Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zmiana zarządu w Tauronie. Która spółka będzie następna?

© Romolo Tavani - Fotolia.com

W dniu wczorajszym tj. 1 października 2015 roku Rada Nadzorcza Tauronu odwołała dotychczasowego prezesa zarządu spółki Dariusza Luberę. Pełnił on swoją funkcję od 2008 roku. W jego miejsce został powołany Jerzy Kurella, który wcześniej był m.in. wiceprezesem PGNiG ds. handlu. W treści oficjalnego komunikatu próżno szukać informacji o powodach tych decyzji. Jednak to nie była tylko jedna zmiana w składzie zarządu.

 

Ze stanowiskami pożegnali się również Aleksander Grad – wiceprezes zarządu ds. korporacji i Katarzyna Rozenfeld – wiceprezes zarządu ds. handlowych. Rezygnacje z pełnienia funkcji członków zarządu złożyli Stanisław Tokarski – wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju oraz Krzysztof Zawadzki – wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. Rada nadzorcza powołała w ich miejsce z dniem 1 października 2015 r. Michała Gramatykę na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. handlowych oraz Henryka Borczyka na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. korporacji.

 

Media niemal jednogłośnie wskazują, że powodem do zmian na szczycie energetycznej spółki był nieefektywny i wciąż niezakończony proces przejmowania pogrążonej w kłopotach kopalni Brzeszcze. Nowy prezes Tauronu w wywiadzie dla PAP poinformował, że akwizycja tej kopalni jest ważna dla Tauronu i trzeba zrealizować ją możliwie szybko. Dodał też, że nie ma planów do zmiany strategii grupy. W komunikacie możemy przeczytać następujące jego słowa:

 

"Grupa inwestuje w moce wytwórcze i zadaniem zarządu jest zapewnienie im stabilnych źródeł surowca. W obecnych warunkach na rynku surowcowym pozyskanie aktywów górniczych może być dobrą okazją inwestycyjną, która pozwoli wzmocnić pozycję Tauronu jako silnego holdingu paliwowo-energetycznego, jednocześnie budując wartość spółki dla jej akcjonariuszy."

 

Na informacje dotyczącą zmian na czele Tauronu negatywnie zareagowali inwestorzy. Kurs akcji w ciągu około godziny po decyzji zanurkował o 3% testując jednocześnie dołki z połowy sierpnia tego roku na poziomie 3,17 zł. Jest to historycznie najniższa wycena Tauronu od rozpoczęcia notowań na GPW. Na uwagę zwraca solidaryzm i odejście innych członków dotychczasowego zarządu Tauronu. Wydali oni oświadczenie, którego fragmenty publikujemy poniżej:

 

„Dotychczasowy zarząd Tauron Polska Energia był dobrze oceniany przez zewnętrzne otoczenie, w tym przez przedstawicieli rynków finansowych oraz środowisko branżowe. Fundamentem tej opinii był autorski skład zarządu zaakceptowany przez Radę Nadzorczą. W naszym przeświadczeniu, zarząd w tym składzie stanowił drużynę, której największą zaletą był profesjonalizm oraz wzajemna lojalność i zaufanie."

 

„Należy podkreślić, że członkowie zarządu świadomi ewentualnych zaburzeń w funkcjonowaniu spółki Tauron Polska Energia, obejmujących solidarne odejście całego zarządu, oraz mając na uwadze troskę o zarządzanie powierzonym majątkiem, zwrócili przed posiedzeniem Rady Nadzorczej jej szczególną uwagę na konieczność podjęcia stosownych kroków, które umożliwią ciągłość funkcjonowania spółki."

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny analityk SIIPo analizie oświadczeń i wypowiedzi dla prasy starych i nowych przedstawicieli zarządu Tauronu trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to właśnie kwestia przejęcia upadającej kopalni Brzeszcze jest bezpośrednim powodem zmian. Dotychczasowy zarząd spółki cieszył się zaufaniem rynków kapitałowych. Moim zdaniem odwołanie dobrze funkcjonującego i wieloletniego zarządu pokazuje fakt, jak bardzo polityczną decyzją jest utrzymywanie przy życiu nierentownych, nieefektywnych i tkwiących w poprzednim ustroju śląskich kopalń. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że cierpią na tym portfele mniejszościowych akcjonariuszy, w tym także przyszłych emerytów za pośrednictwem OFE, nie wspominając już o zasypywaniu od wielu lat dziury bez dna z budżetu Państwa, czyli naszych pieniędzy. Skoro wybraliśmy funkcjonowanie w gospodarce wolnorynkowej, to niech jej zasady dotyczą wszystkich bez wyjątków.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Zmiana zarządu w Tauronie. Która spółka będzie następna?