Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Związki zawodowe z PGNiG chcą zmiany prezesa spółki

© kevron2001 - Fotolia.com

PGNiG poinformował o planowanej przez związki zawodowe akcji protestacyjnej, zaplanowanej na 24 listopada 2015 roku. Domagają się one rezygnacji ze stanowiska prezesa PGNiG, Mariusza Zawiszy. Przedmiotem sporu pomiędzy związkami zawodowymi a spółką jest wysokość wypłaty czternastej pensji.

 

W komunikacie bieżącym z dnia 19 listopada 2015 roku PGNiG poinformowało, że nie może spełnić wszystkich żądań  związków zawodowych ze względu na koszty ponoszone w związku z postępującą liberalizacją rynku oraz wzrostem konkurencji. Jednocześnie zaznaczono, że związki odrzuciły wcześniejszą propozycję spółki – „wypłatę premii rocznej w wysokości 5 tysięcy złotych oraz zasilenie bonów towarowych dodatkową kwotą 250 złotych dla każdego uprawnionego Pracownika ponad uzgodnione wcześniej 2 tysiące złotych.”

 

Związkowcy zarzucili prezesowi PGNiG między innymi realizację strategii, prowadzącą do pogorszenia sytuacji pracowników, a także odejście od praktyki uwzględniania opinii strony pracowniczej przy opracowywaniu strategii i planów oraz bieżącej pracy operacyjnej. W liście otwartym do prezesa przekazanym PAP stwierdzili, że doprowadziło to do „największego w dziejach PGNiG konfliktu pomiędzy pracodawcą a pracownikami”.

Wyniki PGNiG słabsze od oczekiwań

Dnia 6 listopada bieżącego roku PGNiG opublikował wyniki finansowe za III kw. 2015 roku, które okazały się słabsze od oczekiwań rynkowych. Spółka odnotowała 6,3 mld zł przychodów podczas gdy konsensus publikowany przez PAP wskazywał na 6,8 mld zł. Z kolei EBITDA wyniosła 1,3 mld zł wobec oczekiwań na poziomie 1,4 mld zł, a zysk operacyjny 627 mln zł wobec 720,4 mln zł. Od oczekiwań najbardziej odbiegał zysk netto, który wyniósł 291 mln zł wobec 512,7 mln zł.

 

Przy okazji publikacji wyników spółka skorygowała prognozę wyników na 2015 rok. Prognoza EBITDA została podwyższona do 6,3 mld zł z 5,8 mld zł wcześniej, z kolei prognoza zysku netto została obniżona z 40,9 mld zł do 37,1 mld zł. Spółka nie wyklucza również, że ze względu na spadające ceny gazu rośnie ryzyko odpisów na zapasach w IV kw. bieżącego roku i I kw. 2016 roku.

Rzut oka na wykres

Zaledwie w ciągu kilku sesji kurs akcji spadł z poziomu 7 zł – górnego ograniczenia kanału bocznego, w którym kurs porusza się już ponad pół roku, do poziomu 6 zł, testując dolne ograniczenie wspomnianego kanału. Skuteczne wybicie dołem może sprowadzić kurs akcji nawet do poziomu 5 zł, gdzie wyznaczyć można silne wsparcie. Z kolei długoterminowa linia trendu wzrostowego przebiega obecnie w okolicach 4,40 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PGNiG S.A., PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Związki zawodowe z PGNiG chcą zmiany prezesa spółki
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie