Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Marazm przed Nowym Rokiem

Podobnie jak świąteczny tydzień, także i najbliższe dni ze względu na Nowy Rok będą na rynku charakteryzować się zmniejszoną płynnością, a lista publikowanych danych makroekonomicznych pozostaje bardzo krótka. Na które wydarzenia warto zwrócić uwagę?

 

Wskaźnik sentymentu - USA

 

Pierwsze ważne publikacje poznamy we wtorek i będą one pochodzić z Stanów Zjednoczonych. Bardzo ciekawe w kolejnych okresach będą dane na temat sentymentu wśród konsumentów po tym jak w grudniu Rezerwa Federalna po 7 latach obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych po raz pierwszy dokonała podwyżki. O ile dalsze podwyżki nie nastąpią w najbliższym czasie to pierwsza podwyżka nie powinna mieć ogromnego wpływu na zachowanie konsumentów. Sentyment, na jaki wskazuje indeks publikowany przez Conference Board, który poznamy właśnie we wtorek oraz indeks Uniwersytetu Michigan mogą z wyprzedzeniem pokazać jak amerykańscy konsumenci odebrali jastrzębi ruch FED.

 

Rynek kredytowy w strefie euro

 

W środę poznamy kolejne dane o akcji kredytowej w strefie euro. Zwiększenie dostępności kredytu jest jednym z celów Europejskiego Banku Centralnego, który ma być realizowany m.in. poprzez program Quantitative Easing. Po praktycznie trzech latach kurczenia się akcji kredytowej, rok 2015 okazał się względnie pozytywny. Należy mieć jednak na uwadze, że za wzrostami w dużej mierze kryje się tzw. efekt bazy. Niemniej jednak faktycznie obserwujemy pobudzenie popytu na kredyt, gdyż z podażą nie było i nie ma problemu, chociaż EBC właśnie stara się wpłynąć na tę stronę rynku. Dużo ważniejsza pozostaje jednak ogólnogospodarcza jak i polityczna stabilność, która skłoniłaby w większym stopniu przedsiębiorstwa jak i konsumentów do zwiększenia inwestycji.

 

Liczba wniosków o bezrobocie 

W czwartek, jak co tydzień, poznamy dane na temat liczby wniosków o bezrobocie złożonych w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu. Obecnie nie tylko trwały spadek liczby tych wniosków, który obserwujemy od 2009 roku robi wrażenie, lecz również porównanie do danych historycznych. Rozpatrując amerykański rynek pracy właśnie pod kątem liczby osób wnioskujących o zasiłek można by się pokusić o stwierdzenie, że tak dobrze nie było od wielu lat. Niemniej jednak pomimo znaczącego spadku stopy bezrobocia wciąż rynek pracy w USA w ujęciu wartościowym nie jest w tak dobrym stanie jak przed 2008 rokiem. Zdecydowanie spadła stopa partycypacji, a znacząca część nowo powstałych miejsc pracy dotyczy etatów tymczasowych.

 

W piątek, ze względu na Nowy Rok parkiety giełdowe są zamknięte. Z tego powodu nie poznamy w tym dniu żadnych danych makroekonomicznych z jednym wyjątkiem – publikacji indeksu PMI dla sektora przemysłowego z Chin. Sektor ten w dalszym ciągu się kurczy, co pokazuje dalsze hamowanie gospodarki Państwa Środka. Niemniej jednak napływające zapewnienia o dalszym luzowaniu polityki monetarnej jak i fiskalnej w Chinach pozwalają sądzić, że w niedługim czasie trend ten powinien się odwrócić. Indeks PMI powinien jako pierwszy pokazać właśnie zmianę tego trendu.

 

Przedstawione publikacje pokrywają praktycznie większość wydarzeń tego tygodnia. Ostatnie dwa tygodnie roku na rynku kapitałowym zawsze pozostają bardzo specyficzne. Inwestorzy na dobre powrócą z początkiem przyszłego tygodnia jak i nowego roku.  

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Marazm przed Nowym Rokiem
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie