Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Omówienie zrealizowanych inwestycji i najbliższych planów inwestycyjnych Centrum Medycznego ENEL-MED

© Kurhan - Fotolia.com

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie zrealizowanych inwestycji i najbliższych planów inwestycyjnych Centrum Medycznego ENEL-MED

16 grudnia

godzina 10:00

Enel-Med

 

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MEDAdam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED

Założyciel, akcjonariusz i Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED. Pełni funkcję Wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych oraz członka Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia.
Odpowiada za realizację misji i wizji Centrum Medycznego ENEL-MED. Angażuje się w tworzenie oraz wdrażanie systemu zarządzania firmą. Jest orędownikiem i animatorem nowej filozofii dbania o zdrowie, opartej na regularnej i kompleksowej profilaktyce (Program 24h dla zdrowia).

W ciągu ostatnich 20 lat zbudował trzecie pod względem przychodów prywatne centrum medyczne, tworząc dzięki środkom i staraniom własnym ponad 2000 miejsc pracy, ogólnopolską sieć, na którą składają się ogólnomedyczne przychodnie i nowoczesne oddziały diagnostyczne (rezonans magnetyczny i/lub tomograf komputerowy) oraz dwa szpitale w Warszawie, klinika medycyny sportowej ENEL-SPORT i klinika medycyny estetycznej ESTELL. W 2003 r. uruchomił pierwszy w Polsce system transmisji obrazu medycznego, który pozwala na jednoczesną współpracę lekarzy specjalistów z wielu oddalonych od siebie ośrodków medycznych.

Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej. W latach 1972-1985 pracował w STOEN. Od 1993 roku, początkowo jako Dyrektor Generalny, następnie jako Prezes, zarządza Centrum Medycznym ENEL-MED. SA.

O CENTRUM MEDYCZNYM ENEL-MED

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. istnieje od 1993 roku. Od 2011 r. jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. ENEL-MED oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia.


Na ogólnopolską sieć medyczną ENEL-MED składają się wieloprofilowe oddziały własne, zlokalizowane w Warszawie (Promenada, Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie, West Gate) oraz Katowicach (Chorzowska), sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych (Sonoco w Łodzi, Philips w Pile, NBP i Millennium w Warszawie, LG Display Poland w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Biskupice Podgórne, Podstrefie Wrocław-Kobierzyce, Przychodnia Przyzakładowa w Rossmann SDP w Łodzi), klinika medycyny estetycznej ESTELL, klinika medycyny sportowej ENEL-SPORT oraz dwa szpitale w Warszawie: wielospecjalistyczny Szpital Zacisze, funkcjonujący od 1998 r. (operacje z zakresu: ginekologii, laryngologii, okulistyki, chirurgii naczyniowej i ogólnej) i otwarty w 2012 r. Szpital Centrum, gdzie wybitni lekarze operatorzy przeprowadzają innowacyjne zabiegi z zakresu ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ręki. Ogólnopolska sieć medyczna ENEL-MED obejmuje również ponad 1.400 placówek partnerskich w całej Polsce.


Centrum zatrudnia lekarzy w prawie 60 specjalnościach, m.in. ginekologów, kardiologów, ortopedów, neurologów, okulistów, pediatrów oraz psychologów. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje badania laboratoryjne, szeroki zakres badań USG, EKG, pracownie RTG, drobne zabiegi chirurgiczne i dermatologiczne. ENEL-MED świadczy też kompleksowe usługi dla dzieci i dorosłych w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Ma na koncie liczne wyróżnienia za osiągnięcia implantologiczne. Świetnie wyposażone oddziały rehabilitacji umożliwiają przeprowadzenie leczenia rehabilitacyjnego we wszelkich schorzeniach narządu ruchu o charakterze przeciążeniowym lub przewlekłym. Prestiżowy Program 24h dla zdrowia pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia w jeden dzień.


ENEL-MED posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group. Zespół ENEL-MED liczy obecnie ok. 2300 osób, w tym ponad 1100 lekarzy i ponad 550 pracowników personelu medycznego nielekarskiego. Z usług ENEL-MED korzysta prawie 700 tys. pacjentów.


W 2004 roku Centrum Medyczne wdrożyło system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001, którego ostatnia re-certyfikacja, przeprowadzona w styczniu 2013 roku, zakończyła się przedłużeniem do lutego 2016 roku certyfikatu na zgodność z normą ISO 9001:2008. Potwierdzeniem wysokiej jakości usług oraz obsługi klienta są liczne wyróżnienia i nagrody przyznane firmie.

 

Wyniki finansowe za III kwartał 2015 roku

 


 Zapis czatu inwestorskiego 


 

 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą ENEL - MED, który odbędzie się 16 grudnia (środa) o godz. 10:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Adam Rozwadowski: Witam Państwa serdecznie i czekamy na pytania.

 

Ryszard: Witam, moje pytanie to czy wraz z wejściem na rynek PZU konkurencja zaostrza się? Jak ocenia Pan pojawienie się nowego gracza na rynku, który szybko chce stać się liderem?

 

Adam Rozwadowski: Uważam, że PZU nie jest dla nas konkurencją, po ich pierwszych akwizycjach widać, że celują w inny segment pacjentów. Rynek prywatnych usług medycznych w Polsce jest tak rozdrobniony, że pojawienie się kolejnego dużego gracza na rynku nie stanowi zagrożenia dla ENEL-MED-u. PZU nie buduje nowej infrastruktury, tylko przejmuje istniejące już placówki medyczne.

 

 Ryszard: Jakie wyniki notuje klinika medycyny estetycznej Estell? W jakim czasie inwestycja ta się zwróci?

 

Adam Rozwadowski: Jesteśmy po roku działalności, przychody systematycznie wzrastają, a planowany okres zwrotu to 2,5 roku.

 

 gniewosz: Jaki są plany związane z rozwojem sieci placówek na najbliższe 2-3 lata?

 

Adam Rozwadowski: Spółka zamierza się rozwijać proporcjonalnie do dynamiki sprzedaży usług, która aktualnie wynosi 16%. W przyszłym roku otworzymy dwie placówki ogólnomedyczne w Warszawie oraz placówki w Katowicach i w Trójmieście (obie te placówki będą wyposażone w
3 teslowy rezonans magnetyczny).

 

 Ryszard: Czy spółka koncentruje się wyłącznie na placówkach komercyjnych?

 

Adam Rozwadowski: Przychody z NFZ to ok. 4% przychodów Spółki, pozostała cześć to komercja, która w 70% realizowana jest poprzez system abonamentowy. Pozostała sprzedaż to komercja indywidualna i do towarzystw ubezpieczeniowych. Taka struktura będzie prawdopodobnie utrzymana w kolejnych latach. Rozwój nowych linii biznesowych ENEL-SPORT i ESTELL może spowodować pewien wzrost sprzedaży komercyjnej skierowanej do indywidualnego pacjenta.

 

 MGte: Dzień dobry, kiedy spółka planuje wybudować pierwsze placówki długoterminowej opieki nad osobami starszymi?

 

Adam Rozwadowski: Spółka właśnie rozpoczęła działalność w tym obszarze przejmując pierwszą placówką długoterminowej opieki nad osobami starszymi w Ksawerowie pod Łodzią.

 

Krzysztof Barański: Czy spółka ma zamiar regularnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami? Jaka jest polityka dywidendowa spółki?

 

Adam Rozwadowski: Spółka nie ogłosiła polityki dywidendowej. Decyzja o ewentualnej wypłacie za 2015 rok podjęta zostanie w pierwszym kwartale 2016 r.

 

analityk: Ile środków spółka posiada na inwestycje na dzień dzisiejszy?

 

Adam Rozwadowski: Wzmożone działania inwestycyjne Spółka rozpoczęła już w 2015 roku, w kolejnych latach będą one kontynuowane. Spółka posiada wystarczające środki własne na zrealizowanie zamierzonych inwestycji.

 

detoks: Z tego co pamiętam ENEL-MED wywodzi się ze stomatologii, w prezentacji widzę, że ta działalność odpowiada tylko za 6% przychodów - czy udział będzie maleć w całym \'torcie\' ?

 

Adam Rozwadowski: Spółka sukcesywnie rozwija zdywersyfikowaną działalność utrzymując rozwój stomatologii na dotychczasowym poziomie.

 

biskup: Na jakiej zasadzie odbywa się współpraca z placówkami partnerskimi?

 

Adam Rozwadowski: Mamy ponad 1400 placówek partnerskich na terenie całego kraju. Rozliczamy się z tymi placówkami na zasadach komercyjnych (FFS).

 

Ewa: Co wyróżnia spółkę na tle konkurencji? Jakie są przewagi spółki?

 

Adam Rozwadowski: ENEL-MED wyróżnia na tle konkurencji przede wszystkim jakością usług medycznych, nowoczesnym sprzętem diagnostycznym (3 teslowe rezonanse magnetyczne), kompleksową opieką (od konsultacji, po diagnostykę, operacje chirurgiczne i rehabilitację).

 

kolega: Witam przychody rosną a w ślad za tym nie idzie zysk netto, z czego to wynika ?

 

Adam Rozwadowski: Wynika to ze wzmożonych działań inwestycyjnych, które rozstały rozpoczęte pod koniec 2014 roku i będą kontynuowane w kolejnych latach. Działania te w dłuższej perspektywie mają przynieść znaczny wzrost przychodów i zysków Spółki.

 

fan: Czy spółka publikuje/ma zamiar publikować prognozy finansowe? Jakie są na 2016 rok? Jakie są oczekiwania spółki?

 

Adam Rozwadowski: Spółka na chwilę obecną nie publikuje prognoz finansowych.

 

saldokredyt: W komunikacie spółki widnieje informacja, że ceny pobytu w domach opieki długoterminowej zaczynają się od 3 600 zł. To są ceny miesięczne? Jakie są najwyższe ceny i czym się one miedzy sobą różnią?

 

Adam Rozwadowski: Jest to cena miesięczna. Jest ona porównywalna z innym placówkami o podobnym standardzie. Cena usługi zależy także od dodatkowych usług takich jak np. specjalistyczna opieka medyczna i rehabilitacja, tak więc może ulegać zmianom.

 

jędrzej: Czy rozważa Pan Prezes sprzedaż akcji z rodziną, aby inni inwestorzy mogli wejść do akcjonariatu ? Ja chętnie kupiłbym akcje na rynku, ale mała płynność

 

Adam Rozwadowski: W najbliższych latach nie przewidujemy sprzedaży akcji. Obecnie free float Spółki wynosi ok.14 %, tak więc zachęcamy do zakupu akcji naszej Spółki.

 

remik: Z roku na rok spółka generuje coraz mniejsze przepływy z działalności operacyjnej. Z czego to wynika?

 

Adam Rozwadowski: Spółka sprzedała w 2014 roku wydzieloną część przedsiębiorstwa, co miało wpływ na wielkość przychodów i kosztów. Jednocześnie w drugiej połowie 2014 r. i w 2015 roku otworzyliśmy nowe placówki, co spowodowało chwilowy wzrost kosztów stałych. Oba te czynniki wpłynęły na przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. W wyniki rozwoju biznesu związanego z nowymi inwestycjami, przepływy te powinny się poprawiać w kolejnych latach.

 

Jerzy: Jak podsumowałby Pan działalność spółki od początku roku do dzisiaj? Czy to był dobry okres dla spółki?

 

Adam Rozwadowski: Dynamika sprzedaży w roku bieżącym wynosi 16%. Osiągnęliśmy wzrosty we wszystkich kanałach, zwiększamy nasz potencjał w obszarze diagnostyki, wchodzimy w nowe obszary (ENEL-SPORT, ESTELL, długoterminowa opieka). Rok 2015 możemy uznać za satysfakcjonujący i z dużym optymizmem patrzymy w przyszłość.

 

maslov: W jakiej części została dotychczas zrealizowana strategia na lata 14-16?

 

Adam Rozwadowski: Do głównych założeń strategii biznesowej przyjętej na lata 2014-2016 należą: wzrost sprzedaży abonamentowej, rozwój placówek komercyjnych i wzrost potencjału stomatologicznego. Cele te jak dotąd są przez Spółkę dobrze realizowane. W obszarze abonamentów uzyskaliśmy 18% wzrost, uruchomiliśmy nowe placówki komercyjne (ENEL-SPORT, ESTELL, domy opieki dla osób starszych). Udało nam się w znacznym stopniu zwiększyć potencjał stomatologiczny. Spółki obecnie posiada 46 gabinetów. Działania te będą kontynuowane w 2016 roku.

 

pjm: Czy spółka zamierza otwierać kolejne punkty medycyny estetycznej i sportowej?

 

Adam Rozwadowski: Spółka planuje dalszy rozwój w obszarze medycyny estetycznej i sportowej. W najbliższym czasie, przy ul. Myśliwieckej w Warszawie zostanie otwarta filia
ENEL-SPORT. Ponadto planowana jest kolejna inwestycja w tym obszarze w Poznaniu.

 

Rekin: Dlaczego warto kupić Wasze akcje?

 

Adam Rozwadowski: Spółka ma stabilny wzrost przychodów z rynku komercyjnego. Nie jesteśmy uzależnieni od decyzji politycznym, w tym od decyzji dot. NFZ, którego udział w naszych przychodach stanowi zaledwie 4%. Dywersyfikujemy naszą działalność poprzez uruchamianie nowych linii biznesowych. Większość środków wygenerowanych przez Spółkę jest reinwestowana, przez to stale zwiększamy nasz potencjał biznesowy i wartość Spółki. 20 letnie doświadczenie i stabilna kadra gwarantują sukces w biznesie. Dlatego warto kupować nasze akcje, do czego gorąco zachęcam.

 

Adam Rozwadowski: Dziękuję Państwu bardzo za udział w dyskusji. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chciałbym życzyć Państwu przede wszystkim zdrowia i udanym decyzji inwestycyjnym w nadchodzącym roku.

 

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Omówienie zrealizowanych inwestycji i najbliższych planów inwestycyjnych Centrum Medycznego ENEL-MED