Chat with us, powered by LiveChat

INI po raz drugi na minusie zwiastunem wzrostów na giełdzie

Skomentuj artykuł

W ostatnich miesiącach indeks WIG20 kilkakrotnie testował poziom 2 000 punktów. Dotychczas obrona tego wsparcia była skuteczna, jednak patrząc na wykres martwić mogą coraz niżej rysowane szczyty. Powstaje zatem pytanie co przyniesie inwestorom końcówka 2015 roku. Wydaje się, że może być całkiem nie najgorsza.

 

W minionym tygodniu poznaliśmy skład nowego rządu, co dla inwestorów może być ulgą. Chodzi tu o postać powołanego na Ministra Finansów Pawła Szałamachę, który powiedział, że nie podziela rozwiązania wprowadzenia podatku od transakcji kapitałowych. Przypomnijmy jeszcze, że rozwiązanie to było bardzo negatywnie oceniane przez ekspertów i mogło zostać przysłowiowym gwoździem do trumny dla giełdy, która już teraz boryka się z relatywnie niską płynnością. Warto także wspomnieć o tym, że na chwilę obecną OFE mają pozostać w niezmienionej formie więc i tu końcówka roku nie powinna przynieść zaskoczeń. W dalszej przyszłości, choć być może szybciej niż się nam wydaje, sprawa OFE może powrócić na rynek, szczególnie po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który można powiedzieć pozostawia otwartą furtkę politykom do ostatecznej likwidacji OFE.

 

Końcówka roku to także rajd Świętego Mikołaja, który często popycha giełdy w górę, a po trwającej już ponad pół roku przecenie byki mają wiele do nadrobienia. Ponadto mogą dostać prezent od EBC w postaci poszerzenia europejskiego programu QE. Z drugiej strony, po dobrych odczytach w Stanach, dotyczących zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, na rynek mocniej powrócił temat grudniowej podwyżki stóp procentowych, która może ostudzić entuzjazm inwestorów.

 

INI WIG20

 

Patrząc na relację indeksu WIG20 do udziału niedźwiedzi wśród inwestorów, nie widać większych zmian już od kilkunastu tygodni. Przestrzeń pomiędzy tymi wykresami wciąż jest bardzo duża, co wskazuje na potencjał mocniejszego odreagowania ostatnich spadków.

 

INI wyniki

 

Udział byków spadł w ostatnim tygodniu o 8,6 pkt. proc., do 35,4%. Tym samym przewagę na rynku objęły niedźwiedzie, których udział wśród inwestorów ukształtował się na poziomie 36,9%. W ciągu ostatnich pięciu tygodni negatywne nastawienie wśród inwestorów systematycznie narastało, co pokazuje wzrost udziału niedźwiedzi w tym okresie aż o 14,4 pkt. proc. Odwrotną sytuację można zauważyć wśród inwestorów w Ameryce, w której już od kilku miesięcy dominują inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym.

 

INI indeks

 

Indeks INI spada systematycznie od czterech tygodni, przy czym w ciągu samych dwóch ostatnich spadł o ponad 23 pkt. proc. W tym tygodniu wartość indeksu spadła poniżej zera i wyniosła -1,5 pkt. proc. Bazując na historii badania INI, ujemne wartości wskaźnika zwiastują odbicie bądź nawet odwrócenie panującego trendu. Wcześniej indeks spadł poniżej zera pod koniec sierpnia (gwałtowna przecena w Chinach), po czym WIG20 zyskał 3,6% w ciągu kolejnych trzech tygodni. Sama końcówka roku może okazać się całkiem dobra dla inwestorów. Na odbicie wskazuje wynik badania INI, który pokrywa się z ważnym wsparciem na indeksie WIG20. Ponadto grudzień to często miesiąc wzrostów na GPW, co nazwano rajdem Świętego Mikołaja, który może być wsparty poszerzeniem europejskiego programu QE. Należy przy tym uważać na branże o podwyższonym ryzyku, jak chociażby banki czy surowce.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie