenie na GPW. Zasiadała w Radzie Giełdy Papierów Wartościowych, była prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz zasiadała w zarządzie NBP.

 

Nowa prezes ma przejąć kierownictwo warszawskiej giełdy w trudnym momencie. Od ponad pół roku ceny akcji spadają. WIG20 stracił w tym czasie ponad 25 procent.

 

– Myślę, że na naszej giełdzie nastąpił pewnego rodzaju punkt przesilenia już kilka lat temu – mówi Mateusz Adamkiewicz. – Nasza giełda rozwijała się bardzo dobrze, natomiast ten ostatni rok nie był już specjalnie udany. Po pierwsze, spadła liczba debiutów, dlatego trzeba przyciągnąć nowych debiutantów na parkiet główny i na NewConnect. Po drugie, zmagamy się ze spadającymi obrotami wśród inwestorów indywidualnych.

 

Zdaniem analityka na polskim parkiecie przełom może nastąpić, jeżeli jej szefostwo zacznie energicznie poprawiać panującą wokół niej nie najlepszą atmosferę. Adamkiewicz dodał, że giełdę trzeba unowocześnić, stworzyć nowe możliwości inwestowania, ale przede wszystkim przekonać ludzi, że warto lokować oszczędności w akcjach.

 

Źródło: Newseria
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie