Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Na początku roku wybieramy nową spółkę do Portfela SII. Głosuj!

Przedstawiamy pięć propozycji inwestycyjnych w pierwszej sondzie w 2016 roku. Przypominamy, że horyzont inwestycyjny wynosi 4 miesiące. Zwycięska propozycja trafi do Portfela SII.

PKO BP

Już raz udało się nam zarobić na shorcie na PKO BP w ramach segmentu inwestycji własnych. Wówczas otworzyliśmy pozycję po kursie 27,88 zł, a zamknęliśmy po kursie 25,40 zł. Od tego czasu kurs akcji odbił w górę. Poziomy zajęcia pozycji krótkiej w tej propozycji inwestycyjnej wyznaczone są w oparciu o lukę spadkową z dnia 4 stycznia 2015 roku. Stop loss proponujemy ustawić ponad średnioterminową linią trendu spadkowego, a take profit w okolicy ostatnich minimów. Przesłankami fundamentalnymi do grania na krótko w przypadku segmentu bankowego pozostają niezmienne. Do głównych należą: podatek od aktywów bankowych, ryzyko przewalutowania kredytów hipotecznych w obcej walucie, ryzyko polityczne w przypadku spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa, trend spadkowy na wykresie akcji.

 

Otwarcie 1 kontraktu w przedziale 26,3 - 27,3 zł. Stop loss 29,4 zł, Take profit 24,8 zł

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

JSW

Na rynku węgla nadal bez zmian. I nadal nie ma żadnych sygnałów mogących zmienić negatywne trendy. Presje na JSW może stwarzać dodatkowo silnie spadająca wycena Bogdanki. Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem ponownej dominacji podaży, która zbliżyła kurs akcji do historycznych minimów w okolicy 10 zł. Ewentualne przełamanie tego poziomu może wywołać aktywację stop loss-ów, co mogłoby spowodować dodatkową presję podaży. I taki negatywny scenariusz zakłada ta propozycja inwestycyjna. Z kolei patrząc od strony fundamentów, sytuacja w JSW jest nadal słaba. Spółka nie ma zbyt szerokiego pola manewru przy niskich cenach węgla i koksu, które to mogą odczuć dodatkowo efekt poniedziałkowego krachu na chińskiej giełdzie. JSW może dalej ciąć koszty pracownicze, co przy sile związków wydaje się być mało prawdopodobne. W przeciwnym wypadku będzie potrzebowała nowego kapitału, który może pozyskać m.in. poprzez dalsze zadłużanie się, emisję akcji bądź sprzedaż majątku.

 

Otwarcie 2 kontraktów w przedziale 10,1 - 10,5 zł. Stop loss 11,3 zł, Take profit 8,7 zł

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


Orbis

Orbis należy do spółek, których akcje w ostatnich wielu miesiącach wbrew szerokiemu rynkowi rosną. W ostatnim roku zyskały ponad 50%. Grupa poprawia swoje wyniki operacyjne. Po przejęciu 46 hoteli od Accoru na początku 2015 roku, wzrosły znacząco wyniki finansowe Orbisu. Przychody jak i zyski urosły niemal o 100%. Koniunktura sprzyja spółce, która zapowiada kolejne inwestycje w zwiększanie sieci hoteli. Nie wyklucza również akwizycji. Technicznie na wykresie widoczne jest wybronienie linii trendu wzrostowego przy zwiększonym wolumenie obrotu. 

 

Zakup akcji w przedziale 58 - 63 zł. Stop loss 53,50 zł, Take profit 72 zł

 

Orbis - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Trakcja

Trakcja jak i Torpol skupiają na sobie uwagę inwestorów od dłuższego czasu ze względu na bardzo duże planowane inwestycje w infrastrukturę kolejową. Dodatkowym smaczkiem jest nieudane wezwanie na akcje Torpolu przez zależny podmiot Marvipolu. Fakt ten potwierdził tylko duże zainteresowanie i wiarę szerokiego grona inwestorów w tę branżę. Technicznie po pokonaniu oporów z listopada 2013 roku i lutego 2014 roku, kurs akcji Trakcji ruszył w górę. Wsparciem jest obecnie poziom 12 zł, który dodatkowo pokrywa się z krótkoterminową linią trendu wzrostowego. Trakcja zbiera też ostatnio pozytywne rekomendacje. Noble Securities wycenił jej akcje na 13,9 zł, a DM BOŚ na 15 zł. 

 

Zakup akcji w przedziale 12 - 12,6 zł. Stop loss 11,0 zł, Take profit 13,8 zł

 

Trakcja - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Indykpol 

Akcje Indykpolu w ostatnich 18 miesiącach wzrosły o blisko 150%. Jest to przede wszystkim zasługa systematycznej poprawy wyników finansowych od 2014 roku. Wzrost przychodów jest poparty wyższymi zyskami. Intencją spółki jest podwojenie przychodów, by w 2021 przekroczyć poziom 2,5 mld zł. Zarząd realizuje duży program inwestycyjny. Technicznie mamy obecnie do czynienia z korektą po nieudanym pokonaniu bariery 100 zł. Kurs znalazł mocne wsparcie ze strony popytu w przedziale 75-80 zł i w tych rejonach proponujemy zakup akcji spółki. 

 

Zakup akcji w przedziale 75 – 80 zł. Stop loss 70 zł, Take profit 95 zł

 

Indykpol - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Na początku roku wybieramy nową spółkę do Portfela SII. Głosuj!