Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Akcje PZU poniżej 40 zł! Spokojnie, to tylko split

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Od dnia dzisiejszego tj. 30.11.2015 akcji PZU jest 10 razy więcej. Wynika to z faktu dokonanego splitu w stosunku 1:10, w którego efekcie nastąpił podział 86 348 289 akcji o wartości nominalnej 1 zł każda na 863 482 890 akcji o wartości nominalnej 0,10 zł.

 

Właściwa uchwała w tej sprawie została podjęta przez KDPW we wtorek 24 listopada tego roku, która między innymi wyznaczyła dzień podziału akcji PZU na 30 listopada. Przypomnijmy, że split to proces polegający na obniżeniu wartości nominalnej akcji przy pozostawieniu takiej samej wartości kapitału zakładowego. W przypadku PZU i splitu w stosunku 1:10, każdy akcjonariusz posiada od dziś dziesięć razy więcej akcji, niż przed podziałem. Jednak wartość nominalna tych akcji jest dziesięć razy mniejsza. W takich przypadkach rynkowa cena akcji dostosowuje się i najczęściej również spada w takim samym stosunku jak split. Kurs odniesienia jednej akcji PZU w dniu dzisiejszym wyniósł 38,26 zł. Spółka argumentowała przeprowadzenie splitu jako formę zwiększenia dostępności akcji dla inwestorów indywidualnych, a także dywersyfikacją akcjonariatu. Free float w akcjonariacie PZU wynosi obecnie 59,92%. Największy pakiet akcji posiada Skarb Państwa – 35,18%. Ponad progiem 5% jest jeszcze OFE Aviva BZ WBK.

 

Split w żaden sposób nie zmienia sytuacji technicznej wykresu akcji. Dedykowane do tego programy uwzględniają split poprzez korektę historycznych kursów. Na wykresie akcji utrzymuje się trend spadkowy, trwający od kwietnia tego roku. Można go zamknąć w kanale spadkowym zaznaczonym na wykresie. Wyznaczone przez niego poziom wsparcia i oporu to odpowiednio 34 zł i 39 zł.

 

PZU - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Akcje PZU poniżej 40 zł! Spokojnie, to tylko split
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie