Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

W Tauronie jednak nie będzie emisji akcji

© Aania - Fotolia.com

Tauron w komunikacie bieżącym poinformował, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu dzisiejszym (tj. 08.12.2015) nie podjęło uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji niemych imiennych uprzywilejowanych serii C.

 

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami wartość potencjalnej, nowej emisji akcji Tauronu kierowanej do Skarbu Państwa miała wynieść 400 mln zł. Dokapitalizowanie spółki zgodnie z oficjalnymi deklaracjami miało służyć zabezpieczeniu finansowania programu inwestycyjnego, który zakłada do 2023 roku wydatki na poziomie do 37 mld zł. Rynek jednak obawiał się, że nowe środki w znacznej mierze posłużą finansowaniu przejmowanej przez Tauron kopalni Brzeszcze. Skarb Państwa w zamian za objęcie nowych akcji miał wnieść do spółki 1,01% akcji PKO BP. Podwyższenie kapitału w Tauronie miało się odbyć z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru.

 

Decyzja Walnego Zgromadzenia o braku emisji akcji może być związana z tym, że Tauron niedawno, bo pod koniec listopada tego roku, podpisał z grupą banków umowy dotyczące programu emisji obligacji na łączną kwotę 6,27 mld zł. Przedstawiciele spółki deklarowali, że środki te posłużą właśnie finansowaniu inwestycji w kolejnych latach oraz zapewnią źródło refinansowania długu. W programie zwiększono dopuszczalny wskaźnik zadłużenia dług netto/EBITDA do poziomu 3,5. Drugą umową podpisaną w ostatnim czasie i zapewniającą finansowanie spółki był aneks do umowy programu emisji obligacji z BGK. Dzięki niej została zwiększona wartość programu o 400 mln zł.

 

Informacja o braku emisji akcji w żaden sposób nie wpłynęła na bieżący kurs akcji. Dziś walory Tauronu wyznaczają ponownie nowe minima historyczne, spadając już poniżej progu 2,50 zł za akcję. Od maja kapitalizacja Tauronu stopniała już o blisko 50%! Ciężko obecnie wyznaczyć poziomy wsparcia. Ważnym poziomem dla strony popytowej jest linia trendu spadkowego, która przebiega obecnie na poziomie około 3,10 zł.

 

Tauron - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

W Tauronie jednak nie będzie emisji akcji