Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy EBC rozszerzy program skupu aktywów?

Po tygodniach, gdy to Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych była dla inwestorów najważniejsza, przyszedł czas aby ponownie skupić się na działalności Europejskiego Banku Centralnego, gdyż to właśnie z tej strony może nadejść najszybciej nowy impuls w polityce monetarnej. Oczekiwania rozszerzenia programu QE w strefie euro lub przynajmniej wydłużenia okresu jego obowiązywania są już na rynku bardzo widoczne. Oznacza to, że EBC będzie musiało się zmierzyć z dużą presją, z którą rok temu sobie nie poradziło, co skutkowało wprowadzeniem szerszego luzowania polityki monetarnej.

 

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Polsce

 

Wpierw jednak już w poniedziałek poznamy ważne dane z polskiej gospodarki na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Szczególnie ten drugi sektor w ostatnich kwartałach zdecydowanie zawodzi. Dywergencja pomiędzy wynikami produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej jest jednym z powodów umiarkowanego wzrostu gospodarczego, którego dynamika praktycznie stoi w miejscu. To naturalnie w konsekwencji także przekłada się na wyniki warszawskiego parkietu. Niestety na ten moment prognozy nie są optymistyczne i wskazują na to, że trend ten we wrześniu był kontynuowany.

 

Global Dairy Trade Price Index

 

We wtorek warto zwrócić uwagę na wyniki aukcji produktów nabiałowych w Nowej Zelandii, które pokazuje indeks Global Dairy Trade Price Index. Od połowy sierpnia ceny produktów nabiałowych, które są kluczowe z punktu widzenia nowozelandzkiej gospodarki wyraźnie rosną. To przełożyło się na umocnienie nowozelandzkiego dolara. Powyższy wykres pokazuje, dlaczego obserwacja indeksu cen produktów nabiałowych jest tak ważna. Otóż wzrosty lub spadki cen z wyprzedzeniem wskazują na ruch na parze NZDUSD. Biorąc pod uwagę ostatnie dynamiczne wzrosty cen nabiału można spodziewać się, że w niedługim czasie zobaczymy przynajmniej wyhamowanie tej tendencji stąd korekta na nowozelandzkim dolarze też jest coraz bliżej.

 

Kanada - CPI

 

W środę najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie i jest to najbardziej prawdopodobny kształt decyzji. Wycenia się 19% prawdopodobieństwo tego, że BOC mógłby stopy procentowe obniżyć. Oczywiście powodem takiej decyzji mogłyby być zawirowania w pozostałych gospodarkach, głównie Chinach, które zwiększają lokalną presję deflacyjną. Niemniej jednak inflacja w Kanadzie znajduje się na zdecydowanie wyższym poziomie niż chociażby w Stanach Zjednoczonych, czy strefie euro, co pozwala Bankowi Kanady wstrzymać się z decyzją.

 

QE  w strefie euro

 

Wydarzenie tygodnia będzie miało miejsce w czwartek i będzie nim posiedzenie i decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Prowadzony od marca program skupu aktywów na ten moment nie doprowadził do wzrostów inflacji, czy znaczącej poprawy sytuacji gospodarczej w strefie euro. Z tego powodu na rynku coraz częściej mówi się o tym, że EBC będzie musiało zdecydować się na poszerzenie skali luzowania polityki monetarnej. Za taką możliwością opowiadają się obecnie największe banki inwestycyjne. Europejski Bank Centralny posiada kilka możliwości. Po pierwsze EBC może zdecydować się na wydłużenie okresu trwania programu QE, który na ten moment miałby zakończyć się we wrześniu 2016 roku. Jest to jeden z najbardziej prawdopodobnych wariantów. Drugą opcją jest naturalnie zwiększenie skali zakupów w okresie obowiązywania programu, co mogłoby mieć największy bezpośredni wpływ na rynek. Trzecią możliwością jest zmiana rodzaju aktywów, które EBC kupuje. Ten wariant jest o tyle problematyczny, że europejski rynek nie jest tak rozwinięty jak amerykański toteż ilość dostępnych papierów wartościowych jest zdecydowanie mniejsza. Należy mieć również na uwadze to, że EBC zamiast dostrajać sam program QE może zdecydować się na dalszą obniżkę stopy depozytowej, która aktualnie wynosi -0,20 pb. W związku z tym, że stopa depozytowa wyznacza graniczną rentowność papierów, które EBC może skupować w ramach QE, dalsza obniżka zwiększyłaby Europejskiemu Bankowi Centralnemu zakres możliwych działań. Niemniej jednak na czwartkowym posiedzeniu najprawdopodobniej EBC nie zmieni jeszcze prowadzonej przez siebie polityki monetarnej, co może jednak mieć miejsce jeszcze później w tym roku. W związku z tym inwestorzy będą uważnie słuchać, czy Mario Draghi nie zdradzi jakichkolwiek wskazówek względem przyszłych działań EBC.

 

PMI

 

W piątek poznamy serię odczytów indeksów PMI z poszczególnych gospodarek. Będą to pierwsze szacunkowe odczyty za październik. Panujący ostatnio trend osłabienia kondycji gospodarczej w dalszym ciągu jest kontynuowany i na ten moment nie widać szans, aby został on przełamany. Prognozy wskazują na dalszy spadek dynamiki wzrostu w sektorze zarówno usługowym jak i przemysłowym.

 

Podsumowując, w bieżącym tygodniu na pierwszy plan powróci Europejski Bank Centralny, który w ostatnich miesiącach był w tle Rezerwy Federalnej. Chociaż na najbliższym posiedzeniu inwestorzy raczej nie spodziewają się zmian w polityce monetarnej to są one jednak oczekiwane jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. 

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Czy EBC rozszerzy  program skupu aktywów?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie