Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Karuzela kadrowa trwa w najlepsze. Zmiana za sterami Orlenu

© Africa Studio - Fotolia.com

W dniu wczorajszym, to jest 16 grudnia 2015 roku, Rada Nadzorcza PKN Orlen odwołała Pana Jacka Krawca ze stanowiska prezesa spółki, powołując na jego miejsce Wojciecha Jasińskiego.

 

O zmianie na szczycie w Orlenie media spekulowały już od dawna. Wczoraj spekulacje stały się faktem i Rada Nadzorcza Orlenu odwołała dotychczasowego prezesa spółki, Pana Jacka Krawca, który piastował tę funkcję od 2008 roku. W wystosowanym oświadczeniu krótko podsumował swoją prezesurę, zwracając uwagę między innymi na opracowanie i realizację strategii Orlenu, tworząc ze spółki firmę globalną, uzyskanie dostępu do własnych złóż ropy i gazu, czy też na oddłużenie spółki z 14 mld zł w 2008 roku do około 5,5 mld zł obecnie.

 

Nowym prezesem Orlenu został Pan Wojciech Jasiński. Jest on głównie znany ze swojej działalności politycznej. Piastował urząd Ministra Skarbu Państwa w latach 2006-2007, był także Przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych. W latach 2007-2015 był Przewodniczącym Komisji Gospodarki. Z pełnym doświadczeniem zawodowym można zapoznać się w tym miejscu

 

 

W dniu 11 grudnia 2015 roku Rada Nadzorcza PGNiG już w mienionym składzie (w dniu 4 grudnia 2015 roku) odwołała z funkcji prezesa spółki Pana Mariusza Zawiszę. Tymczasowo na jego zamiennika do 11 marca 2016 roku delegowano Pana Piotra Woźniaka, między innymi członka Rady Nadzorczej spółki.

 

W tym tygodniu, w dniu 14 grudnia bieżącego roku, rezygnację z pełnienia funkcji prezesa w PKP Cargo złożył Pan Adam Purwin. Funkcję pełnił od 6 lutego 2014 roku, wcześniej od lutego 2013 roku pełnił funkcję członka zarządu ds. finansowych. W następujący sposób skomentował ostatnie lata funkcjonowania spółki w komunikacie prasowym:

 

„Przez blisko trzy lata budowaliśmy międzynarodową pozycję PKP CARGO. Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego rozwoju drugiego największego przewoźnika w Unii Europejskiej. Przyjęta właśnie strategia Cargo’20 pozwoli na trwałą zmianę logistycznej mapy Europy z korzyścią dla Pracowników, Klientów, Akcjonariuszy i pozycji polskiej logistyki w regionie.”

 

Przypomnijmy, że zmiany na stanowisku prezesa w spółkach Skarbu Państwa miały już miejsce w Tauronie, Enei, Energi, PZU i GPW. Na początku przyszłego tygodnia zmiany mogą nadejść również w PHN. Jak podaje GG Parkiet, 21 grudnia br. zbierze się Rada Nadzorcza spółki, a  porządku obrad są zmiany personalne. Wśród pozostałych dużych giełdowych spółek Skarbu Państwa na razie bez zmian pozostał skład zarządu w PGE, Lotosie, PKO BP, KGHM i Grupie Azoty.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Karuzela kadrowa trwa w najlepsze. Zmiana za sterami Orlenu