Chat with us, powered by LiveChat

Kolejny sygnał oddalający groźbę podatku transakcyjnego

Skomentuj artykuł
© shocky - Fotolia.pl

Wygląda na to, że wiszące nad rynkiem niebezpieczeństwo w postaci groźby wprowadzenia podatku transakcyjnego, zapowiadanego w trakcie kampanii wyborczej przez PiS, tym razem definitywnie zostało oddalone.

 

Po raz kolejny Minister Finansów Paweł Szałamacha poinformował, że rząd nie ma planów wprowadzenia takiego podatku. Tym razem deklaracja została przedstawiona w Brukseli (na forum Komisji Europejskiej).

 

Przypomnijmy iż pierwotna propozycja tego podatku przewidywała 0,14% podstawy opodatkowania dla rynku kasowego, a w przypadku instrumentów pochodnych 0,07% podstawy opodatkowania.

 

Mając do wyboru podatek transakcyjny oraz podatek od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy) rząd zdecydował się na ten drugi. Wynika to z faktu, że przewidywane wpływy budżetowe z podatku bankowego są o wiele większe (i bardziej pewne) niż w przypadku transakcyjnego. Przewiduje się, że wpływy z podatku bankowego wyniosą około 5 mld zł rocznie. W przypadku podatku transakcyjnego wpływy te miały wynosić około 1,7 mld zł, o negatywnych skutkach, prowadzących do wyniszczenia polskiego rynku kapitałowego, nie wspominając.

 

Źródło: PAP Biznes

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie