Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników Grupy PZU za III kwartał 2015 roku

© chungking - Fotolia.com

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników Grupy PZU

za III kwartał 2015 roku

23 listopada

godzina 12:00

PZU

 

 

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Przemysław Dąbrowski - Członek Zarządu PZUPrzemysław Dąbrowski – Członek Zarządu PZU / PZU Życie, CFO Grupy PZU

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek informatyka oraz studiów podyplomowych z zarządzania. Uzyskał również tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw-Illinois Executive MBA. Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu finansami w ubezpieczeniach, w zarządzaniu inwestycjami finansowymi oraz w przeprowadzaniu dużych transakcji finansowych. Ponadto dysponuje praktyczną i teoretyczną wiedzą księgową, znajomością zagadnień podatkowych oraz elementów matematyki aktuarialnej.

 Karierę zawodową rozpoczął w 1993 roku. W latach 1993-1998 pracował jako analityk i kontroler finansowy w Whirlpool Polska Sp. z o.o. W latach 1998–2000 był Skarbnikiem w AIG Polska. W latach 2000–2001 pełnił funkcję Dyrektora Finansowego, Członka Zarządu Creative Team SA (Grupa Elektrim). W latach 2001-2006 był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w PZU. W latach 2006-2008 pracował w firmach doradczych AT Kearney i Accenture na stanowisku Managera a następnie Senior Managera. Od października 2008 roku do marca 2009 roku pełnił funkcję Dyrektora – Zastępcy Szefa Pionu Finansowego w Centrali PZU i PZU Życie. Od listopada 2008 roku do lutego 2009 roku był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w Centrali PZU i PZU Życie, następnie od marca 2009 roku Dyrektorem Biura Zarządzania Informacją w Centrali PZU i PZU Życie. Od stycznia 2010 roku pełni funkcję Członka Zarządu PZU Życie. Od grudnia 2010 roku pełni funkcję Członka Zarządu PZU. Odpowiada za Pion Finansowy.

 

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Dzień dobry. Witamy na czacie z Przemysławem Dąbrowskim – Członkiem Zarządu PZU / PZU Życie, CFO Grupy PZU. Zachęcamy do zadawania pytań.

 

Aleksandra11: Jaki jest powód wejścia PZU w ochronę zdrowia i banki. Czy PZU przewiduje przez dłuższy czas mniejszy zwrot z aktywów finansowych.

 

Przemysław Dąbrowski: Oczekiwane niskie stopy zwrotu z aktywów takich jak obligacje skarbowe zmuszają zakłady ubezpieczeń do poszukiwania nowych źródeł dochodów. Grupa PZU dysponuje wielką bazą klientów oraz silnym brandem. Pozycjonuje nas to idealnie do rozwijania się w obszarach usług zdrowotnych i innych usług finansowych, w tym bankowości.

 

maku: Witam, czy wyniki po III kwartale w opinii Zarządu są zgodne z założeniami?

 

Przemysław Dąbrowski: Niestety wyniki za III kwartał negatywnie nas zaskoczyły w zakresie rentowności ubezpieczeń. W związku z tym podjęliśmy decyzję o podniesieniu cen i optymalizacji procesów likwidacji szkód.

 

maku: Czy po zmianie politycznej spodziewacie się Państwo presji na wypłatę wyższej dywidendy?

 

Przemysław Dąbrowski: Nie zakładamy, że zmiany polityczne mogą mieć bezpośredni wpływ na wysokość dywidendy.

 

maku: Czy po zaangażowaniu się kapitałowym w Alior Bank planują Państwo zaangażowanie się w kolejne instytucje finansowe?

 

Przemysław Dąbrowski: Celem zakupu 25% jest posiadanie platformy, która pozwoli nam integrować polski sektor bankowy, czyli zakładamy kolejne zakupy.

 

PiotrW.: Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się jak rozwija się Projekt PZU Zdrowie przedstawiony niedawno w nowej strategii?

 

Przemysław Dąbrowski: W ramach projektu PZU Zdrowie nabywamy nieduże placówki podstawowej opieki zdrowotnej i je integrujemy z istniejącą już siecią placówek. Niezależnie rozwijamy narzędzia informatyczne, które mają pozwolić na lepszą integrację nabytych placówek. Rośnie nam sukcesywnie sprzedaż ubezpieczeń zdrowotnych.

 

PiotrW.: Czy podjęte zostały decyzje o przejęciu placówek medycznych? Jakie inwestycje zostały już podjęte w tym zakresie?

 

Przemysław Dąbrowski: Przejęliśmy kilka małych placówek podstawowej opieki medycznej. Mówimy o podmiotach o przychodach do 10mln PLN. Integrujemy je teraz.

 

PiotrW.: Chodzą po rynku informacje że nie ma kogo kupić? Wyceny są tak wysokie, że zakładane przez PZU plany akwizycyjne nie dojdą do skutku.

 

Przemysław Dąbrowski: Oczekiwania cenowe rzeczywiście są wysokie ale udaje nam się realizować transakcje nie przepłacając. Nasze przewagi to silny brand, szybkość decyzyjna oraz siła finansowa.

 

KrzyKo: Kiedy spółka może powrócić do rozmów dotyczących przejęć kolejnych banków?

 

Przemysław Dąbrowski: Czekamy na decyzje naszych partnerów (sprzedających). Nie są prowadzone żadne oficjalne rozmowy ale oczywiście mamy kontakt ze sprzedającymi.

 

KrzyKo: Czy potencjalne wprowadzenie podatku bankowego wpływa na plany spółki dotyczące przejęć kolejnych banków?

 

Przemysław Dąbrowski: W przypadku transakcji akwizycyjnych na rynku bankowym, podatek bankowy ma wpływ na wycenę banków.

 

Junior: Dlaczego spółka zdecydowała się na split akcji?

 

Przemysław Dąbrowski: Główna przyczyna przeprowadzenia przez PZU splitu akcji to zwiększenie dostępności akcji dla inwestorów indywidualnych oraz dywersyfikacja akcjonariatu. Podział wartości nominalnej akcji PZU ma charakter techniczny i nie ma wpływu na osiągane przez Spółkę zyski i ponoszone koszty działalności.

 

saldokredyt: Czy wyniki III kwartału 2014 są porównywalne i uwzględniają dokonane przejęcia spółek ubezpieczeniowych?

 

Przemysław Dąbrowski: Wyniki za III kwartał 2015 uwzględniają wyniki przejętych spółek ubezpieczeniowych i w tym zakresie nie są w pełni porównywalne z wynikami za III kwartał 2014.

 

Stan: Jakie były główne przyczyny mniejszych zysków po 9 miesiącach 2015 roku podczas gdy przychody wzrosły?

 

Przemysław Dąbrowski: Wyniki za III kwartał 2015 są niższe przede wszystkim ze względu na niższą rentowność ubezpieczeń majątkowych (niższe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych oraz wyższe koszty szkód) oraz gorsze dochody z lokat (niskie stopy procentowe oraz brak wzrostu WIG).

 

bjerre: Czy do OFE PZU przystąpiły nowe osoby z nowo wchodzących na rynek pracy?

 

Przemysław Dąbrowski: Obserwujemy nieduży napływ nowych osób.

 

guru: Z czego głównie wynika mocny spadek zysku brutto i netto w 3q2015?

 

Przemysław Dąbrowski: Na słabszy wynik brutto i netto PZU w III kwartale miał wpływ spadek rentowności w segmencie ubezpieczeń masowych, związany głównie ze wzrostem szkodowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych (presja na ceny, wzrost kosztów odszkodowań), oraz spadek dochodów z działalności lokacyjnej z uwagi na gorszą sytuację na rynkach finansowych.

 

Bartek: Jaki wynik PZU osiągnęła na portfelu obligacji?

 

Przemysław Dąbrowski: Po III kwartale 2015 r. wynik odsetkowy wyniósł ponad 1,2 mld zł.

 

Tut: Jaka jest postawa PZU wobec otrzymanego od KNF listu odnośnie podwyżki ceny?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU podjęło decyzję o podniesieniu cen ubezpieczeń komunikacyjnych zanim otrzymało list z KNF.

 

Tut: Czy Pana zdaniem działania zastosowane przez KNF (list) mogą skutecznie zakończyć wojnę cenową?

 

Przemysław Dąbrowski: Niestety do tej pory działania nadzoru nie były bardzo skuteczne w tym obszarze (cen polis). Mam nadzieję, że narzędzia jakie otrzyma KNF w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej zwiększą skuteczność.

 

Rabbit: Synergie w związku ze współpracą z Alior Bankiem zostały określone na „dziesiątki” milionów złotych. W jakich obszarach one występują i czego dotyczą?

 

Przemysław Dąbrowski: Synergie pomiędzy Aliorem i PZU są od w pełni prostych (wspólne zakupy), poprzez wspólne procesy back office’owe poprzez wzajemną sprzedaż produktów.

 

Toni: Czy w związku z sytuacją panującą w SKOKach rozważane jest przejęci kolejnego SKOKu przez Aliora?

 

Przemysław Dąbrowski: Proszę o skierowanie tego pytania do Alior Bank.

 

Faber: Jakie korzyści może dać spółce przekształcenie w konglomerat?

 

Przemysław Dąbrowski: Przekształcenie w konglomerat nie będzie źródłem żadnych korzyści. Jest to wymóg prawny i niestety zwiększy koszty. Głównym celem prawodawcy tworzenia konglomeratu jest integracja zarządzania finansami i ryzykiem w jednym miejscu w ramach Grupy bankowo-ubezpieczeniowej.

 

Pati: Czy kary dla ubezpieczycieli, którzy nie podwyższą cen, są na tyle dotkliwe aby zmusić wszystkie podmioty do takiego działania? Czy wiadomo ile mogą wynieść te kary?

 

Przemysław Dąbrowski: Mam nadzieję, że obawy przed karami spowodują wzrost cen. Wielkość kar zależy od rozmiaru firmy. Co ciekawe, kary mogą też dotyczyć Członków Zarządów firm a nie tylko firm.

 

analityk: Czy potencjalna obniżka stóp procentowych została uwzględniona w prognozach spółki? Jak może ona wpłynąć na działalność?

 

Przemysław Dąbrowski: Zakładamy obniżkę stóp procentowych. Krótkoterminowo będzie to miało pozytywny wpływ na wyniki zaś w długim terminie zmniejszy to dochody z lokat.

 

inwestorka: Jak na działalność spółki może wpłynąć ewentualny rozbiór OFE? PZU zarządza jednym z nich

 

Przemysław Dąbrowski: Dzisiaj dochody z działalności PTE PZU nie są ważące dla wyników Grupy PZU. Z tej perspektywy ewentualny rozbiór OFE nie będzie miał dużego wpływu na Grupę PZU. Zmiany w OFE będą jednak miał negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku kapitałowego co oczywiście przełoży się na dochody z lokat.

 

Hulk: Jaki Pana zdaniem będzie 2016 rok dla spółki? Kiedy uda się powrócić i przebić wyniki za 2013 rok?

 

Przemysław Dąbrowski: Rok 2016 będzie rokiem wymagającym. W działalności ubezpieczeniowej powinna się poprawić rentowność ze względu na oczekiwany wzrost cen. Niestety pełen efekt będzie widoczny w 3 i 4 kwartale 2016. Nie zakładamy też dużo lepszej sytuacji jeśli chodzi o dochody z lokat.

 

GPW_fan: Spółka otworzyła towarzystwo ubezpieczeniowe szpitali. Czy na tym rynku panuje duża konkurencja? Czy spółka zamierza mocno wchodzić w ten segment? Jakie są jego perspektywy?

 

Przemysław Dąbrowski: Rynek ubezpieczeń OC szpitalnego i NW dla szpitali jest dużym rynkiem z silną konkurencją. Utworzenie TUW-u ma na celu zbudowanie zupełnie nowej struktury na tym rynku, która pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie ryzykiem. Członkowie TUW-u, szpitale dzięki uczestnictwu w TUW-ie będą bardziej zmotywowane do dobrego zarządzania ryzykiem, gdyż uczestniczą w zyskach i stratach.

 

ubezpieczyciel: Jak prezentuje się segment opieki zdrowotnej po 9 miesiącach 2015 roku? Czy rozwój tego segmentu idzie na razie zgodnie z planem?

 

Przemysław Dąbrowski: Rozwój segmentu zdrowotnego przebiega zgodnie z planami. Rośnie sprzedaż ubezpieczeń zdrowotnych a poprzez realizację kolejnych akwizycji rosną też przychody z tytułu usług medycznych.

 

Stan: Na co spółka ma zamiar przeznaczyć środki pozyskane z ostatniej emisji obligacji?

 

Przemysław Dąbrowski: Cele emisji długu były dwa: utrzymanie wysokiego poziomu pokrycia rezerw technicznych aktywami (warunek wypłaty dywidendy) oraz finansowanie funduszy nieruchomości, które inwestują w euro.

 

Kudłaty: W jakich krajach stosuje się zasady Solvency II? Czy jest to światowa metodologia i można dzięki niej porównywać PZU do innych dużych ubezpieczycieli zagranicznych?

 

Przemysław Dąbrowski: Solvency II obowiązuje firmy, których centrale znajdują się na terenie Unii Europejskiej. Nie obowiązuje dla firm z Ameryk, Azji, Australii i Afryki.

 

Kudłaty: Z czego wynika tak duży wskaźnik pokrycia (303,4%) po wprowadzeniu Solvency II? Czy jest minimalny wymagany poziom tego wskaźnika?

 

Przemysław Dąbrowski: Minimalny poziom wymagany prawem to 100%. Firmy ubezpieczeniowe określają minimum na poziomie 120%. PZU ma tak wysoki wskaźnik pokrycia w wyniku silnej kapitalizacji oraz konserwatywnego tworzenia rezerw technicznych.

 

pj: Jak radziła sobie działalność podstawowa pod względem rentowności w zakończonym kwartale?

 

Przemysław Dąbrowski: Rentowność ubezpieczeń na życie pozostaje na wysokim poziomie, utrzymując wzrost na historycznym poziomie. W ubezpieczeniach majątkowych niestety rentowność spadła w stosunku do roku poprzedniego. Jest to wynik spadku cen oraz wzrostu kosztów likwidacji szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

 

Bartek: Jakie dynamiki składek i zysków zanotował Link4?

 

Przemysław Dąbrowski: Link4 rośnie ponad 10%. Jeśli chodzi o rentowność Link4 to jest ona w tej chwili ujemna. Razem z wzrostem biznesu Link4 osiągnie skalę, która pozwoli na uzyskanie rentowności.

 

Księgowy: Jakie są perspektywy na IV kwartał 2015 roku?

 

Przemysław Dąbrowski: Liczymy, że w IV kwartale uda nam się poprawić rentowność ubezpieczeń majątkowych oraz utrzymać rentowność ubezpieczeń na życie.

 

Stefan Szczygieł: Czy spółka nadal podtrzymuje zdanie, że ciężko znaleźć podmioty ubezpieczeniowe do przejęcia w regionie Europy Wschodniej? Czy może coś się w tym zakresie zmieniło?

 

Przemysław Dąbrowski: Na razie nie ma celów akwizycyjnych w naszym regionie.

 

zed: Jaka była wartość amortyzacji po 3 kwartale 2015?

 

Przemysław Dąbrowski: Koszty amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Grupy PZU, wliczając w to amortyzację WNiP nabytych w transakcjach przejęcia spółek, wyniosły po 3 kwartale br. około 271 mln złotych.

 

Warszawiak: Mówiło się, że do końca roku spółka może przejąć jeszcze jeden bank. Jakie czynniki spowodowały, że nie udało się tego osiągnąć?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU jest zainteresowane zakupem banku, ale nie za każdą cenę.

 

saldokredyt: Czy ze względu na zawirowania prawne dotyczące sektora bankowego (chodzi o podatek od aktywów i sprawy kredytów frankowych) PZU na razie wstrzyma się z kolejnymi akwizycjami banków?

 

Przemysław Dąbrowski: Nie zakładamy wstrzymywania projektu bankowego. Wpływ podatku bankowego jest uwzględniany w cenie zakupu banku.

 

Tom: Prezes Sobieraj w ostatnim czasie publicznie mówił, że PZU może przejąć jakiś bank do końca tego roku. Ile jest w tym prawdy i czy on nie naciska na PZU aby to dokonała?

 

Przemysław Dąbrowski: Przejęcie średniej wielkości banku do końca roku jest mało prawdopodobne.

 

reksar: A może PZU wykorzysta ciężką sytuacje na Ukrainie czy w Rosji i wejdzie na te rynki np. poprzez akwizycje?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU rozważa wszelkie możliwe opcje rozwoju. Możliwe są zakupy na Ukrainie ale jest to bardzo ryzykowny rynek.

 

gsikora@gmail.com: Czy PZU nadal nie widzi wzmożonej konkurencji w Polsce w zakresie ubezpieczeń grupowych?

 

Przemysław Dąbrowski: W każdym segmencie widzimy rosnącą konkurencję.

 

gsikora@gmail.com: Proszę przypomnieć, czy KNF nadal pozwala wypłacać spółce znaczną część zysków na dywidendę?

 

Przemysław Dąbrowski: KNF podobnie jak w latach poprzednich, na początku grudnia tego roku zdefiniuje kryteria pozwalające na wypłatę dywidendy.

 

vini: W rachunku cash flow widoczne są bardzo duże kwoty z tytułu transkacji buy-sell-back. Co to są za transakcje i czego dotyczą?

 

Przemysław Dąbrowski: Transakcje buy-sell-back zapewniają Grupie PZU bieżącą płynność operacyjną.

 

wujek: Jaki wpływ na wynik PZU mogą mieć dalsze obniżki stóp procentowych w Polsce?

 

Przemysław Dąbrowski: Krótkoterminowo (jeden rok) poprawią wyniki, w długim terminie pogorszą.

 

cyklista: Czy w 2016 roku spółka planuje jakieś akwizycje? (poza segmentem bankowym)

 

Przemysław Dąbrowski: Cały czas szukamy możliwości akwizycyjnych w sektorze ubezpieczeniowym w CEE. Jeżeli będą takie okazje to z nich skorzystamy.

 

zed: jaki był EBIT i EBITDA w III kw. 2015?

 

Przemysław Dąbrowski: Nie liczy się EBIT i EBITDA dla firm ubezpieczeniowych.

 

Marian: Na jaką wartość posiada obecnie PZU obligacji skarbowych?

 

Przemysław Dąbrowski: Na koniec III kwartału posiadaliśmy ponad 34,5mld złotych.

 

Przemysław Dąbrowski: Nie ma więcej pytań. Dziękuję za interesujący czat. Do widzenia.

 

Moderator: Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejny czat po wynikach rocznych za 2015.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie