Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

W Tauronie jednak nie będzie emisji akcji

© Aania - Fotolia.com

Tauron w komunikacie bieżącym poinformował, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu dzisiejszym (tj. 08.12.2015) nie podjęło uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji niemych imiennych uprzywilejowanych serii C.

 

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami wartość potencjalnej, nowej emisji akcji Tauronu kierowanej do Skarbu Państwa miała wynieść 400 mln zł. Dokapitalizowanie spółki zgodnie z oficjalnymi deklaracjami miało służyć zabezpieczeniu finansowania programu inwestycyjnego, który zakłada do 2023 roku wydatki na poziomie do 37 mld zł. Rynek jednak obawiał się, że nowe środki w znacznej mierze posłużą finansowaniu przejmowanej przez Tauron kopalni Brzeszcze. Skarb Państwa w zamian za objęcie nowych akcji miał wnieść do spółki 1,01% akcji PKO BP. Podwyższenie kapitału w Tauronie miało się odbyć z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru.

 

Decyzja Walnego Zgromadzenia o braku emisji akcji może być związana z tym, że Tauron niedawno, bo pod koniec listopada tego roku, podpisał z grupą banków umowy dotyczące programu emisji obligacji na łączną kwotę 6,27 mld zł. Przedstawiciele spółki deklarowali, że środki te posłużą właśnie finansowaniu inwestycji w kolejnych latach oraz zapewnią źródło refinansowania długu. W programie zwiększono dopuszczalny wskaźnik zadłużenia dług netto/EBITDA do poziomu 3,5. Drugą umową podpisaną w ostatnim czasie i zapewniającą finansowanie spółki był aneks do umowy programu emisji obligacji z BGK. Dzięki niej została zwiększona wartość programu o 400 mln zł.

 

Informacja o braku emisji akcji w żaden sposób nie wpłynęła na bieżący kurs akcji. Dziś walory Tauronu wyznaczają ponownie nowe minima historyczne, spadając już poniżej progu 2,50 zł za akcję. Od maja kapitalizacja Tauronu stopniała już o blisko 50%! Ciężko obecnie wyznaczyć poziomy wsparcia. Ważnym poziomem dla strony popytowej jest linia trendu spadkowego, która przebiega obecnie na poziomie około 3,10 zł.

 

Tauron - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

W Tauronie jednak nie będzie emisji akcji
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie