Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN Orlen zainwestuje około 1,15 mld zł w aktywa wydobywcze

© Ded Pixto - Fotolia.com

Jeszcze w IV kw. 2015 roku PKN Orlen może dokonać dwóch przejęć w segmencie wydobywczym, które zwiększą bazę zasobową (2P) spółki łącznie o 38,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe). Łączne nakłady na te inwestycje wyniosą około 1,15 mld złotych.

 

PKN Orlen poinformował w dniu 13 października bieżącego roku o możliwości potencjalnego przejęcia aktywów wydobywczych w Kanadzie i Polsce. Spółka zawarła umowę rozpoczynającą proces nabycia 100% akcji spółki Kicking Horse Energy, których wartość uzgodniono na poziomie 293 mln CAD, czyli około 842 mln zł. Finalizacja transakcji planowana jest na IV kw. 2015 roku. Szacuje się, że inwestycja ta pozwoli na zwiększenie dziennego wydobycia o ponad 4 tys. boe oraz na  zwiększenie bazy zasobowej o około 30 mln boe zasobów 2P. W komunikacie podano również, że „łączna wartość transakcji odzwierciedlająca wartość Kicking Horse, po uwzględnieniu zadłużenia netto wraz z kapitałem pracującym Kicking Horse, wyniesie około 356 mln CAD (czyli około 1 023 mln PLN).”

 

PKN Orlen posiada w Kanadzie obszary w obrębie formacji Cardium, Dunvegan i Montney, wydobywając ponad 7 tys. boe/d oraz dysponując zasobami (2P) na poziomie około 50 mln boe.

Przejęcie aktywów w Polsce

Proces powiększenia aktywów wydobywczych w Polsce dotyczy przejęcia całościowego pakietu akcji FX Energy, spółki notowanej na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Uzgodniono kwotę 1,15 USD za akcję zwykłą i 25 USD za akcję uprzywilejowaną, co przekłada się na wartość transakcji wynoszącą około 83 mln USD, czyli w przeliczeniu około 308 mln zł. W komunikacie dodano, że: „łączna wartość nabycia FX Energy, po uwzględnieniu zadłużenia netto spółki wyniesie około 119 mln USD (czyli około 442 mln PLN).”

 

Aktywa FX Energy w Polsce znajdują się na dwóch obszarach – Płotki i Edge, zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Ponadto spółka dysponuje blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada. Akwizycja pozwoli na powiększenie bazy zasobowej 2P o 8,4 mln boe. Zakończenie transakcji przewidywane jest na IV kw. bieżącego roku lub I kw. 2016 roku.

Strategia na lata 2014-2017

Przypomnijmy, że główne cele strategii Orlenu na lata 2014-2017 to:

 

  • średnioroczna EBITDA wg LIFO w okresie 2014-2017 na poziomie 5,1 mld zł,
  • realizacja średniorocznych nakładów inwestycyjnych na poziomie 4,1 mld zł,
  • wzrost wydobycia węglowodorów do poziomu 6 mln boe rocznie w 2017 roku,,
  • utrzymanie dźwigni finansowej poniżej 30%,
  • konsekwentny wzrost poziomu dywidendy przypadającej na akcję.

 

Na realizację tej strategii przeznaczone zostanie 10,8 mld zł, z czego 6,4 mld zł na segment Downstream, 3,2 mld zł na Wydobycie oraz 1,2 mld zł na segment Detalu. Z kolei na prace modernizacyjne związane z utrzymaniem wysokiej sprawności instalacji oraz wypełnianiem wymogów regulacyjnych alokowano kwotę 5,5 mld zł. 

 

Warto także wspomnieć, że w ostatnich dniach PKN Orlen uruchomił specjalną zakładkę na swojej stronie, dedykowaną inwestorom indywidualnym. Można na niej znaleźć podstawowe informacje o spółce, a także dowiedzieć się gdzie szukać bardziej szczegółowych informacji zarówno o spółce jak i o branży (link do zakładki). 

Rzut oka na wykres PKN Orlen

Kurs akcji Orlenu przełamał wszystkie linie trendu wzrostowego, które można wyrysować na wykresie w zakresie ostatniego roku. Po przełamaniu ostatniej linii trendu wzrostowego, wyznaczonej od dołka z początku sierpnia 2014 roku, nastąpił jej klasyczny retest od dołu, po czym kurs zaczął dalej osuwać się w dół. Najbliższe wsparcie dla kursu można wyznaczyć w okolicach 60 zł, które pokrywają się ze szczytami z 2005-2006 roku. Kolejne silne wsparcie rysuje się w okolicach 53 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PKN Orlen S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

PKN Orlen zainwestuje około 1,15 mld zł w aktywa wydobywcze