Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKP PLK zamierza wydać nawet 14 mld zł. Które spółki mogą na tym skorzystać?

© Givaga - Fotolia.com

Prezes PKP PLK, Andrzej Wojciechowski, poinformował podczas Europejskiego Kongresu Logistycznego, że liczy na uruchomienie w tym roku przetargów na remonty sieci kolejowej o wartości nawet 14 mld zł. Wstępne plany zakładały przetargi na 11 mld zł, o to jednak spółka jest spokojna.

 

PKP PLK przeprowadza największy w historii program inwestycyjny na kolei pod nazwą Krajowego Programu Kolejowego. W celu jego realizacji spółka ruszyła w tym roku z Wielką Ofensywą Inwestycji Kolejowych (WOIK). Zgodnie z nią do 2023 roku na inwestycje w dalszy rozwój transportu kolejowego  ma zostać przeznaczone 67 mld zł. Kontrakty mają być finansowane ze środków nowej perspektywy UE. Prezes PKP PLK dodał, że dodatkowe przetargi nie powinny być problemem dla wykonawców, a ich potencjał wykonawczy jest wystarczający.

 

Potencjalnymi beneficjentami dodatkowych przetargów mogą być między innymi spółki notowane na giełdzie, z których należy wymienić Torpol, Trakcje i ZUE. Wszystkie te spółki optymistycznie patrzyły na perspektywy przed rynkiem, informując o tym po wynikach za I półrocze 2015 roku. Przypomnijmy pokrótce co mówili wtedy przedstawiciele tych spółek.

 

„Nowe przetargi na modernizację infrastruktury są już coraz bliżej i są to coraz większe projekty, po które będą mogły sięgnąć jedynie firmy dysponujące największym potencjałem wykonawczym i finansowym. Co ważne, pierwsze projekty powinny zostać zrealizowane w trybie „Buduj”, co pozwoli szybko przystąpić do realizacji prac. Naszą pozycję w wyścigu po te kontrakty poprawia pozyskane niedawno finansowanie, które ułatwi udział w największych przetargach” – mówił Tomasz Sweklej, prezes zarządu Torpol S.A.

 

„Systematycznie podnosimy poziom marż przy porównywalnych przychodach i generujemy wyższe zyski. W okresie od stycznia do sierpnia 2015 roku podpisaliśmy umowy o wartości ponad 836 mln zł. Polityka ofertowania wprowadzona przez nowy zarząd przynosi wymierne efekty, w rezultacie czego oczekujemy na kontraktację przetargów wartych ponad 1 mld zł” - mówił Jarosław Tomaszewski prezes Trakcji PRKiI S.A. 

 

„Konsekwentnie budujemy portfel zamówień, co pozwala nam spokojnie patrzeć na perspektywy funkcjonowania Grupy w najbliższych latach.(…) Ponadto kolejne specjalistyczne maszyny kolejowe, w które zainwestowaliśmy w I półroczu br. 3,8 mln zł, pozwolą na efektywne i skuteczne realizowanie pozyskanych kontraktów oraz na rywalizowanie w kolejnych przetargach” - powiedział Wiesław Nowak, Prezes Zarządu ZUE S.A.

 

Wartość portfela zamówień Torpolu na koniec I półrocza bieżąceg roku wyniosła 1,2 mld zł, Trakcji 1 mld zł, a ZUE około 950 mln zł.

 

Wykresy wymienionych spółek znajdują w konsolidacji, a na wykresie Torpolu można wyznaczyć spadkowy kanał trendowy. Impulsem do wzrostów mogą stać się informacje o pozyskaniu nowych, dużych kontraktów przez te spółki. 

 

Torpol - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Trakcja - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

ZUE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Torpol S.A., Trakcja PRKiL S.A., ZUE S.A., PAP

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

PKP PLK zamierza wydać nawet 14 mld zł. Które spółki mogą na tym skorzystać?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie