Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowy rok, stare wyzwania dla gospodarek

Początek nowego roku zawsze symbolicznie powiązany jest ze zmianami w wielu dziedzinach życia, a na rynkach z podsumowaniami wyników inwestycyjnych i minionych wydarzeń. Przełom roku to także moment, w którym wyznacza się scenariusze na najbliższe miesiące. W dużej mierze jednak sentyment z ostatniego kwartału minionego roku powinien przenieść się na kolejne miesiące.

 

Strefa euro - inflacja, stopy procentowe

 

Pierwsze ważne dane w tym tygodniu poznamy we wtorek i będą one dotyczyć inflacji konsumenckiej w strefie euro w grudniu. Według prognoz ma ona odbić do poziomu 0,4%, a wskaźnik inflacji bazowej do poziomu 1%. W najbliższych miesiącach powinniśmy zaobserwować efekt bazy, dzięki któremu wskaźnik inflacji konsumenckiej może znaleźć się na wyższych poziomach. Warto mieć to na uwadze, aby rozróżnić wpływ rzeczywistego wzrostu cen od statycznej zależności. Niemniej jednak sytuacja w strefie euro ulega poprawie, co oznacza że przez kolejne miesiące nie powinna na rynku występować presja na Europejski Bank Centralny, aby ten dalej poszerzał prowadzony przez siebie program luzowania polityki monetarnej w strefie euro.

 

FED Funds Futures

 

W środę poznamy minutki, czyli sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, na którym doszło do historycznej podwyżki stóp procentowych. Jak zwykle publikacja minutek będzie się wiązała z dużą ilością komentarzy i kształtowania oczekiwań względem tego, co w nich przeczytamy. W rzeczywistości w większości przypadków sprawozdanie z posiedzenia nie przynosi ze sobą istotnych dla analizy nowości. Obecnie kluczowe pozostaje to jak kształtować się będzie ścieżka stóp procentowych w najbliższych kwartałach. Po notowaniach kontraktów na stopę procentową w USA można zaobserwować, że wyceniane jest 56% prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki na posiedzeniu w marcu. Na rynku obecnie mówi się o 4 podwyżkach w tym roku. Niemniej jednak wydaje się, że miejsce mogą mieć tylko dwie bądź trzy podwyżki, gdyż FED może chcieć uniknąć sytuacji, gdy zbyt szybkie podwyżki prowadzą do załamania gospodarki, co było można zaobserwować przed ostatnim kryzysem. 

 

Unemployment Claims

 

W czwartek jak co tydzień poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy na temat ilości wniosków o bezrobocie złożonych tydzień wcześniej. Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z kilkoma gorszymi odczytami, niemniej jednak w dalszym ciągu znajdujemy się w okolicach wieloletnich minimów, co było jednym z powodów dla których FED zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. 

 

USA - rynek pracy

 

Najważniejsze pozostają w tym tygodniu jednak piątkowe payrollsy, czyli dane na temat zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Według szacunków mamy zobaczyć po raz kolejny odczyt powyżej 200 tysięcy, co byłoby pozytywnym sygnałem. Niemniej jednak jak zaznaczamy już od pewnego czasu, w kolejnych miesiącach odczyty payrollsów będą pokazywać niższe poziomy, co nie powinno jednak dziwić, gdyż będzie to związane z naturalnym przejściem w wyższą fazę cyklu gospodarczego. Niezmiennie istotny pozostaje natomiast średni wzrost płac, gdyż to on w średnim terminie ma kluczowe znaczenia dla wydatków konsumpcyjnych, a więc także i dla inflacji. Wzrost płac w związku z tym w dużo większym stopniu przyczyniłby się do kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA niż sam wzrost liczby osób zatrudnionych.

 

Podsumowując, w najbliższych dniach nie poznamy wielu odczytów danych makroekonomicznych, lecz kilka z nich przyciągnie uwagę inwestorów. Szczególnie ważne obserwacji będą piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych jak i sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które poznamy w środę.

przyszłego tygodnia jak i nowego roku.  

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Nowy rok, stare wyzwania dla gospodarek
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie