Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Orange Polska za 3,17 mld zł kupuje atrakcyjne pasma LTE

© kran77 - Fotolia.com

W trwającej wiele miesięcy aukcji LTE organizowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, oferta złożona przez Orange Polska była najwyższa. Dzięki temu spółka uzyskała 2 bloki o szerokości 5MHz w paśmie 800MHz oraz 3 bloki o szerokości 5MHz w paśmie 2600MHz.

 

Łączny koszt dla Orange Polska za wylicytowane bloki to 3,168 mld zł. Jak twierdzi sama spółka, cena za uzyskane częstotliwości jest wysoka, ale uzyskane zasoby mają dużą wartość dla firmy. Płatność za nowe częstotliwości ma zostać sfinansowana z aktualnie posiadanych oraz nowych pożyczek udzielonych przez Orange S.A. Nabycie częstotliwości w paśmie 800MHz oraz 2600MHz stanowi realizację strategii Orange Polska w zakresie poprawienia pozycji firmy na rynku w Polsce. Ma ono umożliwić sprostanie ogromnemu wzrostowi popytu na mobilną transmisję danych. W aukcji UKE brały udział jeszcze Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel i NetNet. Łączna wartość wszystkich złożonych ofert wyniosła 9,23 mld zł.

 

Swojego zadowolenia z wygranej w aukcji nie krył prezes Orange Polska Bruno Duthoit. W odniesieniu do wyników aukcji powiedział:

 

"Jesteśmy usatysfakcjonowani faktem, iż udało nam się doprowadzić do wygranej w odniesieniu do 2 bloków w paśmie 800MHz, które są strategicznie ważne dla naszej długoterminowej pozycji rynkowej. Umożliwią nam one ekspansję w zakresie pokrycia usługami LTE słabiej zaludnionych obszarów Polski, gdzie będziemy mogli dostarczyć usługi szerokopasmowego dostępu mobilnego o prędkości do 75Mb/s – a w perspektywie również dużo większych prędkości.
Ponadto nabycie częstotliwości umożliwi nam sprostanie ogromnemu wzrostowi popytu na mobilną transmisję danych, przy czym spodziewamy się przyspieszenia tego trendu w przyszłości. Wynik aukcji znacząco poprawi naszą pozycję na polskim rynku. W chwili obecnej liczymy na płynne zakończenie procedur rezerwacyjnych, ponieważ chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do rozpoczęcia prac związanych z rozbudową sieci oraz wdrożeniem usług dla naszych klientów".

 

W komunikacie bieżącym spółka podkreśla, że nowe pasmo LTE w połączeniu z rozbudową sieci światłowodowej rozpoczętą w tym roku, stwarza dla firmy nowe możliwości inwestowania w najbardziej zaawansowane technologie, które koncentrują się na transmisji danych. A ten czynnik określa jako kluczowy i decydującym o przyszłym wzroście wartości Orange Polska.

 

Inwestorzy neutralnie przyjęli informację o wynikach aukcji. Od pewnego czasu proces ten był bardzo wnikliwie komentowany w mediach, które podawały dość zbliżone wartości ofert do ostatecznych. Był to również czynnik, który przez ostatnie tygodnie wpływał już na wykres akcji Orange. Technicznie na wykresie mamy do czynienia z rocznym trendem spadkowym. Obecnie można zauważyć niewielki kanał wzrostowy. Silnym wsparciem jest poziom 7 zł. Pozytywnymi sygnałami dla byków będzie przełamanie kolejno 7,80 zł, a następnie 9,1 zł.

 

Orange Polska - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Orange Polska za 3,17 mld zł kupuje atrakcyjne pasma LTE