Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ciężki przyszły rok dla banków? Zaróbmy na tym! Wzięliśmy szorta…

© emily2k - Fotolia.com

Na otwarciu dzisiejszej sesji zajęliśmy krótką pozycję na kontrakcie terminowym na akcje PKO BP. Tym samym zarobimy, jeśli walory PKO BP potanieją w najbliższym czasie.

 

Jeden kontrakt terminowy otworzyliśmy po kursie 27,88 zł. Jest to seria grudniowa (FPKOZ15), co oznacza, że kontrakt wygaśnie i zostanie rozliczony w trzeci piątek grudnia 2015 roku. Kontrakt opiewa na 100 akcji PKO BP, a więc ma wartość niespełna 2800 zł. Transakcję zaliczamy do segmentu własnych inwestycji. Wartość zajętej pozycji odbiega od innych (1,5-2 tys. zł), ale chcąc mieć ekspozycję na spadki kapitalizacji spółki z sektora bankowego, na kontraktach terminowych, praktycznie mogliśmy dokonać tego właśnie na walorach PKO BP. Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki ruch?

 

  • Sektor bankowy będzie miał sporo problemów w najbliższych kwartałach. Wiele wskazuje na to, że nowy skład Rady Polityki Pieniężnej będzie chciał dalej obniżać stopy procentowe, by pobudzać gospodarkę. To może przełożyć się na niższe wyniki odsetkowe dla banków, a PKO BP jako największy bank w Polsce może odczuć to istotnie.
  • Zapowiedziane już wprowadzenie podatku od aktywów bankowych obciąży wyniki całego sektora. Dodatkowo determinacja szybkiego wprowadzenia nowego podatku przez nowy rząd jest bardzo duża. Ten czynnik (tempo) mógł nie być w pełni zdyskontowany w cenach akcji banków.

 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


  • Nad PKO BP wisi również ewentualna konieczność przewalutowania kredytów frankowych po kursie z dnia podpisania umów kredytowych. To również oznaczałoby znaczne wydatki dla banku. W tym zakresie również rynek mógł nie doszacować opcji uwzględniającej najniższe kursy przewalutowania z dotychczas wymienianych. Organizacje zrzeszające „frankowiczów” działają prężnie i szczególnie naciskają na to nowego prezydenta. Otwarte pozostaje pytanie co będzie z kredytami w innych walutach?

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Ciężki przyszły rok dla banków? Zaróbmy na tym! Wzięliśmy szorta…