Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wielka akwizycja Orlenu w Kanadzie coraz bliżej

© stockphoto mania - Fotolia.com

PKN Orlen w komunikacie bieżącym poinformował, że zostały spełnione kolejne warunki do zawarcia transakcji nabycia przez płocki koncern kanadyjskiej spółki Kicking Horse Energy Inc.

 

Dnia 30 listopada 2015 roku akcjonariusze oraz posiadacze opcji na akcje Kicking Horse Energy Inc. zatwierdzili na specjalnym walnym zgromadzeniu nabycie przez spółkę zależną Orlenu - Orlen Upstream Canada Ltd., wszystkich akcji zwykłych Kicking Horse. Drugim spełnionym warunkiem jest zatwierdzenie transakcji przez kanadyjski Sąd Queen’s Bench w prowincji Alberta.

 

Przypomnijmy, że 13 października tego roku Orlen poinformował o podpisaniu umowy kupna 100% kanadyjskiej spółki za kwotę 356 mln dolarów kanadyjskich. Wartość umowy w polskiej walucie to około 1 mld zł. Kicking Horse zajmuje się wydobyciem i poszukiwaniem ropy naftowej oraz gazu. Akcje spółki są notowane na kanadyjskiej giełdzie. Po przejęciu przez Orlen, firma zostanie wycofana z obrotu. PKN Orlen posiada w Kanadzie obszary w obrębie formacji Cardium, Dunvegan i Montney, wydobywając ponad 7 tys. boe/d oraz dysponując zasobami (2P) na poziomie około 50 mln boe. Szacuje się, że inwestycja ta pozwoli na zwiększenie dziennego wydobycia o ponad 4 tys. boe oraz na zwiększenie bazy zasobowej o około 30 mln boe zasobów 2P.

 

Oprócz akwizycji Kicking Horse, PKN Orlen jest w trakcie przejęcia wydobywczej spółki FX Energy, która posiada główne aktywa w Polsce. Znajdują się one na dwóch obszarach – Płotki i Edge, zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Ponadto spółka dysponuje blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada. Akwizycja pozwoli na powiększenie bazy zasobowej 2P o 8,4 mln boe. Łączna wartość nabycia FX Energy, po uwzględnieniu zadłużenia netto spółki wyniesie około 119 mln USD.

 

Po trwającym rok trendzie wzrostowym (podczas którego kurs akcji płockiego koncernu wzrósł z około 36 zł do 85 zł) nastąpiła korekta spadkowa. Sprowadziła ona kurs do okolic 61 zł. Z początkiem listopada br. nastąpiło przebicie jej krótkoterminowej linii, co wygenerowało impuls wzrostowy. Obecnie akcje notowane są pod poziomem 70 zł. Przypomnijmy, że w Portfelu SII posiadamy 24 akcje PKN Orlen, które zostały zakupione 4 listopada tego roku po kursie 64,71 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Wielka akwizycja Orlenu w Kanadzie coraz bliżej