Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Famur myśli o przejęciu Elgór+Zamet i poszerzeniu portfela produktów

© Voyagerix - Fotolia.com

Famur poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z udziałowcami Elgór + Zamet Sp. z o.o., dający spółce wyłączność negocjacyjną oraz uzgodnienie kluczowych parametrów połączenia podmiotów. Wartość transakcji nie powinna przekroczyć 14 mln zł i będzie rozliczona częściowo w środkach pieniężnych i w akcjach. Famur oczekuje, że do podpisania finalnej umowy dojdzie nie później niż pod koniec listopada.

 

Elgór + Zamet jest niezależnym producentem maszyn górniczych, którego oferta stanowi uzupełnienie obecnie posiadanego portfela produktów Famur, w szczególności w obszarze segmentu kompleksów chodnikowych. Spółka jest wiodącym dostawcą wozów wiercących, wiertnic, spągoładowarek i ładowarek wykorzystywanych w kopalniach węgla kamiennego w Polsce. Posiada również referencje na rynkach zagranicznych, a produkty przez nią wytwarzane mają potencjał do wykorzystania przez górnictwo innych surowców. Elgór + Zamet Sp. z o.o. posiada własne biuro konstrukcyjne oraz zaplecze produkcyjno-serwisowe.

 

„Połączenie z Elgór + Zamet to kolejny krok w kierunku budowania pozycji FAMUR S.A. jako lidera polskiego zaplecza rynku górniczego. Rynek górniczy, zwłaszcza w obecnej sytuacji, jest bardzo konkurencyjny i w najbliższym czasie będzie nadal niezwykle wymagający dla działających na nim podmiotów. Obecna sytuacja spowolnienia rynkowego, mimo iż jest niełatwym okresem dla przedsiębiorstw, to może stwarzać szanse do ich dalszego rozwoju. Dlatego chcemy wykorzystać ten czas do realizacji przejęć lub połączeń z podmiotami, które mogą wzmocnić naszą pozycję w wybranych segmentach naszej działalności” – skomentował Mirosław Bendzera, Prezes Zarządu Famur S.A.

Sytuacja producentów maszyn górniczych

Trudna sytuacja w całym górnictwie odbija się również na producentach maszyn górniczych. Niskie ceny węgla rewidują plany spółek górniczych, które ograniczają inwestycje. Te od 2012 roku zmalały z 1,74 mld zł do 826 mln zł w 2014 roku, a w I półroczu 2015 roku wyniosły 306 mln zł. Nie wiadomo też jak skończy się proces restrukturyzacji Kompanii Węglowej, jednego z największych odbiorców na krajowym rynku maszyn górniczych. Ta spółka, wraz z Katowickim Holdingiem Węglowym i Jastrzębską Spółką Węglową, skupiają ponad 85% krajowych kopalń węgla kamiennego, zgodnie ze sprawozdaniem z działalności Grupy Famur za I półrocze 2015 roku. Z drugiej strony zwrócono uwagę, że spółki wydobywcze będą koncentrować się na wydobywaniu węgla o jak najlepszej jakości, a poprawa efektywności kopalń będzie mogła zostać osiągnięta między innymi dzięki inwestycjom w zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń górniczych.

 

W swojej strategii Grupa Famur zamierza koncentrować się na eksporcie, a najbardziej perspektywistyczne kierunki rozwoju identyfikuje jako rynki wschodzące, w szczególności Indonezję, Wietnam, indie, Amerykę Południowa, Bałkany, Turcję oraz Bliski Wschód. Jednym z najważniejszych odbiorców pozostaje Rosja i kraje WNP, w których w I półroczu 2015 roku spółka odnotowała sprzedaż na poziomie blisko 120 mln zł. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pod koniec 2014 roku Famur podpisał przetarg z rosyjską spółką SUEK o łącznej wartości 25,9 mln euro. Łącznie w I połowie 2015 roku spółka wypracowała 436,5 mln zł przychodów (+39,5% rok do roku), spadła jednak rentowność. Zysk operacyjny wyniósł 27,4 mln zł (-45,9% rdr), a zysk netto podmiotu dominującego 33,5 mln zł (-28,1% rdr).

 

Akcje Famuru znajdują się w trendzie spadkowym. Od początku 2014 roku kurs spadł z ponad 4,50 zł nawet do 1,50 zł. Po serii silnych spadków w okresie czerwiec-lipiec kurs akcji wszedł w konsolidację w obszarze 1,50 zł – 2 zł. Kierunek wybicia z niej będzie pierwszym sygnałem wskazującym na dalszy kierunek ruchu ceny.

 

Famur - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Famur S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Famur myśli o przejęciu Elgór+Zamet i poszerzeniu portfela produktów