Chat with us, powered by LiveChat

Prof. M. Wierzbowski: Słaby rok dla GPW w Warszawie

Skomentuj artykuł
© pablographix - Fotolia.com

Zarówno dla inwestorów, jak i dla samej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie był to łatwy rok – ocenia wiceprezes Rady Giełdy prof. Marek Wierzbowski. Słabe zachowanie rynku wynika między innymi z marginalizacji roli OFE, awersji inwestorów indywidualnych do ryzyka oraz czynników politycznych.

 

Indeks WIG20 stracił w tym czasie blisko 20 procent, a sama giełda musi sprostać rosnącej konkurencji ze strony innych operatorów obrotu. Skutkuje to spadkiem obrotów sesyjnych, które dziś są o 10 proc. niższe niż przed rokiem i o niemal 20 proc. niż dwa lata temu.

 

– Nie był to rok łatwy i wiąże się to z kilkoma faktami. Pierwszy to odejście OFE, które spowodowało zmniejszony popyt na giełdzie, znaczne inwestycje funduszy inwestycyjnych za granicą oraz nastawienie inwestorów indywidualnych, którzy nadal trzymają znaczną ilość swoich oszczędności w bankach – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor prof. Marek Wierzbowski, wiceprezes Rady Giełdy.

 

Z powodu reformy systemu emerytalnego liczba uczestników OFE skurczyła się z blisko 16,7 mln do niespełna 2,6 mln osób. W związku z tym wpływy do firm działających w ramach II filara są znacznie mniejsze. Dla Polaków wciąż najpopularniejszą formę oszczędzania są depozyty bankowe. Według danych spółki Analizy Online na lokatach bieżących i terminowych złożone było ponad 600 mld złotych, co stanowiło ponad 55 proc. ogółu posiadanych oszczędności.

 

Następnie mieliśmy okres wyborczy, który zawsze wywołuje pewne wstrzymanie się inwestorów i obserwacje, później nastąpił okres niepewności co do kwestii podatkowych itd. To wszystko poskutkowało tym, że mamy w tej chwili indeksy giełdowe, w szczególności WIG, na dość niskim poziomie – dodaje prof. Wierzbowski.

 

Od początku 2015 roku indeks giełdowy WIG zanotował niemal 10-procentową stratę. Jeszcze gorzej zachowuje się indeks WIG20, który obecnie jest już prawie 20 proc. pod kreską.

 

Źródło: Newseria
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie