Chat with us, powered by LiveChat

Związkowcy z Bogdanki zdecydowanie za wejściem w struktury Enei

Skomentuj artykuł
© Lukas Gojda - Fotolia.com

W wydanym stanowisku przedstawicieli ośmiu organizacji związkowych działających w LW Bogdanka znalazło się zdecydowane poparcie za wejściem w struktury Enei. 

 

W krótkim, jednostronnym oświadczeniu datowanym na 12 października 2015 roku, związkowcy swoje stanowisko poparli przede wszystkim historycznym powiązaniem obydwu firm. Zwrócili oni uwagę, że Enea jest jedynym właścicielem Elektrowni Kozienice, a od początku istnienia Bogdanki to właśnie ta elektrownia jest głównym odbiorcą węgla z lubelskiej firmy. Wejście do grupy kapitałowej Enei to również według związkowców swojego rodzaju zabezpieczenie przed trudnym otoczeniem rynkowym. Jak wskazują charakteryzuje się ono ogromną nadprodukcją węgla energetycznego na świecie, co dało się we znaki Bogdance. Ta z kolei w wyniku nierynkowych zachowań niektórych krajowych producentów węgla energetycznego zmuszona została do ograniczenia wydobycia w tym roku o około 1 mln ton, co jest dużym zagrożeniem dla firmy i jej pracowników.

 

„Mamy nadzieję, że wejście w struktury dużego podmiotu energetycznego, jakim jest Enea S.A.która jest także 100% właścicielem Elektrowni Kozienice, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Bogdanki i jej Załogi. Cele powyższe traktujemy, jako najważniejsze i zdecydowanie jesteśmy za wejściem w struktury Enea S.A.”

 

„Będąc w strukturach grupy Enea S.A. zwiększamy możliwości rozwoju całej grupy w tym i Bogdanki” – napisano w oświadczeniu.

 

Przypomnijmy, że na najbliższy czwartek tj. 15 października 2015 roku, zwołane jest Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie LW Bogdanka. Jej akcjonariusze będą m.in. głosować nad uchwałą wprowadzającą zmiany do statutu spółki, które w praktyce mają uniemożliwić Enei przejęcia kontroli nad Bogdanką. Polega to na wprowadzeniu ograniczeń wykonywania prawa głosu do maksymalnie 10% przez jednego akcjonariusza (tzw. voting cap). Najprawdopodobniej wyniki Walnego zaważą nad losem wezwania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie