Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowe rekomendacje dla PGNiG, LPP, CCC, Elektrobudowy i Marvipolu

© Melpomene - Fotolia.com

Poniżej przedstawiamy najnowsze rekomendacje dla tytułowych spółek.

PGNiG

W raporcie z dnia 7 grudnia 2015 roku analitycy Domu Maklerskiego PKO BP podnieśli rekomendację dla PGNiG ze „sprzedaj” do „trzymaj”, ustalając cenę docelową na 5,15 zł. Zwrócili oni uwagę na postępującą liberalizację rynku gazu i wprowadzenie przez spółkę polityki rabatowej, a także spadające ceny gazu w Europie, co może poskutkować erozją marży handlowej. Trudno o poprawę wyników będzie również w segmencie upstream ze względu na spadającą cenę ropy naftowej w połączeniu z brakiem znaczącego wzrostu wolumenów sprzedaży. Pomimo tego, zdaniem analityków akcjonariusze mogą liczyć na satysfakcjonującą stopę dywidendy.

 

„Na koniec 3Q15 r. PGNiG miał 4,8 mld PLN gotówki w bilansie, niski poziom zadłużenia, co pozwala na wypłatę solidnej dywidendy z zysków za 2015 r. Gdyby renegocjacje z Gazprom poza zmianą formuły cenowej i obniżki cen gazu zakończyły się także przyznaniem płatności retroaktywnych w gotówce jak ostatnim razem (ok. 2,5-3 mld PLN) byłby to kolejny argument przemawiający za wypłatą atrakcyjnej dywidendy za 2015 r.” – napisano w raporcie.

 

Analityk finansowy PGNiG, Adam Kucza, wskazał postępującą liberalizację rynku gazu jako jedno z największych wyzwań przed spółką. Mówił o tym w wywiadzie dla kanału Inwestorzy.tv podczas tegorocznej konferencji WallStreet.

 

CCC, LPP

W raporcie sektorowym dotyczącym sektora detalicznego z dnia 8 grudnia 2015 roku, analitycy DM PKO BP obniżyli cenę docelową dla CCC do 154 zł, podtrzymując rekomendację „trzymaj”. Głównym powodem obniżenia ceny docelowej jest wolniejsze tempo wzrostu.  Analitycy zwrócili uwagę na rozczarowujący koniec 2015 roku – wzrost sprzedaży w listopadzie na poziomie 7% rok do roku. Również sprzedaż na rynku niemieckim i austriackim nie rośnie tak szybko jak oczekiwano, co przekłada się na późniejsze osiągnięcie rentowności na tych rynkach. W 2016 roku analitycy spodziewają się nieznacznej poprawy marż brutto o 0,5 p.p., a przy tym spadku marż EBITDA o 1,6 p.p. ze względu na wyższe koszty sieci i wolniejszy rozwój na nowych rykach zagranicznych.

 

Analitycy założyli, że przejęcie Eobuwie da spółce w 2016 roku 210 mln zł przychodów i 32 mln zł EBITDA. Więcej o przejęciu mówił Piotr Nowjalis, Wiceprezes Zarządu CCC S.A., w wywiadzie dla kanału Inwestorzy.tv.

 

 

W tym samym raporcie analitycy DM PKO BP podtrzymali rekomendację „sprzedaj” dla LPP, ustalając cenę docelową na 5 059 zł. Oczekują oni zwiększenia powierzchni sklepowych w 2015 roku o 17% r/r, przy wzroście sprzedaży o 7,2%. Powody spadku sprzedaży upatrują w niższej odwiedzalności centrów handlowych, możliwą wzajemną kanibalizacją sklepów, czy też w obniżce cen u konkurentów. Analitycy spodziewają się spadku marży brutto na sprzedaży do 53,7% w 2015 roku, ze względu na wysoki kurs USD/PLN i wyższą aktywność wyprzedażową.

 

W dniu 9 grudnia 2015 roku raport na temat LPP wydał również Dom Maklerski BDM S.A., z zaleceniem „redukuj” i ceną docelową 5 658,7 zł. Analitycy zwrócili uwagę na podobne trudności, przed jakimi stoi obecnie LPP, a więc między innymi obniżki cen u konkurentów, spadek odwiedzalności dużych centrów handlowych, mały udział segmentu e-commerce, mocnego dolara, ograniczenie pola dalszej obniżki kosztów.

Elektrobudowa

Specjaliści Domu Maklerskiego BDM S.A. obniżyli rekomendację dla Elektrobudowy z „kupuj” do „trzymaj”, ustalając cenę docelową na poziomie 147,8 zł, w raporcie z dnia 9 grudnia 2015 roku. Po dobrym 2015 roku analitycy wątpią w powtórzenie takich wyników w 2016 roku, argumentując to niższym backlogiem, spodziewają się natomiast wzrostu rentowności oraz dalszej konwersji zrealizowanych kontraktów na gotówkę. Z tego względu prognozują oni powrót do wypłat dywidendy, którą w 2016 roku szacują na 6 zł na akcję lub więcej. Jako zagrożenie wskazują na zmiany kadrowe w energetycznych spółkach Skarbu Państwa, które są głównymi klientami.

Marvipol

W raporcie z dnia 9 grudnia 2015 roku analitycy Domu Maklerskiego Vestor wycenili akcje Marvipolu na 10,5 zł, podczas gdy obecna wycena akcji spółki to niecałe 6 zł. W wydanym raporcie analitycy oczekują znacznej poprawy wyników w IV kw. 2015 roku i tym samym podwyższyli prognozowane całoroczne przychody o 4%, do 670 mln zł, a zysk netto o 5%, do 34,6 mln zł. Założenia takie wynikają z rozpoczęcia przekazania mieszkań w ramach projektu CPU 1A oraz sprzedaży aut JLR. W perspektywie kolejnych lat specjaliści wskazują na posiadany bank ziemi na około 2 800 mieszkań i trwające negocjacje zakupu kolejnych gruntów, co pozwoli na zwiększenie przedsprzedaży w kolejnych kwartałach. 

 

Źródło: DM PKO BP S.A., DM BDM S.A., DM Vestor S.A.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Nowe rekomendacje dla PGNiG, LPP, CCC, Elektrobudowy i Marvipolu