Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zaskakujące wezwanie na Torpol

© Giuseppe Porzani - Fotolia.com

Spółka zależna giełdowego Marvipolu ogłosiła wezwanie na 33% akcji Torpolu po kursie 11,79 zł. Oferowana cena za jedną akcję jest zbliżona do notowań rynkowych, które widzimy w ostatnich miesiącach.

 

To dość zaskakujące wezwanie ze strony Marvipolu, gdyż grupa ta do tej pory była znana przede wszystkim jako deweloper mieszkaniowy oraz importer aut luksusowych pod markami Land Rover, Jaguar i Aston Martin. Wzywającym jest spółka zależna Marvipolu - Projekt 03 Sp. z o.o. Do momentu ogłoszenia wezwania, podmiot ten nie posiadał żadnej akcji Torpolu. Przypomnijmy, że Torpol to niedawny debiutant giełdowy, a jego akcje notowane są od lipca ubiegłego roku. W ofercie pierwotnej cena akcji wyniosła 8 zł. W akcjonariacie Torpolu na dzień 9 września 2015 roku największy udział miało Towarzystwo Finansowe Silesia (38%). Powyżej progu 5% ujawnione są jeszcze dwa fundusze inwestycyjne – PKO TFI (8,70%) oraz Nationale Nederlanden OFE (5,07%). Free float to 48,23% wszystkich akcji. Jakie zamiary inwestycyjne ma wzywający wobec Torpolu?

 

„Zamiarem Wzywającego jest wspieranie TORPOL S.A. w dotychczasowej i planowanej działalności oraz podjęcie działań mających na celu doprowadzenie do wzmocnienia jej sytuacji rynkowej oraz finansowej. W przypadku dojścia wezwania do skutku, Wzywający deklaruje, iż ta inwestycja będzie w jego perspektywie projektem długoterminowym o znaczeniu strategicznym. Wzywający oświadcza ponadto, że jego zamiarem jest utrzymanie akcji Spółki w obrocie na rynku regulowanym” – napisano w oficjalnym komunikacie Marvipolu. 

 

Minimalnym wyznaczonym progiem, by wezwanie doszło do skutku jest 33% kapitału zakładowego spółki. Wzywający zastrzegł sobie prawo do zmiany minimalnej liczby akcji objętych zapisami w wezwaniu, po osiągnięciu której wzywający zobowiązuje się nabyć akcje.

 

W 2014 roku grupa Torpol zarobiła na czysto 25 mln zł przy 775,4 mln zł przychodów ze sprzedaży. Był to znacznie lepszy wynik od roku 2013, kiedy to zysk netto wyniósł 4,8 mln zł przy 415,7 mln zł przychodów. Z kolei po I półroczu 2015 roku, grupa zarobiła netto 7,2 mln zł przy 443,7 mln zł przychodów. Torpol za ubiegły rok uchwalił 50 groszy dywidendy na akcję, która wypłacana jest w dwóch równych ratach - pierwsza rata w dniu 31 sierpnia 2015 roku, a druga w dniu 30 listopada 2015 roku. Najbliższe lata dla całego sektora firm budowlanych specjalizujących się w budowie i modernizacji linii kolejowych zapowiada się bardzo perspektywicznie, ze względu na duże przyspieszenie inwestycji kolejowych ze strony PKP PLK. Zapisy na akcje potrwają od 6 do 20 listopada tego roku. W wezwaniu pośredniczy DM mBank.

 

Na wykresie kursu akcji Torpolu widzimy korektę spadkową trwającą od końca maja tego roku. Jej zakres można zamknąć w zaznaczonym poniżej kanale spadkowym. Dziś kurs wybija się ponad górną linię kanału. Maksimum historyczne wynosi 13,52 zł. Silnym wsparciem jest poziom 10,50 zł.

 

Torpol - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Zaskakujące wezwanie na Torpol
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie