Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

EBOiR zaangażował się w InPost, posiada 8,4% akcji

© kentoh - fotolia.pl

InPost poinformował w komunikacie, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nabył 970 872 akcje spółki, osiągając tym samym 8,4% udziału w kapitale zakładowym i liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu.

 

InPost zawarł umowę ramową z EBOiR w dniu 15 września 2015 roku, w której EBOiR rozważał nabycie do 20% akcji oferowanych w IPO. Z komunikatu wydanego przez spółkę wynika, że właśnie taką liczbę akcji nabył. Zgodnie z umową ramową EBOiR miał nabywać akcje po cenie sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych, co oznacza, że zainwestował w spółkę 24,3 mln zł. Zgodnie z umową EBOiR chce mieć swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej InPostu.

 

W ramach oferty publicznej InPost przydzielił łącznie 4 854 360 akcji po cenie 25 zł. W tym w ramach dodatkowej oferty zostało przydzielone 231 160 akcji z puli 1 155 799 akcji. Tym samym wartość oferty publicznej wyniosła 121,4 mln zł brutto. Inwestorom indywidualnym przydzielono 846 988 akcji, czyli ponad 17% oferowanych akcji. Redukcja zapisów wyniosła 24,9%. Cena maksymalna w IPO została określona na 33 zł. Zgodnie z harmonogramem zakładany pierwszy dzień notowań ma mieć miejsce około 9 października 2015 roku. Środki pozykane z emisji mają zostać przeznaczone przez Grupę Integer.pl na dalszy rozwój paczkomatów zarówno w Polsce jak i za granicą.

 

Obecnie EBOiR jest w akcjonariacie między innymi Grupy Azoty – 5,75%, Asseco South Eastern Europe – 9,27% czy Altus TFI – 6,24%. EBOiR często bierze udział w ofertach publicznych spółek. Wcześniej wziął udział między innymi w ofercie publicznej Alior Banku czy PKP Cargo. Instytucja zwykła sprzedawać posiadane akcje z niewielkim dyskontem do ceny giełdowej, a przedstawiciele najczęściej tłumacząc sprzedaż zwiększeniem płynności akcji spółki.

 

InPost jest spółką należącą do notowanej już na giełdzie Grupy Kapitałowej Integer.pl. Spółka jest największym niezależnym operatorem pocztowym, który posiada ponad 1200 placówek POK i około 8000 Punktów Akwizycyjnych. W 2013 roku spółka dostarczyła ponad 240 mln przesyłek. Podstawową działalność spółki stanowi dostarczanie przesyłek listownych we wszystkich przedziałach wagowych oraz paczek pocztowych na zasadach zdefiniowanych w Ustawie Prawo Pocztowe. Oferta spółki obejmuje między innymi usługi kurierskie, logistyczną obsługę Paczkomatów InPost oraz usługi finansowe związane z przyjęciem, przemieszczeniem i dostarczeniem środków pieniężnych oraz pośrednictwo w oferowaniu usług finansowych, przede wszystkim ubezpieczeń. Uchwalona pod koniec 2012 roku nowa Ustawa Prawo Pocztowe była jedną z podstawowych przesłanek do rozwoju sieci placówek pocztowych w skali ogólnokrajowej. Nowa ustawa stanowiła istotny krok w kierunku demonopolizacji polskiego rynku usług pocztowych, zwiększając konkurencyjność operatorów alternatywnych. Sztandarowymi usługami InPost są Paczkomaty InPost, usługa Print&Go oraz outsourcing e-dokumentów.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

21.03.2018, Newsroom

Neuca zyskała na wartości. Inwestorów przekonał nowy raport

21.03.2018, Newsroom

Neuca zyskała na wartości. Inwestorów przekonał nowy raport

Przebicie ważnego poziomu oporu było również możliwe dzięki informacjom na temat dywidendy, inwestycji oraz planów rozwojowych firmy na 2018 rok.

Zobacz więcej

EBOiR zaangażował się w InPost, posiada 8,4% akcji
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie