Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Tauron rośnie po zapowiedzi oszczędności. Przegląd spółek z branży

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Nowy prezes Tauronu, Remigiusz Nowakowski, powołany w dniu 8 grudnia 2015 roku, podtrzymał plan oszczędnościowy na lata 2016-2018 w kwocie minimum 1 mld zł. Dokonany ma zostać przegląd inwestycji, przy czym prezes nie wyklucza zamrożenia bądź rezygnacji z niektórych. Kurs akcji Tauronu rośnie drugi dzień z rzędu.

 

Od wczoraj, to jest 9 grudnia bieżącego roku, widać odreagowanie ostatnich spadków na spółkach energetycznych. Najmocniej rośnie Tauron, wczoraj o 9,3%, a dzisiaj podczas porannej sesji nawet o 8,5%. Nowy prezes spółki poinformował, że trwają prace nad nowym programem poprawy efektywności na lata 2016-2018. Przypomnijmy, że poprzedni program na lata 2013-2015 po III kw. 2015 roku przyniósł prawie 1,1 mld zł oszczędności wobec planowanych 864 mln zł do końca roku.

 

Silne odreagowanie w ciągu ostatnich dwóch dni na wykresie Tauronu nie zmienia sytuacji technicznej na wykresie. Kurs akcji wciąż znajduje się w silnym trendzie spadkowym, wyznaczając kolejne historyczne minima, podtrzymana jest sekwencja coraz niższych szczytów i dołków. Po ostatnich wzrostach pierwszym testem będzie pokonanie ostatniego lokalnego szczytu na poziomie 2,87 zł, jednak o wiele bardziej istotnym oporem jest poziom 3 zł, do którego zbliża się linia trendu spadkowego.

 

Tauron PE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Enea

Kurs akcji Enei zyskuje podczas dzisiejszej porannej sesji nawet do 5%. Odbiciu nie wadzi ogłoszona wczoraj przez ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, informacja o potencjalnym przejęciu przez spółkę Katowickiego Holdingu Węglowego. Podczas ostatnich sesji kurs akcji spadł poniżej 11 zł, czyli dołka z 2013 roku, jednak na razie popytowi udało się wyciągnąć cenę ponad ten poziom. Najbliższym oporem są okolice 11,70 zł, jednak nawet po jego pokonaniu ciężko będzie mówić o zmianie sentymentu do spółki. Trend spadkowy jest silny, a pierwszą oznaką na jego zmianę będzie dopiero przebicie przyspieszonej linii trendu spadkowego, która obecnie przebiega na poziomie około 12,60 zł.

 

Enea - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Energa

Po kolejnych historycznych minimach, odbicie pojawiło się również na Enerdze, jednak jak dotąd nawet najszybsza linia trendu spadkowego nie została przebita. Wyznacza ona najbliższy opór przed kursem, a nieco wyżej rysuje się kolejny przy okrągłej cenie 12 zł. Kurs może wspomagać rekomendacja wydana przez analityków Societe Generale z zaleceniem „kupuj”, z ceną docelową 14,8 zł (wcześniej 21,9 zł).

 

Energa - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

PGE

Po nieskutecznej próbie przełamania linii trendu spadkowego w listopadzie bieżącego roku, kurs akcji PGE powrócił do spadków. Cena znajduje się blisko historycznego minimum – 12 zł (na wykresie uwzględniającym wypłacone dywidendy). Przebicie tego poziomu otworzy drogę do kontynuacji trendu spadkowego. Z kolei silny opór można wyznaczyć na poziomie 13 zł, ostatnich lokalnych dołków i linii trendu spadkowego.

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Tauron rośnie po zapowiedzi oszczędności. Przegląd spółek z branży