Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Politycy znowu kuszą akcjonariuszy KGHM-u

© TTstudio - Fotolia.com

Podczas konferencji prasowej kandydatka PiS na premiera, Beata Szydło, zapowiedziała zlikwidowanie podatku od kopalin jeśli PiS będzie tworzył rząd. W efekcie dzisiaj na otwarciu, to jest 7 października bieżącego roku, KGHM zyskiwał około 3%.

 

Przedstawicielka PiSu powiedziała, że projekt jest już gotowy, złożony do sejmu i skierowany do pierwszego czytania. Przypomnijmy, że pierwsze informacje o takim planie zapowiedział jeszcze w lipcu tego roku szef klubu parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak. Wówczas jego słowa wywindowały kurs akcji KGHM o niemal 12%. Przypomnijmy też, że niedługo później minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że nie widzi możliwości całkowitego zniesienia tego podatku. Zaznaczył jednak, że można dyskutować nad modyfikacjami jego mechanizmu.

 

O podatku od kopalin pisaliśmy więcej już dawno temu w artykule Jak sprzedać KGHM i mieć KGHM. W obecnej jego konstrukcji wzrost cen miedzi powoduje znacznie większy wzrost obciążeń wynikających z tytułu podatku. Nie sprzyja on również podejmowaniu inwestycji. Warto też zaznaczyć, że wraz z jego wprowadzeniem efektywna stopa podatkowa, odprowadzana przez KGHM do Fiskusa wzrosła z 30% do 90%. Mówił o tym Wiceprezes Zarządu KGHM, Marcin Chmielewski, w wywiadzie udzielonym SII. Można się z nim zapoznać w tym miejscu.

 

Na koniec sierpnia bieżącego roku wpływy z podatku od wydobycia niektórych kopalin, który płaci w Polsce tylko KGHM, wyniosły 1,1 mld zł, podało Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa. W całym 2015 roku oszacowano wpływy z tego podatku na poziomie 1,45 mld zł, a w 2016 roku na 1,53 mld zł.

 

Po pierwszym, nieskutecznym przełamaniu linii trendu spadkowego, drugie może okazać się już skuteczne. Kurs akcji w ciągu dwóch sesji wzrósł do poziomu ostatnich lokalnych szczytów, które pokryły się z linią oporu przy cenie 90 zł. Podczas dzisiejszej sesji do południa cena przebiła ten opór, a zamknięcie powyżej niego będzie optymistycznym sygnałem zmiany sentymentu do walorów KGHM-u. Kolejny opór można wyznaczyć na poziomie 100 zł, który był kilkukrotnie testowany przed spadkiem ceny do 70 zł.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: KGHM S.A., PAP

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Politycy znowu kuszą akcjonariuszy KGHM-u