Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Amica przejmuje spółkę z Wielkiej Brytanii za 147 mln zł

© Photographee.eu - Fotolia.com

Amica sfinalizowała największą akwizycję w swojej historii. Mowa o przejęciu CDA Group Ltd z Wielkiej Brytanii za 147 mln zł. Akwizycja pozwoli na dalsze umocnienie swojej pozycji w Europie Zachodniej.

 

Uzgodniona cena w umowie to 24,3 mln GPB, która będzie płatna w trzech transzach do 2017 roku. Pierwsza transza, opiewająca na 87,6% tej kwoty, została już zapłacona. Źródłem finansowania transakcji są wyemitowane 7-letnie obligacje o wartości 111 mln zł, a pozostałą część uzupełniają środki własne. Przejęcie jest dla spółki bardzo istotne ponieważ rynek brytyjski to drugi pod względem wielkości rynek AGD w Europie, którego roczna wartość to około 24 mld zł.

 

CDA Group Ltd to firma handlowa, specjalizująca się w dystrybucji kuchennych produktów AGD. Spółka posiada własne centrum logistyczne i flotę transportową,  centrum obsługi klientów oraz zespół serwisantów, zlokalizowanych w całej Wielkiej Brytanii. Na rynku ma mocną pozycję, gdzie jest doceniana za jakość i design produktów sprzedawanych pod markami CDA i Matrix. W roku obrotowym 2014/2015 zakończonym w dniu 30 listopada 2015 roku osiągnęła przychody na poziomie 43 mln GBP (ponad 250 mln zł). Spółka nie posiada zadłużenia, a jej zasoby gotówkowe to 7 mln GBP (42 mln zł).

 

„Dzięki przejęciu CDA umacniamy pozycję Grupy Amica w Europie Zachodniej i realizujemy strategię dywersyfikacji geograficznej. Transakcja zapewnia nam 4 razy wyższe obroty w Wielkiej Brytanii i 10-procentowy wzrost przychodów Grupy Amica, nie licząc zakładanych przyszłych wzrostów z tytułu efektów synergii. Nasza ekspansja w Europie Zachodniej nabiera tempa” – skomentował Jacek Rutkowski, Prezes Zarządu Amica Wronki S.A.

 

Przeprowadzona akwizycja jest drugą w tym roku – w sierpniu bieżącego roku spółka nabyła udziały francuskiego dystrybutora sprzętu AGD, Sideme SA. Przejęcia są jednym z kluczowych elementów strategii HIT2023, dzięki którym spółka pozyska lokalne marki i dostęp do rynków zbytu. Przypomnijmy, że wspomniana strategia zakłada osiągnięcie przychodów w 2023 roku na poziomie 1,2 mld euro.

 

Kurs akcji spółki Amica znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym i na razie ciężko dopatrzeć się sygnałów zmiany trendu. Na wykresie wyznaczane są coraz wyższe szczyty, które są zarazem historycznymi szczytami. Obecnie kurs akcji jest blisko linii trendu wzrostowego, która przebiega obecnie na poziomie około 162 zł.

 

Amica - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Amica Wronki S.A.

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Amica przejmuje spółkę z Wielkiej Brytanii za 147 mln zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie