Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Przegląd spółek w oczekiwaniu na odbicie wyceny Portfela SII

© thodonal - Fotolia.com

W wyniku zamknięć trzech pozycji w ostatnim czasie, ilość spółek w Portfelu SII spadła do dziewięciu. Wycena rachunku pozostaje blisko przy minimach. Duża niepewność na rynku, ryzyka polityczne oraz okres świąteczny skłaniają do wstrzymania się z nowymi zakupami.

 

Po sprzedaży ze stratą akcji CCC (segment głosowany) i ZM Kania oraz zamknięciu zyskownej pozycji krótkiej na kontrakcie terminowym opartym na akcje PKO BP (obydwie pozycje z segmentu inwestycji własnych), w Portfelu SII udział gotówki wzrósł do 46%. Mimo to wstrzymujemy się obecnie z nowymi zakupami. W wyniku spadków całego rynku, sporo spółek o bardzo dobrych fundamentach potaniała w tempie dwucyfrowym. Ten fakt powinien wzbudzić wśród inwestorów zainteresowanie tymi spółkami.

 

Z aktualnie posiadanych przez nas dziewięciu spółek, tylko dwie są na tzw. plusie. Są to PKN Orlen oraz Vistula należące do segmentu własnych inwestycji. Niestety nadal nie ma zmiany na czele najbardziej ciążących akcjach w portfelu, do których należą PGE i PKP Cargo. Z najnowszych zakupionych akcji słabo radzą sobie Budimex i Medicalgorithmics (segment głosowany). Według wyceny z dnia dzisiejszego tracą one po około 10% w stosunku do naszych cen zakupu.

PKP Cargo

W końcu z kolejowej spółki napłynęły dobre informacje. Zarząd zawarł porozumienie ze stroną związkową, która zobowiązała się zawiesić działania protestacyjne i strajkowe do końca marca przyszłego roku. Obie strony zobowiązały się też do podjęcia działań, które mają zmierzać do zakończenia sporu zbiorowego. Ciężko stwierdzić, czy na zawarte porozumienie wpływ miała zmiana na stanowisku prezesa zarządu. Po rezygnacji ze stanowiska Adama Purwina, nowym p.o. prezesa został Maciej Libiszewski. Nie trudno jednak doszukiwać się analogii z innymi spółkami z większościowym udziałem Skarbu Państwa, w których strajki powodowały zmiany na stanowisku prezesa (np. JSW). Informacja o porozumieniu ze związkowcami powinna pozytywnie wpływać na stronę popytową. To głównie groźba strajku spychała w ostatnich miesiącach akcje w dół. Nadal jednak negatywem dla PKP Cargo pozostaje ryzyko polityczne.

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

PKN Orlen

Ceny ropy wyznaczyły w ostatnim czasie nowe minima od 11 lat. Trend spadkowy trwa w najlepsze. Powinno to sprzyjać marżom spółki. Wcześniej każdy kolejny spadek cen ropy powodował wzrost akcji Orlenu.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Przegląd spółek w oczekiwaniu na odbicie wyceny Portfela SII