Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

KGHM z obniżonym ratingiem. Będzie generował ujemny wynik finansowy?

© peshkov - Fotolia.com

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła w dniu wczorajszym (tj. 07.12.2015) rating kredytowy KGHM z BBB do BBB-. W oficjalnym komunikacie instytucja uzasadnia i wskazuje konkretne powody swojej decyzji.

 

Główną przyczyną decyzji o obniżeniu ratingu dla miedziowej spółki jest szybki spadek cen miedzi na światowych rynkach. Spada również wartość na rynkach innych, ważnych dla KGHM surowców, czyli srebra i molibdenu.

 

„Notowania surowców spadły już przy tym do poziomów, które mogą oznaczać generowanie przez całą grupę ujemnych wyników finansowych” – napisano w komunikacie EuroRating.

 

Zwrócono również uwagę, że sytuację w KGHM może dodatkowo pogorszyć dokonanie odpisów na aktywach wydobywczych, co niekorzystnie odbiłoby się na strukturze bilansu. Przypomniano o już dokonanym odpisie na posiadanym pakiecie udziałów w Tauronie. Agencja podkreśliła też pogorszenie wskaźników płynności spółki, które szczególnie na poziomie jednostkowym przyjmują według niej zbyt niskie wartości. Negatywne dla KGHM będzie też utrzymanie podatku od kopalin. EuroRating nie wyklucza ryzyka obniżenia oceny spółki w najbliższych 12 miesiącach.

 

„Określona dla ratingu kredytowego nadanego KGHM Polska Miedź S.A. negatywna perspektywa odzwierciedla ryzyko kontynuacji pogarszania się sytuacji finansowej spółki w przypadku utrzymania się cen miedzi oraz pozostałych surowców na obecnych bardzo niskich poziomach (lub tym bardziej w razie ich dalszego spadku). Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo dalszego obniżenia ratingu nadanego spółce w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.”

 

Co z kolei musiałoby się zdarzyć, by agencja spojrzała pozytywnie na KGHM? W średnim terminie musiałby wystąpić znaczący wzrost cen wydobywanych przez spółkę surowców. To ten czynnik  w głównej mierze determinuje osiągane przez spółkę wyniki finansowe. Pozytywna byłaby poprawa sytuacji płynnościowej, istotny wzrost wartości generowanych wolnych przepływów pieniężnych oraz ewentualnie korzystne zmiany w opodatkowaniu wydobycia kopalin w Polsce.

 

EuroRating jest agencją, która prowadzi ratingową ocenę ryzyka kredytowego polskich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 od listopada 2007 roku. Jest formalnie zarejestrowana przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) jako agencja ratingowa uprawniona do wystawiania ratingów kredytowych na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Ostatnie dni dla kursu akcji KGHM to prawdziwa dominacja podaży. Po przełamaniu ostatnich minimów na poziomie około 70 zł, nastąpiła silna fala spadków, która w 5 dni sprowadziła kurs do 60 zł. Jest to najniższy poziom notowań od 5 lat i niezwykle ciężko obecnie wskazać kolejne istotne poziomy wsparcia. Takowym może być długoterminowa linia trendu wzrostowego, która rysowana od 2002 roku przebiega obecnie w okolicy 37 zł.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

KGHM z obniżonym ratingiem. Będzie generował ujemny wynik finansowy?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie