Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

WP nie zwalnia tempa i dokonuje kolejnej akwizycji na kwotę 84 mln zł

© Bananafish - Fotolia.com

W miniony weekend, to jest w sobotę 19 grudnia 2015 roku, Wirtualna Polska Holding poinformowała o zawarciu umowy nabycia 100% akcji w spółce Enovatis S.A. Przejęcie wpisuje się w strategię Grupy, która zakłada osiągnięcie 50% przychodów i wyniku EBITDA z rynku e-commerce.

 

Enovatis S.A. jest największym i najszybciej rozwijającym się agentem turystycznym online (OTA) w kraju. Jest właścicielem trzech popularnych portali – wakacje.pl, easygo.pl i wypoczynek.pl. Spółka działa w czterech segmentach: pakietowej turystyki wyjazdowej i turystyki wypoczynkowej, sprzedaży biletów lotniczych oraz pośrednictwie w rezerwacji miejsc hotelowych w Polsce i na świecie. Współpracuje z największymi tour operatorami w kraju, między innymi z Itaką czy Rainbow Tours. W szczycie sezonu letniego 2015 roku portale spółki odwiedzało średnio ponad 43 tysiące użytkowników, o 27% więcej niż rok wcześniej. Przychody Enovatis w 2014 roku wyniosły 26,6 mln zł, zysk operacyjny 6,2 mln zł, a za ostatnie 12 miesięcy zakończone 30 listopada 2015 było to odpowiednio 32,4 mln zł i 8,5 mln zł.

 

Umowa przejęcia Enovatis S.A. opiewa na 83,6 mln zł. WP Holding sfinansuje transakcję środkami pozyskanymi z IPO w kwocie 33,6 mln zł, a pozostała część 50 mln zł będzie pochodziła z kredytu bankowego zgodnie z warunkami umowy kredytów do kwoty 279,5 mln zł zawartej w dniu 24 marca 2015 roku. Grupa zobowiązała się najpóźniej do dnia 11 stycznia 2016 roku uiścić niezbędne opłaty.

 

„Inwestujemy w segment o silnych napędach rynkowych wspieranych megatrendami bogacenia się społeczeństwa, wzrostu częstotliwości wyjazdów urlopowych i aktywności turystycznej mieszkańców mniejszych miejscowości. W szybkim tempie zwiększa się skłonność i zaufanie Polaków do e-shoppingu. Zgodnie z prognozami rynek OTA w Polsce będzie rósł w tempie ok 15-17%, a skuteczność operacyjna i siła marki wakacje.pl skutkuje zwiększaniem udziału Enovatis w tym rynku” – skomentował Grzegorz Czapski, VP Corporate Development Grupy Wirtualna Polska.

 

„Komplementarność usług, uszczelnienie kanałów sprzedaży i wprowadzenie standardów funkcjonujących z powodzeniem w innych branżach miało niebagatelny wpływ na wzrost liczby kupujących. W 2014 roku firma obsłużyła 105 tysięcy klientów, co dało jej pierwszą pozycję na rynku agencyjnym w Polsce. Jestem głęboko przekonany, że dołączenie Enovatis do Grupy Wirtualna Polska da spółce kolejny intensywny impuls do rozwoju, chociażby poprzez wykorzystanie znaczących synergii w obszarze marketingu” – powiedział Piotr Siudak, Prezes Zarządu Enovatis.

 

Poniżej przedstawiamy dwa materiały wideo z wywiadami z przedstawicielami WP Holding, nagrane dla kanału Inwestorzy.tv.

 

 Jacek Świderski, Prezes Zarządu

- o spółce Wirtualna Polska Holding S.A.

 

Elżbieta Bujniewicz-Belka, Członek Zarządu

- prezentacja wyników za III kw. 2015 roku

 

 

Przejęcie Enovatis S.A. będzie siódmym od debiutu WP na giełdzie w tym roku. Odtego czasu spółka przejęła radia internetowe OpenFM i PolskaStacja za 4 mln zł (IPO), Grupę NextWeb Media za 19,4 mln zł, portale finansowysupermarket.pl i jedenwniosek.pl za 12,5 mln zł i Allani Sp. z o.o. za 11,3 mln zł. Łącznie na przejęcia przeznaczono 47,2 mln zł. Przypomnijmy, że wpływy netto z oferty publicznej wyniosły około 100 mln zł.

 

WPL - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Wirtualna Polska Holding S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

21.03.2018, Newsroom

Neuca zyskała na wartości. Inwestorów przekonał nowy raport

21.03.2018, Newsroom

Neuca zyskała na wartości. Inwestorów przekonał nowy raport

Przebicie ważnego poziomu oporu było również możliwe dzięki informacjom na temat dywidendy, inwestycji oraz planów rozwojowych firmy na 2018 rok.

Zobacz więcej

WP nie zwalnia tempa i dokonuje kolejnej akwizycji na kwotę 84 mln zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie