Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Fiasko wezwania na Torpol

© Harald Biebel - Fotolia.com

Spółce zależnej giełdowego Marvipolu nie udało się kupić w drodze wezwania 33% akcji w Torpolu.

 

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem bieżącym Marvipolu, spółka poinformowała o niepowodzeniu wezwania na akcje Torpolu ogłoszonego 19 października 2015 roku. Podmiot zależny dewelopersko-motoryzacyjnej spółki - Projekt 03 Sp. z o.o. nie nabył żadnej akcji Torpolu. Wzywający zastrzegł w ogłoszeniu wezwania warunek dotyczący minimalnej liczby akcji w ilości 33% kapitału zakładowego Torpolu, by wezwanie doszło do skutku. Tymczasem, jak poinformował pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski mBank, w ramach wezwania nie złożono żadnego zapisu na sprzedaż akcji Torpolu. Przypomnijmy, że pierwotnie wzywający oferował 11,79 zł za jedną akcję. Następnie podwyższył stawkę do 12,1 zł. W momencie ogłoszenia wezwania, kurs rynkowy akcji Torpol oscylował lekko poniżej oferowanej ceny. Jednak ten fakt zmobilizował stronę popytową i w dość szybkim czasie kurs akcji poszybował ponad poziom 13 zł. Dodatkowo w międzyczasie na rynek trafiła rekomendacja dla budowlanej spółki od ING Securities z ceną docelową 14 zł za jeden walor i zaleceniem „kupuj”. Zarząd Torpolu odnosząc się do warunków wezwania stwierdził, że oferowana cena za akcję jest „nieadekwatna i niższa od ceny godziwej”, jednocześnie zwracając uwagę na bardzo dobre wyniki po III kw. tego roku.

 

W okresie trwającego wezwania, Torpol przejął spółkę Dimark Oil&Gas, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem instalacji do uzdatniania ropy naftowej i gazu ziemnego. Spółka uzasadniła akwizycje chęcią dywersyfikacji działalności. Wskazała, że dzięki przejęciu będzie miała ekspozycję na rynku o wyższych marżach niż segment budowlany, a dodatkowo będzie mogła osiągnąć synergie na rynku norweskim z dotychczasową, prowadzoną tam działalnością budowlaną.

 

Patrząc na wykres akcji Torpolu widoczne jest opuszczenie górą kanału spadkowego, który był korektą po wcześniejszych wzrostach. Od początku października kurs akcji wzrósł z okolic 11 zł do nawet 14 zł wyznaczając intraday-owe maksimum na poziomie 14,2 zł. Dwie strzałki zaznaczają moment ogłoszenia wezwania, a następnie dzień podwyższenia ceny w wezwaniu. Obecnie wsparciem jest krótkoterminowa linia trendu wzrostowego, która przebiega na poziomie 13 zł

 

Torpol - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Fiasko wezwania na Torpol