Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wezwanie na ACE po 13,50 zł

© Oleksandr Delyk - Fotolia.com

Spółka Grupo Industrial Saltillo (GIS), notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Meksyku, ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 21 230 515 akcji Automotive Components Europe (ACE), stanowiących 100% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Cena na wezwaniu została ustalona na 13,50 zł, a wczoraj na zamknięciu sesji za akcje płacono 12,48 zł.

 

Zapisy na akcje w wezwaniu będą trwały od 17 listopada do 16 grudnia 2015 roku. Celem wezwania jest osiągnięcie co najmniej 95% wszystkich akcji ACE. Cena zaoferowana na wezwaniu jest większa od 6-miesięcznej średniej ważonej wolumenami (11,59 zł), a także 3-miesięcznej średniej ważonej wolumenami (12,47 zł). Przed ogłoszeniem wezwania GIS nie posiadało żadnych udziałów w ACE. Po wezwaniu GIS nie wyklucza przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych i wycofania akcji ACE z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

ACE jest jednym z głównych dostawców elementów systemów bezpieczeństwa w przemyśle motoryzacyjnym. Jest największym dostawcą na rynku jarzm w Europie  (około 40% udziałów) i drugim największym dostawcą na rynku zacisków (około 40% udziałów). Ponadto spółka oferuje również pompy hamulcowe, które osiągają coraz większe udziały w europejskim rynku.

 

Największym akcjonariuszem ACE jest PZU OFE, które na dzień 30 czerwca 2015 roku posiadało 15,88% udziałów w spółce. Pozostałymi dużymi akcjonariuszami są Aviva OFE (14,67%), ING OFE (14,31%), Casting Brake (Hiszpania, 11,47%) i Pioneer Pekao Investments (5%). Skuteczność wezwania będzie zatem zależała od tego, czy zaoferowana cena przekona otwarte fundusze emerytalne. Warto zaznaczyć, że ACE jest spółką, która od 2010 roku nieprzerwanie wypłaca dywidendy o stopie powyżej 3%, a w 2014 roku została wypłacona rekordowa dywidenda – 7,6%. Spółka przeprowadza obecnie również skup akcji własnych.GIS zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą produktów w sektorach części samochodowych, budownictwa oraz gospodarstwa domowego (różnorodne naczynia i przybory kuchenne). Grupa GIS jest wiodącym w Meksyku producentem żeliwa szarego i sferoidalnego dla hamulców samochodowych, silników, skrzyni biegów, układów zawieszenia oraz innych komponentów do budowy autostrad i kolei, jak również wykorzystywanych w sprzęcie domowym i w rolnictwie.

 

Ponadto GIS jest obecnie znaczącym dostawą odlewni żeliwa w Ameryce Północnej z doświadczeniem w produkcji między innymi zacisków i wsporników do systemów hamulcowych. Przejęcie ACE (i jego podmiotów zależnych) byłoby skutecznym sposobem na budowanie silniejszej globalnej platformy do produkcji komponentów do układów hamulcowych samochodów, takich jak żeliwne wsporniki. Będzie to także sposób, aby mocno wejść na rynek produkcji odlewów aluminiowych produkowanych w grawitacyjnym procesie komponentów hamulcowych samochodów, takich jak zaciski i pompy hamulcowe.

 

Wśród potencjalnych synergii pomiędzy GIS i ACE wymieniono między innymi dzielenie się innowacyjnymi umiejętnościami w zakresie wytwarzania i rozwijana produktów oraz stabilne zasoby finansowe GIS, które mogą wesprzeć strukturę kapitałową i finansową ACE.

 

Po informacji o ogłoszonym wezwaniu kurs akcji poszybował w górę, zyskując w trakcie sesji nawet ponad 16%. Cena wywindowała do 14,48 zł - rocznego maksimum, po czym do południa spadła w okolice 13,50 zł. Pod koniec czerwca akcje wybiły górą ze spadkowego kanału trendowego, a w dłuższym terminie widoczny jest trend wzrostowy.

 

ACE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: DM BZ WBK S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Wezwanie na ACE po 13,50 zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie